Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny

Stalkor

Logo Przedsiębiorcze opolskie

 

Unijna pożyczka na efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach pozwoliła opolskiej firmie Stalkor zmodernizować nieefektywne urządzenia i dzięki zaoszczędzonym środkom rozwinąć swoją działalność i unowocześnić zakład. Pozyskane z pożyczki środki wykorzystali na modernizację linii produkcyjnej oraz wykonanie termomodernizacji ścian i stolarki w budynku produkcyjnym. – Łatwa procedura wnioskowania i atrakcyjne oprocentowanie przekonały nas do pozyskania takiego finansowania – przyznaje Piotr Bogdziewicz, prezes firmy.

Piotr Bogdziewicz, prezes firmy Stalkor

Działacie Państwo na terenie Opola od 2012 roku. Czy inwestycja w firmę była konieczna? Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na pożyczkę ze środków unijnych?

Głównym celem było przejście z dotychczasowego elektrycznego pieca cynkowniczego na gazowy piec cynkowniczy.  W tym zakresie zostało wykonano sporo prac. By zrealizować tę inwestycję musieliśmy m.in. doprowadzić gaz do budynku i wykonać instalację gazową. Oprócz pieca udało nam się wykonać suszarkę cynkowniczą, która przeznaczona jest do suszenia i podgrzewania konstrukcji przed procesem cynkowania. Suszarka ogrzewana jest powietrzem ze spalin wychodzących z pieca cynkowniczego. Zmieniliśmy również sposób grzania wanien technologicznych z elektrycznego na gazowy – wymagało to specjalnej instalacji wykorzystującej wymienniki ciepła do grzania wanien. Udało nam się również wymienić ogrzewanie centralne budynku – piec na olej grzewczy zastąpiliśmy piecem gazowym. Również całkowitej modernizacji uległa frontowa ściana budynku. Zakres wszystkich prac był bardzo szeroki.

Czym właściwie zajmuje się Państwa firma? Ile lat działacie na rynku?

Stalkor jest przedsiębiorstwem prywatnym, a w Opolu działamy od 2012 roku. Posiadamy duże doświadczenie w zabezpieczaniu antykorozyjnym detali stalowych. Cynkowanie ogniowe zwane też zanurzeniowym, to szeroko stosowana metoda zabezpieczania konstrukcji stalowych przed korozją. Proces składa się z kilku technologicznie zaawansowanych etapów pośrednich, w wyniku których na drodze odtłuszczania, trawienia i topnikowania, uzyskuje się czystą powierzchnię, gotową do zanurzenia w kąpieli cynkowej. Ja w branży pracuję dopiero 8 lat, ale otaczam się ludźmi ze znacznie dłuższym stażem, jak i większym doświadczeniem. Na pomysł założenia tego rodzaju działalności wpadł mój tato, który pracował w tej branży od 1995 roku.

Pracownicy firmy Stalkor przy cynkowaniu produktów

 

Jak środki z pożyczki wpłynęły na Państwa biznes?

Mogę szczerze powiedzieć, że dzięki całej inwestycji nasza firma funkcjonuje lepiej. Najlepszym przykładem jest to, że na nowym piecu cynkowniczym jesteśmy w stanie ocynkować o wiele więcej ton konstrukcji. Nie bez znaczenia jest też wykonana termomodernizacja ścian. Odbija się to na naszych finansach, bowiem w chwili obecnej płacimy mniejsze rachunki za energię.

Jakie zalety widzi Pan w unijnym finansowaniu - pożyczce na efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach?

Zmianę pieca cynkowniczego planowaliśmy już od jakiegoś czasu, można więc powiedzieć, że pożyczka spadła nam z nieba. Po zapoznaniu się z ofertą uznaliśmy, że jest to bardzo atrakcyjny produkt, który pomoże nam się rozwinąć. Niskie oprocentowanie jest oczywiście największym plusem, ale też łatwość składania wniosku - dla takich przedsiębiorców jak my - ma znaczenie. Cała procedura przebiegła bardzo sprawnie.

Czy przez okres pandemii i lockdownów udało się Państwu przejść bez większych problemów? 

Problemy oczywiście mieliśmy jak każdy, ale nie mamy na co narzekać. Mam nadzieje, że najgorsze mamy już za sobą. Dziś skupiam się na rozwoju firmy.

Planujecie już Państwo kolejne inwestycje?

Staramy się cały czas inwestować w nasz zakład. Od niedawna posiadamy lakiernię proszkową, która rozszerzyła zakres naszych usług. Dzięki temu możemy świadczyć tzw. usługę duplex, czyli cynkowanie wraz z lakierowaniem. Otrzymana w ten sposób powłoka gwarantuje antykorozyjne zabezpieczenie na długie lata. Czy planujemy kolejne inwestycje? To na pewno. By być konkurencyjnym na rynku musimy już dziś myśleć przyszłościowo. Już dziś mamy jakieś pomysły, ale póki co nie chcemy ich zdradzać.  

 

Belka z logo Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Opolskie Kwitnące Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego