- O Planie Junckera
Założenia
Plan Inwestycyjny dla Europy, zwany potocznie Planem Junckera, to przygotowany przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny plan pobudzenia inwestycji w gospodarce europejskiej. Za wdrażanie planu odpowiedzialna będzie przede wszystkim grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, jednak legislatorzy przewidzieli w nim także ważną rolę dla państwowych banków rozwoju, takich jak Bank Gospodarstwa Krajowego i innych publicznych instytucji finansowych, których zadaniem jest pobudzanie gospodarki. Podstawowym filarem Planu będzie Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który składa się z dwóch okien: Okna Infrastruktura i Innowacje oraz Okna MŚP. Pozostałe dwa filary Planu to poprawa otoczenia legislacyjnego w UE oraz działania doradcze i informacyjne. Te ostatnie będą realizowane poprzez Europejskie Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (ECDI, European Investment Advisory Hub) oraz Europejski Portal Projektów Inwestycyjnych (EPPI, European Investment Project Portal).
Broszura dla przedsiębiorców
- pdfPlan JunckeraDokument w formacie pdfRozmiar: 471 K
Aktualności
- EBI i BGK ustanawiają platformę inwestycyjną w ramach Planu Junckera na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego
- Pierwsza transakcja w oknie Infrastruktura i Innowacje Planu Junckera z udziałem BGK
- Pierwsze 1000 projektów polskich MŚP w ramach Programu COSME oraz Planu Inwestycyjnego dla Europy
- Komunikat Komisji Europejskiej ws. efektów i przyszłości EFIS
- Spotkanie dla przedsiębiorców nt. Planu Junckera w Ministerstwie Rozwoju z udziałem BGK
- Skład Komitetu Inwestycyjnego wybrany (z Polski: Dominik Radziwiłł)
- Dyrektor Zarządzający i Zastępca Dyrektora Zarządzającego zatwierdzeni przez Parlament Europejski
- Warsztat nt. roli banków rozwoju we wdrażaniu EFSI podczas European OpenDays2015 w Brukseli z udziałem BGK
- BGK na spotkaniu informacyjnym w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce
- Pierwsza umowa w ramach Planu Junckera w Polsce podpisana
- Zakończenie procesu legislacyjnego
Dodatkowe informacje
- Serwis internetowy Komisji Europejskiej:
http://ec.europa.eu/priorities/jobs-growth-and-investment/investment-plan_en - Serwis internetowy Rady Europejskiej:
http://www.consilium.europa.eu/pl/policies/investment-plan/ - Serwis internetowy Europejskiego Banku Inwestycyjnego:
http://www.eib.org/EFIS/index.htm - Strona Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego:
http://www.eib.org/eiah/ - Europejski Portal Projektów Inwestycyjnych:
https://ec.europa.eu/eipp/desktop/pl/index.html - Serwis internetowy Ministerstwa Rozwoju:
https://www.mr.gov.pl/strony/zadania/plan-inwestycyjny-dla-europy/europejski-fundusz-na-rzecz-inwestycji-strategicznych-efis/ - Serwis internetowy Ministerstwa Finansów:
http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/unia-europejska/inwestycje-i-wzrost-w-ue/plan-inwestycyjny-dla-europy-inicjatywa-ke
Podstawowe akty legislacyjne
- ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2015/1017 z dnia 25 czerwca 2015 r. w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego i Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych oraz zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1291/2013 i (UE) nr 1316/2013 - Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=OJ:L:2015:169:FULL&from=EN - ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2015/1558 z dnia 22 lipca 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1017 poprzez ustanowienie tabeli wskaźników do celów stosowania gwarancji UE:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32015R1558&qid=1443435310438&from=PL - Regulamin organizacyjny Rady Zarządzającej EFIS (Rules of Procedure for the EFSI Steering Board)
http://www.eib.org/infocentre/publications/all/rules-of-procedure-for-the-EFIS-steering-board.htm - Regulamin organizacyjny Komiteu Inwestycyjnego EFIS (Rules of Procedure for the EFSI Investment Committee)
http://www.eib.org/infocentre/publications/all/rules-of-procedure-for-the-EFIS-investment-committee.htm - Przewodnik dotyczący łączenia środków z Planu Junckera z funduszami strukturalnymi (European Structural and Investment FUNDS and European Fund for Strategic Investments complementarities)
http://ec.europa.eu/regional_policy/sources/thefunds/fin_inst/pdf/EFIS_esif_compl_en.pdf
- pdf
- Okno MŚP
Kto dostarcza wsparcia i komu?
