Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny

Jacek Cichy - przychodnia stomatologiczna - Przyrodnicza 1

 

 

Przychodnia Stomatologiczna „Przyrodnicza 1” w Zielonej Górze istnieje od 8 lat. Jej właściciele - Jacek Cichy, chirurg szczękowy z małżonką Renatą, ortodontką stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo zabiegów i precyzję w leczeniu swoich pacjentów. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych zakupili stomatologiczny tomograf komputerowy, z którym diagnostyka stała się jeszcze bardziej precyzyjna. Przychodnia „Przyrodnicza 1” od lat systematycznie rozwija zakres oferowanych usług, a dzięki urządzeniu zakupionemu z Pożyczki z projektu „Lubuski Filar 2020” Państwo Cichy mogą diagnozować inne schorzenia, które nie byłyby możliwe do wykrycia.

Dlaczego 8 lat temu postanowił Pan otworzyć przychodnię stomatologiczną?


Wcześniej przyjmowałem pacjentów w gabinecie, w którym było jedno stanowisko – czyli jeden stomatolog i higienistka. Bez rentgena. Teraz mamy dwa gabinety i inne pomieszczenia, np. gabinet RTG. Aktualnie powstaje trzeci, przeznaczony do higienizacji jamy ustnej. Można powiedzieć, że jest to małe przedsiębiorstwo, w którym pracuje dziewięć osób. Nieoceniona w naszej działalności jest rzetelna księgowość prowadzona przez dobre Biuro Rachunkowe.

Dwu-stanowiskowy gabinet stomatologiczny to już poważne przedsięwzięcie finansowe. Co pana przekonało do podjęcia takiego wyzwania?


Nasi Pacjenci zgłaszali się nie tylko z prostymi dolegliwościami, w celu podstawowego leczenia. Dobra, precyzyjna diagnostyka jest konieczna. Staramy się sprostać oczekiwaniom Pacjentów dzięki współczesnym, dobrej jakości sprzętem. Niektórzy przedsiębiorcy mogą być zaskoczeni ilością dokumentów, które należy przygotować w celu otrzymania pożyczki. W naszym przypadku większość pracy wykonali „nasi” księgowi. Nie tak dawno, dzięki pożyczce z niskim oprocentowaniem, otrzymanej z Agencji Rozwoju Regionalnego, mogliśmy kupić nowoczesny, amerykański, stomatologiczny tomograf komputerowy do badania rtg. w tym CBCT.


Na stronie internetowej przychodni opublikował pan artykuł o usuwaniu zębów zatrzymanych. To pana specjalizacja?
 


Takie zabiegi są coraz częściej wykonywane. Dla Pacjentów są to trudne chwile. Badanie, obrazowanie CBCT (stożkowa tomografia komputerowa) umożliwia uniknięcie wielu powikłań np. przerwania nerwu zębodołowego dolnego w trakcie operacyjnego usuwania zatrzymanych zębów, najczęściej dolnych ósemek.


Zajmuje się pan również implantologią. Czy tutaj też przydaje się tomograf?


Tak. W implantologii stomatologicznej dzięki obrazom CBCT uzyskujemy dane przestrzenne, wymiary, oceniamy wskazania lub przeciwwskazania do takiego leczenia. U pacjentów skarżących się na dolegliwości w stawach skroniowo-żuchwowych i jednocześnie inne objawy np. mroczki przed oczami, ciśnienie krwi zmienne i trudne do leczenia, możemy  przeprowadzić diagnostykę w kierunku zespołu Eaglea.

 

Jak się leczy takie schorzenie? Jaka jest rola tomografu w procesie diagnostycznym?


Dolegliwość jest spowodowana wydłużeniem wyrostków rylcowatych (jedno- lub obustronnie) w wyniku patologicznego zwapnienia ich lub więzadeł i ścięgien mięśni, których przyczepy znajdują się na tych wyrostkach. Kiedy te wyrostki drażnią, uciskają pęczek nerwowo- naczyniowy (pojawiają się powyższe objawy, dolegliwości. Badanie CBCT obrazuje nie tylko długość, ale również zakrzywienia, lokalizację w strukturach szyi. Leczenie operacyjne polega na skróceniu tych struktur do prawidłowej długości.


Rzeczywiście, to bardzo pomocne. Czy dużo gabinetów stomatologicznych w Zielonej Górze ma taki sprzęt?


Myślę, że kilka, przede wszystkim w przychodniach. Należy oczekiwać progresji. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni model. Na rynku jest dostępnych wiele, trzeba wybrać taki, który będzie dla nas najlepszy (parametry, sposób obsługi i inne). Później trzeba znaleźć odpowiedni sposób finansowania, kosztownego sprzętu. Żeby sfinansować ten zakup, zwróciłem się do Agencji Rozwoju Regionalnego w Zielonej Górze. Okazało się, że oferują pożyczki unijne, dzięki którym mogłem uzyskać finansowanie z korzystnym oprocentowaniem, dużo niższym niż w komercyjnych bankach.

 

To ta sama agencja, w której uzyskał Pan finansowanie na otworzenie nowego gabinetu, osiem lat temu?


Tak, już wcześniej byłem ich klientem i mogę powiedzieć, że dobrze się spisałem, to znaczy prawidłowo rozliczyłem dofinansowanie. Nie było zatem problemu, aby ponownie złożyć wniosek. Nie było też trudności z przygotowaniem wniosku wystarczyło poprosić księgowych o przygotowanie niezbędnych informacji. To dla mnie oczywiste, że przejrzystość finansowa jest potrzebna. Pomaga dobrze prowadzić firmę.


Czy planuje pan kolejne zakupy do gabinetu?


W tym roku jeszcze nie. Nadal spłacam pożyczkę na zakup ostatniego sprzętu. Jednak w przyszłości prawdopodobnie już tak. Oczywiście chętnie ponownie skorzystam z pożyczki unijnej lub poręczenia ze względu na korzystne oprocentowanie. To bardzo dobra forma finansowania biznesu.

 

Przychodnia Stomatologiczna Przyrodnicza 1

ul. Przyrodnicza 1

65-364 Zielona Góra