Powrót
Sankcje gospodarcze nałożone na Rosję w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie - aktualizacja
W Dzienniku Urzędowym UE zostały opublikowane informacje dotyczące kolejnego pakietu sankcji nałożonych na Rosję w odpowiedzi na jej agresję na Ukrainę.
Opublikowany pakiet sankcji obejmuje:
- Całkowity zakaz dokonywania transakcji oraz obowiązek zamrożenia aktywów czterech kluczowych rosyjskich banków (wcześniej, tj. 12.03.2022 r. banki te zostały usunięte z systemu SWIFT)
- Otkritie FC Bank, (znany dawniej jako NOMOS Bank), kod SWIFT/BIC: JSNMRUMM
- Novikombank, kod SWIFT/BIC: CNOVRUMM
- Sovcombank, (znany dawniej jako Buycombank), kod/SWIFT/BIC: SOMRRUMM
- VTB Bank, kod SWIFT/BIC: VTBRRUMM, VTBRRUM2
- Zakaz zakupu, importu lub transferu węgla i innych stałych paliw kopalnych z Rosji do państw członkowskich UE (zakaz wchodzi w życie od sierpnia 2022 r.).
- Zakaz dostępu do portów państw członkowskich UE dla statków zarejestrowanych pod banderą Rosji – odstępstwa od zakazu dotyczą transportu drogą morską produktów rolno-spożywczych, pomocy humanitarnej i energii.
- Zakaz wobec rosyjskich i białoruskich firm transportowych, uniemożliwiający im przewóz towarów w UE, w tym tranzyt – odstępstwa w tym zakresie dotyczą transportu/tranzytu takich towarów jak: produkty farmaceutyczne, medyczne i rolno-spożywcze (w tym pszenica), oraz transportu drogowego w celach humanitarnych.
- Dalsze zakazy eksportowe do Rosji, w tym zakaz eksportu paliwa do silników odrzutowych oraz innych towarów jak: komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki, wysokiej klasy elektronika, oprogramowanie, newralgiczne maszyny i sprzęt transportowy.
- Nowe zakazy importowe, w tym importu z Rosji do państw członkowskich UE produktów takich jak: drewno, cement, nawozy, owoce morza i ług.
- Dodatkowe zakazy/wykluczenia mające wzmocnić już obowiązujące sankcje, np.:
- zakaz udziału rosyjskich przedsiębiorstw w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich UE;
- wykluczenie jakiegokolwiek wsparcia finansowego dla rosyjskich organów publicznych;
- zakaz sprzedaży osobom fizycznym, osobom prawnym, podmiotom i organom w Rosji i Białorusi banknotów i zbywalnych papierów wartościowych denominowanych w jakiejkolwiek urzędowej walucie państwa członkowskiego UE.
- świadczenia usług, których przedmiotem jest udostępnianie portfeli służących do przechowywania kryptoaktywów, prowadzenie rachunków kryptoaktywów lub przechowywanie kryptoaktywów, na rzecz obywateli rosyjskich lub osób fizycznych zamieszkałych w Rosji lub osób prawnych, podmiotów lub organów z siedzibą w Rosji, jeżeli całkowita wartość kryptoaktywów przekracza 10 000 EUR;
- zakaz bycia beneficjentem, działania w charakterze powiernika lub pełnienia podobnych funkcji na rzecz rosyjskich osób i podmiotów, a także zakaz świadczenia określonych usług na rzecz trustów.
Ponadto UE postanowiła nałożyć sankcje na:
- przedsiębiorstwa, których produkty, technologie, usługi, są wykorzystywane w działaniach wojennych prowadzonych przez Rosję na terenie Ukrainy,
- kluczowych dla rosyjskiej gospodarki oligarchów i przedsiębiorców,
- wysokich rangą urzędników Kremla,
- osoby manipulujące informacjami na temat wojny w Ukrainie,
- członków rodzin osób już objętych sankcjami w celu uniemożliwienia obchodzenia unijnych sankcji.