Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny

Rewitalizacja starego dworca w Katowicach

logo Pożyczka rewitalizacyjna

 

 

 

Przez dziesięciolecia był najważniejszym obiektem kolejowym Górnego Śląska, a po 1972 roku, kiedy mieszkańcy Katowic zaczęli korzystać z nowego dworca, stopniowo popadał w ruinę. Rewitalizacji budynku dworca kolejowego wybudowanego w latach 50. XIX wieku podjęła się w 2015 roku firma Opal Maksimum. Dzięki dbałości o każdy detal i wzmożonym pracom remontowym mieszkańcy Katowic już wkrótce będą mogli cieszyć się widokiem architektonicznej perełki, w której znajdzie się miejsce dla restauracji, klubów i punktów usługowych.

Katarzyna Ciężarkiewicz, firma Opal Maksimum

Czy Stary dworzec w Katowicach to wciąż ważny punkt na mapie miasta?

Myślę, że nieprzypadkowo nazywany jest Sercem Katowic dla uhonorowania miejsca i historii budynków, które na przełomie XIX i XX wieku służyły mieszkańcom i pasażerom. Należy pamiętać, że budynki zostały wpisane w roku 1975 do rejestru zabytków, a w momencie zakupu były w najgorszym możliwym stanie. Proszę sobie wyobrazić niezliczoną ilość telefonów od mieszkańców, którzy z nadzieją, ale i niepokojem obserwowali co wydarzy się z miejscem, które traktują bardzo osobiście. Z tego też powodu projekt był i wciąż jest dla nas bardzo wymagający. Szczególnie w aspekcie rewitalizacji społecznej.

Remont starego dworca w Katowicach rozpoczął się jesienią 2016 roku. Jaki zakres prac przewidziano w procesie rewitalizacji? Co się zmieni w najbliższej okolicy dworca?

Staramy się zachować jak najwięcej pierwotnej formy, do której dokładamy nowoczesne elementy. Dlatego odrestaurowano ściany oczyszczając cegły z tynku, tam gdzie było to możliwe zachowano oryginalną stolarkę drzwiową oraz szkliwioną cegłę na ścianie. Zachowano drewniane elementy konstrukcji dachu, oryginalne kamienne klatki schodowe z kutymi balustradami. Wprowadzaliśmy też elementy nowoczesnej architektury np. aluminiową stolarkę, przeszklony szyb windowy, oświetlenie LED, czy klimatyzację. Wymienione zostały stropy, skrupulatnie odrestaurowano elewację z zachowaniem detali. Rewitalizację faktycznie przechodzi nie tylko Dworzec, ale również jego otoczenie. W przyszłości, wraz z okalającymi budynkami, całą przestrzeń stanowić ma deptak wypełniony małą architekturą i towarzyszącą zielenią.
Dworzec w Katowicach

Na kiedy zaplanowane jest zakończenie prac?

Wiemy, że mieszkańcy czekają już na finalny etap prac. Mamy nadzieję, że będzie to miejsce tętniące życiem, przy udziale lokali gastronomicznych i usługowo-handlowych. Zakończenie przewidujemy w pierwszym kwartale 2022 roku.

Remont musiał pochłonąć ogromne środki.

Na początku nie uzależnialiśmy realizacji inwestycji od wsparcia finansowego, jednak wspomniana wcześniej mnogość problemów budynków, oczekiwania społeczne i nasza wizja rewitalizacji tego miejsca, spowodowały, że chcieliśmy skorzystać z produktów, które mogłyby wesprzeć naszą inwestycję. Szukaliśmy możliwości w bankach oferujących wsparcie dla tego typu projektów, ale zdecydowaliśmy się finalnie na program Jessica2 oferowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki wsparciu finansowemu bez przeszkód mogliśmy realizować wszelkie podjęte prace, mające na celu przywrócenie kompleksowi dawnego blasku. Tego rodzaju instrumenty są niezbędne dla osiągnięcia możliwie najlepszego efektu.
Dworzec w Katowicach

W jaki sposób dowiedzieliście się Państwo o pożyczce na rewitalizację? To jednak dość specyficzny produkt finansowy, nie dla typowego klienta, tylko np. jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, związków wyznaniowych, czy towarzystw budownictwa.

W środkach masowego przekazu pojawiły się informacje o możliwości skorzystania z pożyczki rewitalizacyjnej z programu wsparcia oferującego rewitalizację starych budynków. Ten fragment wzbudził nasze zainteresowanie. W toku rozmów okazało się, że program Jessica2 jest dogodnie oprocentowany, konkurencyjny i daje nam szerokie możliwości działania. Idealnie więc wpasował się w nasze potrzeby.

Co się znajdzie w gotowym obiekcie? Jakie są plany?

Nasza wizja architektoniczna zakłada adaptację wszystkich dostępnych pomieszczeń o powierzchni ponad 10 000 mkw. na strefy: gastronomiczną, usługowo-handlową i biurową. Na ten moment zakończono prace rewitalizacyjne i remontowo-budowlane w budynkach przy ul. Dworcowej 4 i 6 oraz częściowo w budynku przy ul. Dworcowej 2.
Dworzec w Katowicach

Czy "nowy dworzec" będzie też miejscem dostępnym dla osób niepełnosprawnych?

Cały obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Równolegle do starań o to, by budynek zachował jak najwięcej pierwotnych elementów, wkomponowaliśmy elementy, które towarzyszą budynkom nowopowstałym. W ten sposób po przeprowadzonej modernizacji obiekt posiadać będzie m. in. duże nowoczesne windy w dwóch częściach, przestronne i klimatyzowane powierzchnie biurowe, sale konferencyjne, przestrzeń przewidzianą na różnego rodzaju usługi.

Czy według Pani cały kompleks po rewitalizacji może wnieść nową energię do centrum miasta?
Oprócz budynków, generalny remont przejdzie też przyległy plac Dworcowy, gdzie zostanie wyłączony ruch kołowy. Tego rodzaju połączenie sprawi, że w przyszłości miejsce to będzie służyło mieszkańcom i stworzy swoisty dodatkowy Rynek. Jestem pewna, że będzie tam tętnić życie towarzyskie mieszkańców Śląska. Osobiście praca przy tym projekcie to dla mnie zaszczyt. Od lat pasjonuje mnie rewitalizacja nieruchomości biurowych i poprzemysłowych. Właściciel Starego Dworca Firma Opal Maksimum, poprzez kompleksowe działania inwestycyjne, daje możliwość zmiany obrazu miasta, gdzie niszczejące nieruchomości powracają do życia. W pięknym stylu stają się ich wizytówką i śladem pięknej historii dla przyszłych pokoleń.

Sprawdź szczegóły pożyczki.

 

Belka z logo: Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Śląskie Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego