Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny

Elektrownia w Wołominie, Elżbieta Radwan

Po prawie 100 latach Wołomin przywróci budynkowi starej elektrowni dawną świetność. Dzięki pożyczce Jessica2 na realizację przedsięwzięć z zakresu rewitalizacji zabytkowy budynek już niedługo będzie służył wołomińskiej społeczności. Mieszkańcy będą mogli cieszyć się widokiem architektonicznej perełki, w której znajdzie się miejsce dla Centrum Aktywności Wołomin. - W każdym mieście i gminie inwestycje decydują o tempie rozwoju i mają niekwestionowany wpływ na codzienne życie mieszkańców – mówi Elżbieta Radwan, Burmistrz Wołomina.

Elżbieta Radwan - burmistrz Wołomina

Stara elektrownia to budynek, który został wprowadzony do Gminnej Ewidencji Zabytków. Jaka jest historia tego miejsca i dlaczego zdecydowaliście się Państwo na jego rewitalizację?

Od dawna marzyłam, by tchnąć drugie życie w stare mury „Wołomińskiej Elektrowni”. Historia tego miejsca sięga lat 20-tych XX wieku, kiedy pierwszy raz z elektrowni popłynął prąd do wołomińskich mieszkań i instytucji. Miasto w tamtym czasie rozświetlił ówczesny burmistrz Mieczysław Czajkowski. Z kolei dziś dzięki naszym staraniom elektrownia przechodzi właśnie generalny remont i wkrótce popłynie z niego kolejna dobra energia – energia bijąca od ludzi.

Jaki właściwie był cel powstania takiego miejsca jak Centrum Aktywności? Co to będzie za przestrzeń?

Centrum Aktywności Wołomin stanie się nową wizytówką naszego miasta. Mieszkańcy będą mogli skorzysta z uroków zrewitalizowanej przestrzeni, a także brać udział w różnego rodzaju wydarzeniach. Jestem pewna, że z tego miejsca popłynie aktywność twórcza, kulturalna i społeczna naszego miasta. W zmodernizowanych murach starej elektrowni powstanie klimatyczne miejsce budowania dialogu, partnerstwa i współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami działającymi na rzecz mieszkańców. Centrum umożliwi też aktywne spotkania mieszkańców zainteresowanych kulturą i sztuką, a także pozwoli na rozwinięcie wszelakich inicjatyw obywatelskich.

Prace nad elektrownią

Jaką kwotę uzyskaliście Państwo na przeprowadzenie tego projektu rewitalizacji? Na co dokładnie zostały przeznaczone te środki?

Na modernizację zabytkowego budynku otrzymaliśmy dofinansowanie w formie pożyczki inwestycyjnej Jessica2 w wysokości ponad 3,7 mln zł. Projekt obejmuje koszty inwestycyjne związane z rozbudową i modernizacją budynku wraz ze wszystkimi instalacjami, zagospodarowaniem działki i późniejszym wyposażeniem Centrum.

Dlaczego zdecydowaliście się na skorzystanie z pożyczki Jessica2? Jakie zalety widzicie Państwo w takim rodzaju finansowania?

W każdym mieście i gminie inwestycje decydują o tempie rozwoju i mają niekwestionowany wpływ na codzienne życie mieszkańców. Są niezbędne, a jednocześnie bardzo kosztowne. W Wołominie dużą część inwestycji realizujemy z udziałem środków zewnętrznych, by odciążyć gminny budżet i przyspieszyć ich realizację. Mamy ogromne doświadczenie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Pożyczka Jessica2 stanowiła dla nas dodatkową szansę na przyspieszenie rozpoczęcia modernizacji „Starej Elektrowni”. Jej mechanizm jest niezwykle prosty i intuicyjny. Pożyczkę rewitalizacyjną cechuje m.in. niskie oprocentowanie. Bez takich instrumentów finansowych gminom jak nasza byłoby bardzo trudno prowadzić tak duże i kosztowne inwestycje, a tempo rozwoju byłoby zdecydowanie wolniejsze. Dzięki pożyczce Jessica2 możemy realizować ideę rewitalizacji historycznych miejsc Wołomina zdecydowanie szybciej.

Prace nad elektrownią

Czy wykonana przez Państwa rewitalizacja jest przykładem tego, jak stare budynki mogą świetnie odnaleźć się w nowej rzeczywistości i służyć ludziom lub celom społecznym?

Marzyłam o tym, by stworzyć w Wołominie miejsce z duszą i udało się! Jestem dumna, że wkrótce otworzymy nowy rozdział wołomińskiej integracji i aktywności. Budynek elektrowni jest doskonałym przykładem tego, jak stare budynki mogą ożyć i ponownie służyć mieszkańcom. Doprowadzenie tej inwestycji do realizacji jest dowodem determinacji, wytrwałości i skuteczności wielu osób, stojących u mojego boku. Jestem pewna, że było warto i stanie się ona wkrótce kultowym miejscem na mapie powiatu wołomińskiego, a może i całego Mazowsza.

Czy myślicie już Państwo o kolejnych tego typu projektach?

Osiągnięcia Wołomina były i są znaczące, ale przed nami przyszłość i nowe kierunki oraz wyzwania. Nie zatrzymujemy się – działamy dalej i już planujemy kolejne projekty. Co będzie następne? Czas pokaże. Dziś mogę zapewnić o jednym – nie brakuje nam ani pomysłów, ani determinacji, by je również zrealizować.