W ramach okna MŚP Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych wsparcie mogą otrzymać przedsiębiorstwa z sektora MŚP (zgodnie z definicją UE) i nieduże przedsiębiorstwa o średniej kapitalizacji, tj. takie, które zatrudniają maksymalnie 500 osób. Za wdrażanie tej części Planu Inwestycyjnego dla Europy odpowiedzialny jest Europejski Fundusz Inwestycyjny (www.eif.org), który w tym celu został zasilony środkami z Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego w łącznej kwocie 5 miliardów euro. Dodatkowo, w opublikowanym 1 czerwca 2016 r. komunikacie dot. przyszłości EFIS, Komisja Europejska zapowiedziała przesunięcie do tego okna dodatkowych środków w wysokości do 500 mln euro.
EFI wspiera sektor MŚP instrumentami finansowymi (w ramach Planu nie jest oferowane wsparcie grantowe) dostarczanymi przez sieć pośredników finansowych – funduszy inwestycyjnych, banków, funduszy leasingowych i innych. EFI nie ma bezpośrednich relacji biznesowych z przedsiębiorstwami z sektora MŚP. EFI szacuje, że dzięki otrzymanym w Planie Junckera środkom będzie w stanie dostarczyć wsparcia na 12 miliardów euro, co powinno przełożyć się na zmobilizowanie na rynku europejskim dodatkowych 75 miliardów euro finansowania.
Na co i w jakiej formie?
Środki z Planu Junckera EFI przeznaczy na inwestycje o charakterze kapitałowym (na wejścia w różnego rodzaju fundusze typu venture capital czy private equity) oraz na instrumenty dłużne. Część środków została przeznaczona na zasilenie wyprzedzające (tzw. frontloading) flagowych instrumentów gwarancyjnych dla sektora MŚP: 500 milionów euro na program COSME (wspieranie konkurencyjności MŚP) i 750 milionów euro na program InnovFin (wspieranie innowacyjnych MŚP). W ramach obu programów EFI oferuje gwarancje lub regwarancje dla pośredników finansowych takich jak banki, fundusze leasingowe i inne, które wspierają sektor MŚP.
Jak polskie MŚP mogą skorzystać z tego wsparcia?
MŚP mogą skorzystać z tego wsparcia poprzez pośredników finansowych, którzy rozpoczęli współpracę z EFI. Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł z EFI pierwszą w Europie umowę programu COSME w ramach EFIS. Także inne banki w Polsce zawarły z EFI umowy w ramach programów COSME i InnovFin (Raiffeisen, Idea Bank).
W ramach umowy BGK jest beneficjentem regwarancji EFI, co pozwala na udzielanie bankom komercyjnym portfelowych gwarancji na kredyty udzielane podmiotom z sektora MŚP. Gwarancja BGK zabezpiecza 80% wartości kredytu. Maksymalna wielkość takiego kredytu to równowartość 150 tys. euro. Kredyt jest udzielany na warunkach rynkowych i jest dostępny w jednym z 11 banków współpracujących z BGK.
Korzyści dla przedsiębiorcy:- możliwość łatwego zabezpieczania kredytu obrotowego lub inwestycyjnego i zaciągnięcia go bez dodatkowych zapezpieczeń;
- brak pomocy de minimis - uzupełnienie oferty gwarancyjnej BGK o produkt, który nie zawiera komponentu de minimis oraz wszelkich formalności, które się z nim wiążą;
- niska prowizja (1%);
- wysoki procent pokrycia kapitału kredytu gwarancją, co polepsza pozycję negocjacyjną kredytobiorcy wobec banku.
Jaka jest ścieżka postępowania?
- Zgłoszenie się bezpośrednio do jednego z banków, który udziela kredytów z gwarancjami COSME/InnovFin.
- Lista banków współpracujących z BGK oraz pozostałe szczegóły nt. produktu oferowanego przez BGK dostępne są pod adresem: https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/poreczenia-i-gwarancje/gwarancja-bgk-z-regwarancja-efi-w-ramach-programu-cosme-plg-cosme/.
- Okno Infrastruktura i innowacje
Kto dostarcza wsparcia i komu?
Za wdrażanie okna Infrastruktura i Innowacje odpowiedzialny jest Europejski Bank Inwestycyjny. W zależności od wielkości projektu – angażuje się w projekty bezpośrednio lub poprzez pośredników finansowych lub tzw. platformy inwestycyjne.
Podmioty ubiegające się o wsparcie projektu mogą pochodzić zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego.
Na co i w jakiej formie?
