Logo Znak Ekonomii Społecznej

 

 

Mówią o sobie, że powstali jak „feniks z popiołów”, a dokładnie jak „feniks z gruzów” bo budynek, w którym dziś znajduje się Spółdzielnia Socjalna "Serowa Kraina" trzeba było wyremontować od podstaw. Dzięki pasji i zaangażowaniu grupy założycieli, „Serowa Kraina” dziś rozsławia tradycyjne smaki Żywiecczyzny i tworzy nowe miejsca pracy wpływając na rozwój Gminy Rajcza.

Serowa Kraina jest stosunkowo młodym podmiotem, ale już zdążyła wpisać się w krajobraz Rajczy. Czym różni się spółdzielnia socjalna jaką jesteście, od tradycyjnego przedsiębiorstwa?

Spółdzielnia socjalna to rodzaj podmiotu gospodarczego o charakterze przedsiębiorstwa społecznego. Aby uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego min. 50 procent osób zatrudnionych w spółdzielni musi spełniać warunki tzw. wykluczenia społecznego. Serowa Kraina w Rajczy została założona przez 5 osób, które posiadały status osób długotrwale bezrobotnych.

Na zdjęciu Honorata Szatanik, Spółdzielnia Socjalna Serowa Kraina

Skąd właściwie wziął się pomysł na wytwarzanie serów. Czy chcieliście Państwo skorzystać z coraz większego zainteresowania lokalnymi przysmakami jakie obserwujemy w ostatnich latach? Konsumenci to doceniają?

Pomysł na założenie naszej Spółdzielni wziął się z wnikliwej obserwacji rynku oraz zmieniających się nawyków konsumentów, którzy dzisiaj rzeczywiście poszukują tradycyjnych wyrobów pozbawionych konserwantów. Nasza oferta jest skierowana zarówno do mieszkańców jak i odwiedzających Rajczę turystów, którzy chętnie zaglądają do naszego sklepu firmowego. Co więcej wracają do nas regularnie.

Czyli jest to potwierdzenie wysokiej jakości Państwa wyrobów.

Najlepszym dowodem na docenianie naszych serów przez klientów jest to, że wprowadziliśmy sprzedaż wysyłkową, którą „wymusili” na nas nasi klienci pochodzący z różnych regionów Polski. Głównie byli to klienci, którzy odwiedzali nas regularnie podczas swojego wypoczynku urlopowego. Kolejnym potwierdzeniem rosnącej satysfakcji wśród klientów naszej Spółdzielni jest także systematycznie zwiększająca się sprzedaż oferowanych przez nas wyrobów.

Co można znaleźć w Państwa ofercie? Jakie typy serów produkujcie?

Specjalizujemy się w wyrobie serów podpuszczkowych: naturalnych oraz z dodatkami, ale także serów twarogowych, serów typu Faisselle, serów pleśniowych typu Charollais oraz bryndzy. Oprócz serów naturalnych w naszej ofercie można znaleźć także bogaty wybór serów wędzonych oraz przetworów owocowych i miodów. Sezonowo sprzedajemy także wyroby z mleka owczego pochodzące od lokalnych hodowców owiec.

Na zdjęciu Honorata Szatanik, Spółdzielnia Socjalna Serowa Kraina

Gdzie można kupić Państwa produkty? Wspominała Pani wcześniej o sklepie firmowym.

Nasze produkty można kupić w ponad 50 sklepach zlokalizowanych na terenie powiatów żywieckiego oraz bielskiego. Z odleglejszych lokalizacji nasza oferta co tydzień dociera także do Kędzierzyna Koźla oraz Imielina. Bezpośrednio przy naszej Spółdzielni w Rajczy działa sklep firmowy. Posiadamy także autosklep, który najczęściej można spotkać na targowisku przy ul. W. Broniewskiego w Bielsku-Białej. Nasze wyroby dostarczamy regularnie do kilku hoteli oraz pensjonatów na Żywiecczyźnie. Prowadzimy także sprzedaż wysyłkową na terenie całego kraju.

Na rozwój Państwa działalności otrzymaliście Państwo pożyczkę na start dla podmiotów ekonomii społecznej z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W 2017 roku nasza Spółdzielnia otrzymała oferowaną przez BGK niskooprocentowaną pożyczkę na start w kwocie 100 tys. złotych. Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom udało nam się zakupić niezbędne materiały remontowo-budowlane oraz dokończyć remont budynku, w którym prowadzona jest nasza działalność. Poza tym wykonaliśmy kompleksową instalację elektryczną oraz hydrauliczną, zakupiliśmy urządzenia chłodnicze oraz wdrożyliśmy system utrzymania jakości HACCP. Wspomniane środki zostały także wykorzystane na zakup umeblowania serowarni oraz pozostałego niezbędnego wyposażenia serowarskiego.

Dlaczego zdecydowaliście się skorzystać z pożyczki na start?

Główny wpływ na decyzję o ubieganie się o pożyczkę na start z BGK miało bardzo atrakcyjne oprocentowanie oraz możliwość skorzystania z półrocznej karencji w spłacie rat kapitałowych. O samej pożyczce dowiedzieliśmy się dzięki naszemu doradcy biznesowemu z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Bielsku-Białej.

Skąd właściwie nazwa „Serowa Kraina”?

Nazwa od samego początku miała być chwytliwa.  W samym pomyśle pomogła nam popularna wtedy bajka „Kraina lodu”. A tak zupełnie na poważnie, już na początku konstruowania projektu myśleliśmy o tym miejscu jako o prawdziwej krainie mlekiem płynącej - przez bogaty wybór oferowanych przez nas różnorodnych serów.  Z perspektywy tych ponad 4 lat możemy powiedzieć, że pomysł był strzałem w dziesiątkę, a ciągle zwiększająca się sprzedaż i stale powiększające się grono klientów są dowodem na to, że warto robić coś z pasją i od początku do końca prawdziwie. „Serowa Kraina” trwale wpisała się już w koloryt samej Rajczy jak również Żywiecczyzny.

Czy sądzicie, że Wasz sukces może zachęcić innych do produkcji lokalnej żywności?

Dziś nie mamy większych problemów z pozyskiwaniem nowych punktów odbioru naszych wyrobów. Od momentu powstania chcieliśmy i nadal chcemy być inspiracją do promowania wyrobu tradycyjnych produktów. Chętnie zapraszamy do współpracy wszystkich lokalnych wytwórców tradycyjnej żywności. Na terenie naszej spółdzielni od ponad trzech lat organizowane są tzw. wizyty studyjne dla grup z różnych obszarów Polski. Wizyty te są organizowane dla osób zainteresowanych prowadzeniem podobnej działalności i są dla nas dowodem na to, że „Serowa Kraina” może być i zapewne jest inspiracją dla osób, które podobnie jak nasz zespół, będą w stanie uwierzyć we własne możliwości i własny potencjał. Serdecznie wszystkich do nas zapraszamy!
 

Belka z logo: Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, BGK, Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny