Polski Fundusz Funduszy Wzrostu to wspólna inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI). W kwietniu 2013 r. BGK i EFI utworzyły fundusz funduszy wielkości 90 mln EUR, który zbuduje portfel inwestycji w fundusze inwestycyjne finansujące przedsiębiorstwa znajdujące się w fazie wzrostu lub ekspansji. Celem tej inicjatywy jest pobudzenie inwestycji kapitałowych w rozwijające się firmy na terenie Polski.
W pierwszym etapie PFFW zostanie zasilone 60 mln EUR od BGK i 30 mln EUR od EFI. W przyszłości inni inwestorzy będą mogli dołączyć do BGK i EFI, tak by zmaksymalizować efekty działania PFFW.
Strategia inwestycyjna
Przy zarządzaniu PFFW, Europejski Fundusz Inwestycyjny wykorzysta swoje doświadczenia i wiedzę zdobytą przy zarządzaniu podobnymi funduszami utworzonymi we współpracy z regionalnymi i krajowymi partnerami w innych państwach Europy.
Zarządzający PFFW dążą do zbudowania zrównoważonego portfela inwestycji w fundusze koncentrujące działalność na inwestycjach w Polsce. Środki będące w dyspozycji PFFW są inwestowane w fundusze spełniające następujące kryteria:
1. należą do grona funduszy typu Venture Capital, Private Equity i Mezzanine,
2. tworzone są przez zespoły zarządzające, które posiadają potwierdzone doświadczenie i wiedzę na temat polskiego rynku,
3. inwestującą w przedsiębiorstwa:
- małe i średnie - w fazie wzrostu lub ekspansji,
- wywodzące się z Polski lub ewentualnie innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej,
Warunki podjęcia współpracy
Zarówno fundusze jak i współinwestycje muszą spełniać szereg kryteriów będących wynikiem charakteru procesu inwestycyjnego Polskiego Funduszu Funduszy Wzrostu.
Strategia
Strategia inwestycyjna funduszu musi być skoncentrowana na Polsce choć możliwe są także inwestycje w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Strategia powinna wpisywać się w obecną sytuację rynkową i precyzować jakie branże i rodzaje przedsiębiorstw mogą być najciekawszym celem inwestycji. Istotnym warunkiem są również doświadczenia zespołu zarządzającego funduszem w wybranym obszarze inwestycyjnym.
Zespół zarządzający
Zespół zarządzający funduszem powinien mieć zrównoważoną strukturę, a jego członkowie muszą uzupełniać się wzajemnie - zarówno jeśli chodzi o umiejętności jak i doświadczenie.
- Zespół zarządzający powinien być zlokalizowany w Polsce lub innym kraju Europy Środkowej i Wschodniej.
- W przypadku międzynarodowych funduszy Venture Capital / Private Equity działających w tym regionie, powinien powstać lokalny zespół zarządzający działający z Polski lub innego kraju regionu.
- Dotychczasowe dokonania zespołu powinny świadczyć o wystarczającym doświadczeniu w branżach, które obejmuje strategia inwestycyjna. Szczegółowej analizie poddane zostaną wcześniejsze sukcesy i porażki zespołu oraz związane z nimi doświadczenia i umiejętności.
Potwierdzone wcześniejszymi dokonaniami doświadczenie zespołu zarządzającego jest niewątpliwą zaletą, ale możliwe jest również finansowanie zespołów tworzących pierwszy fundusz.
Fundusz
- Fundusz powinien być w stanie przyciągnąć finansowanie ze strony prywatnych inwestorów, które będzie co najmniej tej wielkości jak finansowanie ze strony PFFW.
- Wielkość funduszu musi być na tyle duża, żeby zagwarantować stabilność zespołu zarządzającego i zdolność funduszu do zainwestowania powierzonych środków.
- Struktura prawna i podatkowa funduszu musi być klarowna i uwzględniać dotychczasową praktykę rynkową.
- Wszyscy udziałowcy muszą mieć wspólny interes - sukces inwestycyjny funduszu.