Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny

Fabryka energooszczędnych domów - Golbalux

logo przedsiębiorcze podkarpackie

 

 

Zaczęli ponad 25 lat temu od drewna i to stało się podstawą ich rozwoju. Fabryka energooszczędnych domów GOLBALUX to obecnie duże, rodzinne przedsiębiorstwo zaangażowane w życie społeczno-kulturalne województwa podkarpackiego. By jeszcze bardziej rozwinąć swój biznes, właściciele skorzystali z pożyczki unijnej projektu „Przedsiębiorcze Podkarpackie”. Rozmowa z Prezes Zarządu P.P.H.U. „GOLBALUX” Sp. z o.o.- Haliną Golbą.

Zajmujecie się Państwo produkcją domów z drewna. Ile lat działacie na rynku?

Naszą działalność zarejestrowaliśmy w 1994 roku, a w 2007 roku całe przedsiębiorstwo zostało przeniesione aportem do Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego GOLBALUX Sp. z o.o. Skala działalności ulegała i ulega systematycznemu wzrostowi, pomimo wielokrotnego zastoju w szeroko pojętym sektorze drzewnym i budowlanym. W początkowym okresie działalności zajmowaliśmy się głównie produkcją konstrukcji budowlanych oraz produkcją elementów meblowych przede wszystkim na potrzeby krajowego rynku, ale także na eksport do Danii, Niemiec, Szwecji, Francji czy Włoch.

Fabryka energooszczędnych domów - Golbalux

Skąd się wziął pierwszy pomysł na założenie działalności?

Doświadczenie zdobyliśmy we Francji, gdzie pracowaliśmy z mężem kilka lat w firmie budowlanej podobnej do branży, w której dziś działamy. Zarobione środki finansowe pozwoliły nam założyć i rozwijać firmę, a zdobyte kontakty wykorzystaliśmy do wejścia firmy na rynki zagraniczne. W 1998 roku zakupiliśmy teren o powierzchni ponad 4 hektarów, na którym znajdowały się magazyny, hale warsztatowo-mechaniczne, wiaty gospodarcze oraz dwupiętrowy budynek biurowy, który z czasem został przekształcony w budynek mieszkalny dla pracowników. W 2016 i 2017 roku przeprowadziliśmy gruntowną modernizację zakładu oraz zbudowaliśmy nową halę produkcyjną. Cały czas inwestowaliśmy w rozwój firmy, co wielokrotnie zostało dostrzeżone. Dla przykładu, w 2018 roku w Rzeszowie odbył się konkurs „Liderzy regionu”, gdzie w kategorii „Budownictwo” Kapituła wyróżniła naszą fabrykę domów za innowacyjną technologię produkcji domów z drewna oraz za bardzo dobre wyniki w porównaniu ze swoimi konkurentami na rynku. Dziś jesteśmy liderem z dalekosiężną wizją nowoczesności w budowie energooszczędnych domów z drewna. Naszą fabrykę odwiedzają różne wizytacje uczelni i szkół technicznych. Nasi główni odbiorcy domów to klienci indywidualni. Nasze produkty cieszą się coraz to bardziej rosnącym zainteresowaniem.

Zdecydowaliście się Państwo na pożyczkę ze środków unijnych. Jaki był cel pozyskania takiego finansowania?

W kwietniu i maju 2021 roku straciliśmy kilka bardzo ważnych zamówień. Nasi klienci zrezygnowali z budowy domów z powodu problemów finansowych spowodowanych COVID-19. Rezygnacja doprowadziła nas do trudnej sytuacji, m.in. pogorszenia się płynności finansowej poprzez nieterminowe zapłaty za kupowane surowce do produkcji, materiały oraz wypłaty pensji pracownikom. Z funduszy unijnych udzielono nam pożyczkę w wysokości 2,4 mln zł. Bardzo nam pomogła w bieżącej działalności i poprawiła płynność finansową naszego przedsiębiorstwa. Przeznaczyliśmy te środki na zakup surowca i materiałów z przeznaczeniem do bieżącej produkcji, a w szczególności do produkcji domów i wyrobów z drewna. Uzyskaliśmy również pożyczkę inwestycyjną w kwocie 1 mln złotych, którą przeznaczyliśmy na zakup innowacyjnych stołów montażowych do prefabrykacji ścian, stropów i paneli dachowych, konstrukcji drewnianych oraz zakup innowacyjnej linii montażowo-produkcyjnej mebli.

