Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami

Przestępcy podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki czy urzędy państwowe i nakłaniają w nich np. do dokonania różnego rodzaju płatności.

W przesyłanych wiadomościach zawarte są linki prowadzące do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek przestępców. W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia, na którym otwarta została wiadomość.

W związku z tym przypominamy:

  1. Zachowaj ostrożność w stosunku do wiadomości dotyczących aktualnie ważnych tematów, takich jak np. koronawirus, które mają na celu skłonić Cię do podjęcia oczekiwanych przez atakującego działań.
  2. Nigdy nie loguj się do banku z linków wysłanych w wiadomościach e-mail, SMS-ach lub na portalach społecznościowych. Staraj się zawsze wpisywać adres strony bankowej ręcznie.
  3. Uważnie czytaj wszystkie wiadomości SMS – nie tylko te z banku. Jeśli nie zlecałeś żadnego przelewu, nie dodawałeś zaufanego odbiorcy lub gdy dane przelewu są nieprawidłowe, nie wpisuj na stronie kodu autoryzacyjnego. Nikomu nie podawaj takiego kodu.
  4. Nie otwieraj wiadomości e-mail i nie korzystaj z przesłanych linków od nadawców, których nie znasz. Jeśli na podejrzanej stronie podałeś swoje dane do logowania – jak najszybciej zmień je, oraz skontaktuj się ze swoim bankiem.

Jeśli otrzymałeś e-mail lub SMS od osób powołujących się na Bank Gospodarstwa Krajowego, zachowaj ostrożność i poinformuj nas o tym:

e-mail: bgk@bgk.pl, Infolinia BGK: 801 598 888, lub +48 22 475 8888.

Pamiętaj! W tym szczególnym okresie najskuteczniejszą metodą kontaktu z bankiem może okazać się przesłanie wiadomości e-mail. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, które dotyczą także banków i ich pracowników, czas oczekiwania na połączenie telefoniczne z konsultantem może się wydłużyć. Twoje zgłoszenie mailowe zostanie przeanalizowane. W razie potrzeby podejmiemy stosowne kroki.