Preferencyjny kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, osuwiska ziemne i huragany.
Kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych
Dla kogo?
Samorządy, osoby prywatne, małe i średnie przedsiębiorstwaNa co?
Na finansowanie kosztów związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych.O produkcie
Preferencyjny kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego oraz klientów indywidualnych.
Warto wiedzieć! Możesz z niego skorzystać nie później niż w ciągu 24 miesięcy od miesiąca, w którym powstała szkoda.
Na jaki cel można przeznaczyć kredyt?
Gminy mogą przeznaczyć kredyt na:
- budowę lub zakup mieszkań komunalnych dla osób, które w wyniku powodzi utraciły lokal mieszkalny lub budynek mieszkalny i nie mają możliwości ich odbudowy z własnych środków.
Właściciele i zarządcy lokali i budynków mieszkalnych oraz obiektów infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu mogą przeznaczyć kredyt na:
- remont lokalu mieszkalnego
- remont lub odtworzenie budynku mieszkalnego
- remont lub odtworzenie części budynku mieszkalnego stanowiącej współwłasność właścicieli lokali znajdujących się w tym budynku
- remont lub odtworzenie obiektu infrastruktury technicznej
- odtworzenie budynku mieszkalnego lub obiektu o podobnych parametrach w innym miejscu, na nieruchomości stanowiącej własność lub będącej w użytkowaniu wieczystym właściciela uszkodzonego lub zniszczonego budynku lub obiektu, w wypadku gdy odtworzenie budynku lub obiektu w tym samym miejscu jest niemożliwe albo nieuzasadnione ze względu na zagrożenie powodzią
- zakup lokalu mieszkalnego albo budynku mieszkalnego o podobnych parametrach, jeżeli remont lub odtworzenie lokalu mieszkalnego albo budynku mieszkalnego zniszczonego w wyniku powodzi jest niemożliwe albo nieuzasadnione ze względu na zagrożenie powodzią lub osuwiskiem ziemnym
- spłatę całości lub części kredytów lub pożyczek bankowych, o których mowa w art. 16 Ustawy z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r. oraz o zmianie niektórych ustaw
Podstawa prawna
- Ustawa z 8 lipca 1999 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych na usuwanie skutków powodzi, osuwisk ziemnych i huraganów. (Dz.U. Nr 62, poz. 690 z 23.07.1999 r.)
- Ustawa z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r. oraz zmianie niektórych ustaw. (Dz.U. Nr 84, poz. 907 z 14.08.2001 r.)
- Ustawa z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. (Dz. U. Nr 123, poz. 835, z późn. zm.)
Szczegóły oferty
Jaka może być wysokość kredytu?
Wysokość kredytu, o jaką możesz się ubiegać, jest uzależniona od przeznaczenia finansowania i kosztów remontu lub odbudowy.
Kredyt może być udzielony w wysokości:
- odpowiadającej 20-krotności najniższego wynagrodzenia za pracę, określonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, obowiązującego w miesiącu złożenia wniosku o udzielenie kredytu na:
- remont lokalu mieszkalnego, budynku mieszkalnego lub części budynku mieszkalnego stanowiącej udział właściciela lokalu mieszkalnego we współwłasności budynku, na podstawie uproszczonego kosztorysu robót budowlanych
- 100 proc. wartości kosztorysowej:
- remontu lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego albo jego części wspólnej, jeśli wartość robót przekracza kwotę, o której mowa w pkt. 1
- odtworzenia budynku mieszkalnego albo jego części stanowiącej współwłasność właścicieli lokali znajdujących się w tym budynku lub budowę mieszkań komunalnych
- remontu lub odtworzenie infrastruktury technicznej
- zakupu lokalu mieszkalnego albo budynku mieszkalnego
3. zadłużenia z tytułu kredytu lub pożyczek, o których mowa w art. 16 Ustawy z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r. oraz o zmianie niektórych ustaw.
Na jaki okres może być udzielony kredyt?
Kredyt jest udzielany na maksymalnie 10 lat.
Możesz skorzystać z karencji w spłacie kapitału kredytu, która wynosi do 24 miesięcy.
Jakie jest oprocentowanie kredytu?
Dzięki dopłatom do oprocentowania wypłacanym przez BGK ze środków budżetowych, kredytobiorca spłaca odsetki w wysokości 2 proc. w skali roku.
Dowiedz się więcej o dopłatach do oprocentowania kredytów na usuwanie skutków powodzi
Jak korzystać?
Z preferencyjnego kredytu na usuwanie skutków klęsk żywiołowych możesz skorzystać nie później niż w ciągu 24 miesięcy od miesiąca, w którym powstała szkoda.
Wniosek możesz złożyć w BGK lub w oddziale wybranego banku kredytującego, który podpisał stosowną umowę o współpracy z BGK.
Wniosek możesz złożyć także w bankach współpracujących z BGK przy udzielaniu kredytów na usuwanie skutków klęsk żywiołowych:
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
- SGB-Bank S.A.
Warto wiedzieć! Do wniosku o kredyt, sporządzonego według wzoru określonego przez bank kredytujący, należy dołączyć w szczególności potwierdzenie przez gminę powstania szkody w wyniku powodzi, osuwiska ziemnego lub huraganu (nie dotyczy kredytów udzielanych gminom).