Logo Fundusz Dostępności Dostępność PLusStarsze budynki wymagają często remontów likwidujących bariery architektoniczne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dokładnie z takim problemem mierzył się Urząd Miasta i Gminy Nowa Sarzyna, którego budynek został oddany do użytku w latach sześćdziesiątych. Dzięki środkom unijnym z Funduszu Dostępności urzędnicy, a przede wszystkim mieszkańcy mogą dziś cieszyć się lepszą dostępnością dzięki nowej windzie, a urząd w całości dostosowany jest do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Nowa Sarzyna to miasto w województwie podkarpackim. Ilu mieszkańców mieszka w Państwa gminie? Czy budynek Urzędu Miasta jest głównym punktem, w którym mieszkańcy załatwiają wszystkie najpilniejsze sprawy?

W Mieście i Gminie Nowa Sarzyna mieszka około 22 tys. osób. Urząd to centrum życia mieszkańców, w którym oprócz spraw statutowo przynależnych do załatwienia, często oczekuje się na poradę, doradztwo czy różnego rodzaju informacje.

Pozyskaliście Państwo pożyczkę na budowę windy ze środków unijnych. Czy budynek rzeczywiście wymagał takiej inwestycji?

Budynek, w którym obecnie funkcjonuje Urząd, wybudowano w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Systematycznie jest on remontowany tak, aby spełniał wymogi dotyczące bezpieczeństwa pracy i stwarzał warunki do właściwej obsługi petentów. Brak windy jednak przez dłuższy czas uniemożliwiał nam taką obsługę. Szczególnie chodziło tu o osoby starsze i niepełnosprawne, dla których schody prowadzące na poszczególne piętra (od I do III) były barierą nie do pokonania.

Na zdjęciu Andrzej Rychel Burmistrz Gminy Nowa Sarzyna

Czyli winda wpłynęła na dostępność urzędu. Jakie są komentarze Państwa mieszkańców i pracowników już po wykonanej rewitalizacji?

Obecnie zdecydowanie poprawiona została dostępność dla osób z niepełnosprawnością, seniorów czy interesantów, którzy czasowo mają problem z poruszaniem się. Zarówno winda jak i toalety dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych sprawiły, że Urząd oceniany jest pozytywnie. Mieszkańcy gminy oraz pracownicy urzędu z uznaniem przyjęli dokonane zmiany.

Jaki budżet przeznaczono na rewitalizację tych elementów? Jak całościowo ocenia Pan wykonane prace? Czy jest Pan zadowolony z efektu?

Nie będę ukrywał, że jestem bardzo zadowolony z wykonanego remontu. Widzę, że poprawiła się jakość pracy i obsługi. Przechadzając się po korytarzach nie spotykam obecnie naszych mieszkańców, którzy np. z przyczyn zdrowotnych wcześniej musieli odpoczywać na półpiętrach, bo trudno im było poruszać się po schodach. Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 800 tys. zł. Pożyczka ze środków Funduszu Dostępności pokryła znaczną część tych wydatków. Było to około 685 tys. złotych. Co ważne, 5 proc. kosztów zostało umorzonych. Ponadto otrzymaliśmy też dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Budowa windy wymusiła też likwidację niektórych pomieszczeń biurowych, stąd też Urząd Stanu Cywilnego obecnie mieści się na parterze i jest urządzony w bardzo nowoczesny i dostępny sposób.

Czy skompletowanie wniosku o pożyczkę było trudne? Jak wyglądała cała procedura?

Procedura udzielenia pożyczki przebiegła bardzo sprawnie i szybko. Niezwykłą pomocą i wsparciem służył pracownik banku, od którego otrzymaliśmy wszelkie niezbędne informacje. Skompletowanie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami nie było trudne, zważywszy, że dokumentacja budowlana była gotowa. Skorzystanie ze środków z Funduszu Dostępności jest jak najbardziej godne polecenia innym, podobnym do naszego podmiotom i instytucjom.

Andrzej Rychel Burmistrz Gminy Nowa SarzynaJak właściwie dowiedzieliście się Państwo o Funduszu Dostępności i pożyczce? Dlaczego zdecydowaliście się akurat na ten instrument?

Informacje o Funduszu Dostępności znaleźliśmy w Internecie. W kolejnym kroku skontaktowaliśmy się z pracownikiem Banku Gospodarstwa Krajowego, od którego otrzymaliśmy niezbędne informacje. Na ten rodzaj finansowania zdecydowaliśmy się ze względu na jego atrakcyjność oraz bardzo dobre warunki pożyczki, przede wszystkim niskie oprocentowanie. Brak takiego wsparcia finansowego uniemożliwiłby wykonanie takiej inwestycji w naszym budynku.

Czyli dziś możecie być Państwo przykładem dla innych, jak pozbywać się architektonicznych barier w budynkach użyteczności publicznej.

Z efektu jesteśmy bardzo zadowoleni i cieszymy się, że możemy dziś dzielić się swoim doświadczeniem. Wykonane inwestycje w postaci budowy windy, łazienek czy nowego Urzędu Stanu Cywilnego zdecydowanie ułatwiają realizację naszych zadań i obowiązków spoczywających na samorządzie gminnym.