Dom energooszczędny firmy Golbalux

Czyli dzięki tej inwestycji firma funkcjonuje lepiej i się rozwija.

Dzięki obu udzielonym pożyczkom uruchomiliśmy nową produkcję domów modułowych oraz montaż mebli. Jest to nasza nowa i innowacyjna inwestycja. Podnosimy naszą sprawność produkcyjną oraz zwiększamy sprzedaż. Przygotowujemy już projekty domów do 70 m2. W związku z nowymi przepisami jest bardzo duże zainteresowanie takimi domami, a udzielona pożyczka z powodzeniem pomoże nam rozwinąć taką produkcję.

GOLBALUX jest dziś ważnym pracodawcą w regionie. Angażujecie się Państwo także w życie społeczno-kulturalne.

Łącznie zatrudniamy prawie 100 pracowników. To jeden z największych zakładów w regionie. Dajemy pracę na naszym terenie już od prawie 27 lat. Zaangażowanie społeczne było dla nas naturalnym elementem rozwoju. Sponsorujemy imprezy sportowe czy wycieczki dzieci i młodzieży w różne piękne, ciekawe miejsca w naszym kraju. Wspieramy także uroczystości kulturalne w naszym środowisku i wiele innych inicjatyw ważnych i istotnych dla społeczności lokalnej.

Czy dostrzegacie rosnący w Polsce rynek energooszczędnych domów z drewna? Polacy coraz chętniej interesują się takimi rozwiązaniami?

Zainteresowanie domami z drewna w Polsce jest bardzo duże. Przewagą budynków drewnianych nad innymi rodzajami jest fakt, że buduje się je bardzo krótko. Na dom jednorodzinny od wejścia na plac budowy do postawienia i oddania inwestorowi potrzeba około kilku tygodni. Poza tym jest to dom ekologiczny, zdrowy, a technologia sucha, która pozwala od razu po postawieniu budynku wprowadzić się do domu. Tego typu budownictwo rozwija się w całej Europie, chociażby w Skandynawii. W Norwegii stanowi ono 90 proc. budownictwa jednorodzinnego. W Polsce z drewna budowane są już nie tylko domy jednorodzinne, ale i budynki komunalne, użyteczności publicznej. Startują inwestycje związane z budową całych osiedli domów z drewna. Pierwsze inwestycje w osiedla budynków wielorodzinnych powstają np. w Środzie Śląskiej, gdzie planowane jest tu ok. 1,4 tys. mieszkań w czteropiętrowych blokach z drewna.

Jakie macie plany rozwoju firmy w najbliższych latach?

Obecnie intensywnie pracujemy nad rozwojem sieci sprzedaży. Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi dystrybutorami zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jesteśmy już po pierwszych rozmowach i wstępnych deklaracjach. Zwiększy to zdecydowanie naszą sprzedaż. Prowadzimy również negocjacje w sprawie wyrobów z drewna. Przed nami do zrealizowania wiele nowych pomysłów i ciężka praca, ale robimy to już nieustannie od 27 lat. Cieszymy się, że dzięki pożyczce unijnej i naszej ciężkiej pracy firma nabrała rozpędu i dalej się rozwija. Wierzymy, że możemy być coraz lepsi i bardziej innowacyjni. Takie podejście doprowadziło nas do miejsca, w którym dziś jesteśmy realizując się nie tylko biznesowo, ale i społecznie.

 

Belka z logo: Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Podkarpackie Przestrzeń otwarta Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego