Premia termomodernizacyjna
Dla kogo?
Właściciele lub zarządy budynków, lokalnych sieci ciepłowniczych lub lokalnych źródeł ciepłaNa co?
Przedsięwzięcia termomodernizacyjneO produkcie
O dofinansowanie projektu w ramach premii termomodernizacyjnej, mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy:
- budynków mieszkalnych
- budynków zbiorowego zamieszkania
- budynków użyteczności publicznej stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych
- lokalnych sieci ciepłowniczych
- lokalnych źródeł ciepła
Adresaci programu
Z premii mogą korzystać inwestorzy bez względu na status prawny z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, a więc np.:
- osoby prawne (m.in. spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego)
- jednostki samorządu terytorialnego
- wspólnoty mieszkaniowe
- towarzystwa budownictwa społecznego
- osoby fizyczne (w tym właściciele domów jednorodzinnych)
Przeznaczenie środków
Premia termomodernizacyjna przysługuje inwestorowi z tytułu realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i stanowi spłatę kredytu zaciągniętego przez inwestora - lista banków współpracujących. Przeznaczona jest dla inwestorów korzystających z kredytu (wsparcie nie dotyczy inwestorów realizujących przedsięwzięcie termomodernizacyjne wyłącznie z własnych środków).
Kwota kredytu stanowi co najmniej 50 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i wynosi nie mniej niż wysokość premii.
Wysokość dofinansowania
Wysokość premii termomodernizacyjnej wynosi:
- 26 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
- 31 proc. łącznych kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wraz z przedsięwzięciem OZE polegającym na zakupie, montażu, budowie albo modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii (koszty instalacji OZE muszą stanowić przynajmniej 10 proc. łącznych kosztów termomodernizacji i instalacji OZE)
- dodatkowe wsparcie w wysokości 50 proc. kosztów wzmocnienia budynku wielkopłytowego – przy realizacji termomodernizacji budynków z tzw. „wielkiej płyty” wraz z ich wzmocnieniem
Jeśli w budynku, który jest przedmiotem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego znajdują się powierzchnie użytkowe służące celom innym niż mieszkalne lub wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej, wysokość premii termomodernizacyjnej stanowi iloczyn kwoty tej premii i wskaźnika udziału powierzchni użytkowej służącej celom mieszkalnym i wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej w powierzchni użytkowej budynku.
Lista banków współpracujących
- Alior Bank S.A.
- Bank Ochrony Środowiska S.A.
- Bank Pocztowy S.A.
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. wraz ze zrzeszonymi i współpracującymi Bankami Spółdzielczymi
- BNP Paribas Bank Polska S.A.
- Krakowski Bank Spółdzielczy
- Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
- VeloBank S.A.
- Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy
Dokumenty
Obowiązki komunikacyjne
Obowiązkowe działania komunikacyjne dot. przedsięwzięć realizowanych z Programu TERMO
Inwestor, realizujący przedsięwzięcie lub remont z Programu TERMO, dla którego została przyznana premia w wysokości przekraczającej 50 000 zł, zobowiązany jest do podjęcia działań informacyjnych dot. otrzymanego dofinansowania, tj.:
- umieszczenia tablicy informacyjnej dot. uzyskanej premii,
- zamieszczenia informacji o realizacji dofinansowanego zadania na swojej stronie internetowej i profilach w internetowych serwisach społecznościowych (o ile takie posiada).
Tablica informacyjna – najważniejsze informacje:
Tablica informacyjna zawiera:
- barwy Rzeczypospolitej Polskiej i wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej,
- informację o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych,
- rodzaj dotacji budżetowej lub nazwę programu lub funduszu,
- nazwę zadania.
Tablicę informacyjną umieszcza się w miejscu realizacji zadania – w momencie rozpoczęcia prac budowlanych. Sposób umieszczenia tablicy na obiektach oraz na ogrodzeniu określony został w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 maja 2021 r.
Tablica informacyjna jest wyeksponowana przez 5 lat, licząc od dnia zakończenia realizacji zadania w zakresie prac budowlanych.
Wymiary tablicy informacyjnej wynoszą 180 x 120 cm.
Wzór tablicy oraz objaśnienia dot. techniki wykonania i zakresu informacji są określone w Załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 20 grudnia 2021 r. Wzór tablicy oraz właściwe oznakowanie w formie edytowalnych plików graficznych zostały udostępnione na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Informacje na stronie www – najważniejsze informacje:
- Informacje na stronie internetowej inwestora oraz na jego profilach w internetowych serwisach społecznościowychzawierają co najmniej:
- barwy Rzeczypospolitej Polskiej i wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej,
- informację o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych,
- rodzaj dotacji budżetowej lub nazwę programu lub funduszu,
- nazwę zadania,
- wartość finansowania lub dofinansowania i całkowitą wartość zadania,
- krótki opis zadania.
Informacje umieszcza się w momencie rozpoczęcia prac budowlanych.
Zamieszczona informacja na stronie internetowej pozostaje na niej przez 5 lat, licząc od dnia zakończenia realizacji zadania w zakresie prac budowlanych.
Informację na stronie internetowej zamieszcza się w zakładce lub podstronie przeznaczonej specjalnie dla zadań realizowanych z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych. Dostęp do zakładki lub podstrony powinien być możliwy ze strony głównej.
Edytowalne pliki graficzne z koniecznym do stosowania oznakowaniem (barwy i godło Rzeczypospolitej Polskiej) są udostępnione na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.