Do wsparcia w ramach EFIS kwalifikują się projekty realizowane w jednym z 6 sektorów:
- badania, rozwój i innowacje,
- rozwój sektora energetycznego zgodnie z priorytetami unii energetycznej
- rozwój infrastruktury transportowej, sprzętu transportowego i innowacyjnych technologii w dziedzinie transportu,
- rozwój i wdrożenie technologii informacyjno-komunikacyjnych,
- ochrona środowiska i zasobooszczędność,
- kapitał ludzki, kultura i zdrowie.
LUB – realizowane przez MŚP lub przedsiębiorstwo o średniej kapitalizacji, tj. zatrudniające do 3000 osób (zasadniczo bez znaczenia w jakim sektorze, chyba że są to tak zwane sektory wyłączone np. hazard, przemysł tytoniowy itp.).
Wszystkie projekty muszą być:- bankowalne (uzasadnione technicznie i ekonomicznie), ale wykazujące tzw. dodatkowość np. o nieco zwiększonym profilu ryzyka, mające duże znaczenie dla społeczeństwa (dodatkowość uzasadnia przyznanie gwarancji UE – projekty te nie mogłyby bez niej uzyskać finansowania);
- zgodne z różnymi politykami UE.
W ramach Planu nie jest oferowane wsparcie bezzwrotne (granty). Dostępne będzie zarówno finansowanie dłużne (przede wszystkim kredyty, w tym kredyty podporządkowane), jak też inwestycje kapitałowe. W instrumentarium EBI znajdują się także gwarancje i inne instrumenty finansowe, których celem jest ułatwienie pozyskania finansowania projektów poprzez np. zdjęcie części ryzyka z instytucji finansowych.
Jaka jest ścieżka postępowania?
W przypadku okna inwestycji infrastrukturalnych i innowacji, kluczowe znaczenie ma wielkość projektu.
Projekty o wartości przekraczającej 25 milionów euro*W odniesieniu do największych projektów, których wartość przekracza 50 milionów euro, Europejski Bank Inwestycyjny angażuje się w nie bezpośrednio, finansując maksymalnie do 50% ich wartości. Rolą instytucji finansowych, w tym BGK, jest zatem współfinansowanie tych projektów lub finansowanie ich z wykorzystaniem innych instrumentów wsparcia z EBI, np. gwarancji.
Ścieżka podstępowania wygląda następująco:
- zgłoszenie projektu do BGK (efis@bgk.pl) lub do EBI, albo wspólnie do obu instytucji;
- po wstępnej pozytywnej ocenie – due diligence i normalny proces kredytowy;
- odstępstwem od normalnego procesu będzie konieczność otrzymania zgody Komitetu Inwestycyjnego na objęcie projektu gwarancją EFIS – przygotowanie wniosku na ten komitet leży po stronie EBI.
Projekty o wartości poniżej 25 milionów euro*W przypadku projektów średnich, czyli takich do kwoty 25 milionów euro, EBI będzie wypracowywało podejście portfelowe dla takich projektów, tworząc z partnerskimi instytucjami tak zwane platformy inwestycyjne. Kluczowymi partnerami dla EBI w tworzeniu platform będą krajowe banki rozwoju – rozmowy z BGK na ten temat trwają. Kiedy instrument ten znajdzie się w ofercie BGK, projekty będą zgłaszane bezpośrednio do BGK, który będzie podejmował decyzję o włączeniu ich do portfela.
*granica 25 milionów euro jest orientacyjna; w przypadku projektów o dużej wartości dodanej dla gospodarki, EBI może angażować się bezpośrednio w projekty także o mniejszej wartości.
- Działania doradczo-informacyjne
Europejskie Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (ECDI)
Za dostarczanie pomocy technicznej odpowiada działające w ramach EBI Europejskie Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (European Investment Advisory Hub, EIAH). ECDI na swojej stronie internetowej (www.eib.org/eiah) ma wbudowany formularz kontaktowy za pomocą którego można przesłać zapytanie dotyczące wsparcia technicznego projektu. EIAH analizuje go i kieruje do odpowiednich ekspertów.
Więcej informacji o możliwościach skorzystania z pomocy doradczej ECDI znajdą Państwo w broszurze informacyjnej.
Europejski Portal Projektów Inwestycyjnych (EPPI)
EPPI to portal internetowy, którego zadaniem jest prezentowanie potencjalnym inwestorom istniejących w Europie możliwości inwestycyjnych. Projekty mogą być zgłaszane przez ich sponsorów. Umieszczenie informacji o projekcie na portalu ma stworzyć jego sponsorowi dodatkowy kanał poszukiwania inwestorów – nie jest jednak równoznaczne z aplikowaniem o finansowanie w ramach EFIS.
Portal (https://ec.europa.eu/eipp/desktop/en/index.html) został uruchomiony 1 czerwca 2016 r.