Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny

Czesław Świerczek - Budoplan

logo DIP - inwestycje, innowacje, energetyka

 

 

 

Firma Pana Czesława Świerczka działa z sukcesem nieprzerwanie od ponad 30 lat. Dzieje się tak za dzięki niemu, bo nie bał się podjęcia decyzji o przeprofilowaniu działalności. Elastyczność, uważność i stałe poszukiwanie nowych rozwiązań, które mogą wpłynąć na rozwijanie działalności sprawiły, że Pan Czesław zdecydował się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Jak duże środki udało się zaoszczędzić dzięki fotowoltaice?

 

Właściciel Budoplan - Czesław Świerczek na tle paneli fotowoltaicznych

Czesław Świerczek
Budoplan Czesław Świerczek Spółka Jawna
 

Jaka jest historia Pana firmy?
Działalność założyłem w 1988 roku, a do 2008 roku jako Budoplan zajmowaliśmy się wykonywaniem kotłowni gazowych i olejowych o małej, średniej i dużej mocy w różnego rodzaju budynkach, m.in. we wrocławskich szpitalach czy zakładach przemysłowych. W grudniu 2008 postanowiliśmy, że zmienimy profil działalności. Obecnie zajmujemy się wynajmem własnych nieruchomości: usługowych, biurowych, warsztatowych, garażowych. Razem to powierzchnia ponad 3,4 tys. m2.

Kim są zatem dziś Państwa klienci?
To przede wszystkim przedstawiciele sektora MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw. Wynajmujemy im przestrzeń niezbędną do prowadzenia działalności.

Kiedy pojawił się pomysł na wykonanie instalacji fotowoltaicznej i dlaczego?
W ostatnich latach dużo mówi się o transformacji energetycznej i zwiększeniu poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Zaczęliśmy się tym tematem interesować i tak znaleźliśmy informację o pożyczce na produkcję i dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych dla inwestycji realizowanych w województwie dolnośląskim. Złożyliśmy wniosek i otrzymaliśmy pożyczkę w kwocie ponad 250 tys. złotych, która pozwoliła nam przeprowadzić niezbędne prace. Zdecydowaliśmy się na taką instalację, ponieważ po szacunkach okazało się, że wszystkie obiekty na naszym terenie mają zapotrzebowanie 65 kW mocy elektrycznej, co wykazywało opłacalność takiej inwestycji. Dodatkowo braliśmy oczywiście pod uwagę zmieniające się podejście do tematu energii i ochrony środowiska, chcąc być jedną z firm dla których ten temat nie będzie obojętny.

Czy z perspektywy czasu oceniacie, że rzeczywiście ta inwestycja przynosi oszczędności?
Jak pokazują nasze wyliczenia, w tym roku zaoszczędzimy ponad 38 MWh, więc koszt energii elektrycznej względem poprzedniego roku zmniejszy się o ponad 11 tys. złotych. To naszym zdaniem bardzo dużo. Ciekawe są również wskaźniki dotyczące redukcji CO2 – która wyniesie 38 782 kg, co stanowi ekwiwalent posadzonych 453 drzew.

 

Panele fotowoltaiczne firmy Budoplan

 

Jaka instalacja zagwarantowała Państwu takie korzyści?
Za całą kwotę pożyczki, czyli 250 tys. złotych wykonaliśmy instalację o mocy 49,95 kWp z panelami monokrystalicznymi w ilości 135 sztuk. Są zamontowane na dachach naszych budynków przy ul. Tarnogajskiej 16 i 18 we Wrocławiu. Dodam, że bez pożyczki zapewne nie podjęlibyśmy się tej inwestycji, bo koszt byłby dla nas zbyt wysoki. Drugim najważniejszym argumentem, który zachęcił nas do wykonania instalacji, była możliwość zwolnienia naszej firmy z podatku od nieruchomości przez Urząd Miasta Wrocławia zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej.

Czy polecałby Pan takie rozwiązanie innym firmom? Może planujecie kolejny taki projekt?
Osobiście jestem bardzo zadowolony, także z tego, że udało nam wziąć pożyczkę na tak preferencyjnych warunkach i na pewno polecałbym skorzystanie z funduszy unijnych innym firmom. Jeśli chodzi o przyszłe plany, Budoplan ma opracowany projekt na budowę obiektów na naszym terenie z ekologicznymi instalacjami pomp ciepła. Chcielibyśmy wykonać instalację fotowoltaiczną na bazie peroskwitów produkowanych we wrocławskiej fabryce. Chcemy iść z duchem czasu i wraz z innymi przyczyniać się do zwiększenia poziomu energii ze źródeł odnawialnych w naszym kraju.

 

Belka z logo: Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Dolny Śląsk Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego