Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny

Spółdzielnia Mieszkaniowa Ceramik

Logo Małopolska Pożyczka

 

 

 

 

Termomodernizacja budynków należących do spółdzielni mieszkaniowych ma wpływ nie tylko na ograniczenie zużycia energii cieplnej i obniżenie kosztów poniesionych na ogrzewanie, ale także na redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez ciepłownie. Jest to szczególnie istotne w miastach, które od lat walczą ze skutkami smogu. Krakowska Spółdzielnia Mieszkaniowa “Ceramik” postanowiła wyjść temu naprzeciw. By przynieść swoim mieszkańcom znaczne oszczędności finansowe i wesprzeć ekologiczne działania skorzystała z niskooprocentowanej pożyczki na efektywność energetyczną dla wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych i TBS w województwie małopolskim.

Blok po termomodernizacji

Budynki Państwa spółdzielni przeszły dużą modernizację, a udało się to dzięki pożyczce na efektywność energetyczną. Co ciekawe, warunki uzyskania pożyczki były dużo korzystniejsze niż te rynkowe. Jak duży zakres prac został wykonany?

Ludmiła Tłuścik: Celem pozyskania finansowania była konieczność wykonania prac termoizolacyjnych w blokach należących do naszej Spółdzielni, wymiana źródła otrzymywania ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania z węglowego na gazowe, z uwagi na fakt wejścia w życie od 1 września 2019 r. w Krakowie całkowitego zakazu stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. Udało nam się dzięki pożyczce wykonać termomodernizację w 6 blokach będących w zasobach naszej Spółdzielni, wymienić grzejniki we wszystkich mieszkaniach oraz zainstalować 4 kotłownie gazowe, które dostarczają ciepło oraz ciepłą wodę użytkową do naszych mieszkań.

Jak wielką spółdzielnią Państwo jesteście? Ile lat działacie na rynku? Ilu mieszkańców macie pod opieką?

Paweł Nikiel: Spółdzielnia Mieszkaniowa "Ceramik" w Krakowie, to tzw. “mała spółdzielnia". Została założona w 1982 roku na bazie Uchwały 268 dającej możliwość powołania niewielkich spółdzielni, których członkowie angażowali się bezpośrednio poprzez wkład własnej pracy w budowę swoich mieszkań. Tym samym skracano czas oczekiwania na własne "M", wynoszący w latach 80-tych co najmniej kilkanaście lat. W zasobach naszej Spółdzielni znajduje się dziś 6 bloków, w których jest 129 mieszkań.

Czy modernizacja wpłynęła na obniżenie kosztów? W jakim stopniu? Na co jeszcze odnowa miała wpływ?

Ludmiła Tłuścik: Już po pierwszym sezonie grzewczym odnotowaliśmy znaczny spadek rachunków za centralne ogrzewanie oraz ciepła wodę użytkową. Nasi mieszkańcy pierwszy raz od kilkunastu lat otrzymali zwrot różnicy pomiędzy pobranymi zaliczkami a rzeczywistymi kosztami. W niektórych mieszkaniach różnice były tak znaczne, że w wyniku powstałej nadpłaty mieszkańcy nie musieli przez okres 3 miesięcy uiszczać opłat z tytułu należności czynszowych. Obserwujemy również wzrost cen mieszkań na naszym osiedlu, co niewątpliwie cieszy właścicieli nieruchomości. Estetyka osiedla również znacznie się poprawiła.

Jakie zalety widzicie Państwo w takim rodzaju finansowania dla podmiotów jak Wasz? Co wpłynęło na tę decyzję? Niskie oprocentowanie? A może łatwa procedura wnioskowania?

Paweł Nikiel: W przypadku tak małych spółdzielni, które nie mają pożytków z wynajmu lokali - ponieważ takowych nie posiadamy - wykonanie jakichkolwiek prac remontowych jest możliwe tylko z funduszu remontowego, który tworzony jest wyłącznie z wpłat mieszkańców. Aby móc wykonać termomodernizację bloków musielibyśmy przez kilka lat gromadzić środki na ten cel. Dzięki uzyskaniu finansowania mogliśmy wykonać prace właściwie natychmiast, co jest bardzo dużym ułatwieniem dla takich małych spółdzielni jak nasza. Dodatkowo proponowana pożyczka jest bardzo nisko oprocentowana oraz nie ma żadnych prowizji za jej udzielenie i te dwa czynniki są niewątpliwie jej największym atutem. Pomimo tego, że mamy świadomość tego, że będziemy spłacać zaciągniętą pożyczkę przez kilka lub kilkanaście lat, z takim niskim oprocentowaniem i brakiem opłat dodatkowych mogliśmy sobie na to pozwolić.

Paweł Nikiel, Spółdzielnia Mieszkaniowa Ceramik

Jak mieszkańcy zareagowali na decyzję o modernizacji? Jakie słyszycie Państwo głosy?

Ludmiła Tłuścik: Jak zwykle w społeczeństwie bywa, byli zwolennicy oraz przeciwnicy. Wydaje nam się jednak, że ostatecznie po wykonaniu wszystkich prac większość mieszkańców jest zadowolona. 

Zdecydowalibyście się na ponowną pożyczkę? Czy rekomendowalibyście unijną pożyczkę innym spółdzielniom mieszkaniowym?

Ludmiła Tłuścik: Zdecydowanie tak, na pewno jest to bardzo interesująca oferta, nie tylko dla dużych Spółdzielni, ale także tych małych - jak nasza.

 

Belka z logo: Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Małopolska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego