Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny

Zbigniew Kowalewski Żywy Dom

logo Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie

 

Marzeniem Pana Zbigniewa było wybudowanie domu… na wodzie. Wziął sprawy w swoje ręce i tak w centrum Mazur przy jednym z najpiękniejszych jezior, dzięki jego inicjatywie powstał “Żywy Dom”. Stworzył nieszablonowe rozwiązanie, jakim jest całorocznie dostępny dla turystów dom. Nie taki zwykły, bo jest to miejsce idealne dla osób ceniących komfort, aktywny wypoczynek, spokój i bliskość natury.

 

Właściciel Żywy Dom - Zbigniew Kowalewski

Czym właściwie jest "Żywy Dom" i skąd wzięła się ta nietypowa nazwa?
„Żywy Dom" to stworzone przeze mnie miejsce, oferujące turystom wynajem domu na wodzie w miejscowości Żywy w gminie Kruklanki. Nazwa wzięła się od miejscowości Żywy, w której znajdują się także jeziora Żywe. Co ciekawe, dom jest zacumowany na stałe, ale porusza się w pionie zgodnie ze zmianami poziomu wody. Można więc powiedzieć, że "żyje", stąd taka zbieżność nazw.

Jak wpadł Pan na koncept takiego projektu i przeszedł do jego realizacji?
Od wielu lat myślałem o mieszkaniu na wodzie, bo dawno temu widziałem takie obiekty m.in. poza granicami naszego kraju. Realizację marzeń oczywiście ograniczał brak działki, przy której zacumowany byłby dom. Po jej zakupie wszystko się zaczęło. Budowa trwała od stycznia do kwietnia 2021. Kompletne wykończenie domu zakończyło się z końcem czerwca 2021 i od tego momentu dom wynajmujemy turystom. 

Gdzie dokładnie położony jest domek? Czym wyróżnia się okolica i co może zaoferować turystom?
Dom położony jest na jeziorze Żywym w miejscowości Żywy, a zacumowany jest przy prywatnej działce. Chciałbym podkreślić to, że dom jest przede wszystkim atrakcją samą w sobie. Ma około 45m2 powierzchni. Mieści salon, łazienkę, kuchnię i dwie sypialnie. Ma dwa tarasy, z których rozciąga się niesamowity widok. Dom jest klimatyzowany, ogrzewany i do tego ma kominek. Jest bardzo komfortowy i kompletnie wyposażony, m.in. w piekarnik, mikrofalę, zmywarkę, lodówkę, ekspres do kawy, toster czy sprzęt stereo. Okolicą jest bardzo cichy zakątek Mazur, stara wieś z ok. 1525 roku. Wokół tylko pola i lasy, a jezioro jest strefą ciszy. W zasięgu 15 min jazdy rowerem zaczyna się Puszcza Borecka, największy obszar leśny na Warmii i Mazurach z wieloma rzadkimi gatunkami zwierząt. Żyją tu na wolności żubry, które można zobaczyć również w hodowli pokazowej w Wolisku. To co cenią goście, to niesamowity spokój, cisza, różnorodne ptactwo na wyciągnięcie ręki, możliwość wędkowania z tarasu i niesamowite widoki. Goście mają przede wszystkim do dyspozycji całą 700 m2 działkę z huśtawką, miejscem na ognisko i stołem do biesiadowania, a oprócz tego rowery, kajaki i łódź wiosłowa.

Na swój projekt pozyskał Pan środki z pożyczki rozwojowej oferowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na co dokładnie zostały przeznaczone? W co udało się dzięki temu zainwestować?
Dzięki pożyczce rozwojowej mogłem w ogóle marzyć o zakończeniu inwestycji. Pozyskane środki przeznaczyłem na zakup pływaków pod dom, elementy do budowy ścian zewnętrznych, okna, pokrycie dachu, przydomową oczyszczalnię ścieków oraz wiele elementów wyposażenia - kominek, podgrzewacz wody, wyposażenie łazienki oraz sprzęt AGD do kuchni. Procedura pozyskania środków była stosunkowo prosta. Ponadto bardzo dużą pomoc uzyskałem przy wypełnianiu dokumentów od pracownika Działdowskiej Agencji Rozwoju w Szczytnie. Do zaciągnięcia pożyczki zachęciły mnie bardzo niskie odsetki, dość długi okres spłaty, karencja, ale również możliwość otrzymania pożyczki przez firmę, która dopiero powstała i nie miała żadnej historii, szczególnie finansowej – taką jak moja.

Gdzie można zapoznać się z Państwa ofertą i dokonać rezerwacji?
Dom na wodzie przeznaczony jest dla 4 osób. Dodatkowo mogą nocować dwie osoby na kanapie w salonie. Dom można rezerwować przez popularne i znane portale rezerwacyjne czy bezpośrednio u mnie, telefonicznie lub poprzez mail. Wszystkie szczegóły dotyczące rezerwacji, cen, terminów czy zdjęcia i filmy z okolicy są na mojej stronie internetowej www.zywydom.com. W sezonie wakacyjnym za tydzień pobytu cena wynosi 5000 zł. Pobyty rezerwuje się od soboty do soboty. Poza sezonem ceny są oczywiście niższe oraz istnieje możliwość rezerwowania krótszych pobytów.

 

Właściciel Żywy Dom - Zbigniew Kowalewski

 

Myśli Pan o rozwoju tego modelu działalności? Jakieś plany czy marzenia?
Chciałbym rozwijać firmę w tym kierunku i zacumować drugi dom, na który mam pozwolenie od Wód Polskich. Niestety materiały, z których zbudowany jest dom (stal, styropian, płyta OSB) podrożały najbardziej ze wszystkich. W tej chwili koszt takiego domu byłby 50-60% wyższy niż wcześniej. Wpadłem więc na inny koncept. Chcę wyremontować mój dwurodzinny dom, który położony jest naprzeciwko działki z Żywym Domem na wodzie. Będzie on przeznaczony na wynajem dla gości. To piękny stary mazurski dom. Jeśli ktoś ceni nieszablonowe, ciche miejsca i bliski kontakt z przyrodą, to z pewnością spodoba mu się także to miejsce! Poza sezonem ceny są oczywiście niższe oraz istnieje możliwość rezerwowania krótszych pobytów.
 

Belka z logo: Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Warmia Mazury Zdrowe życie, czysty zysk Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego