Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny

Centrum Badawcze EventPlug

Logotyp: Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+

Pandemia COVID-19 wpłynęła na wzrost popularności branż związanych z ochroną zdrowia, w tym biotechnologii. Jak mówi dr inż. Dawid Nidzworski, przedsiębiorca, naukowiec oraz współwłaściciel spółki EventPlug - w tej dziedzinie coraz lepiej radzą sobie polskie firmy, które opracowują innowacyjne produkty na potrzeby medycyny, przemysłu czy rolnictwa. Jego firma pozyskała 5 milionów złotych z unijnej pożyczki na innowacje, udzielanej przedsiębiorstwom w województwie pomorskim, dzięki czemu w Gdańsku powstało prywatne centrum badawcze. Czym zajmuje się EventPlug i nad jakimi projektami pracuje?

Dr inż. Dawid Nidzworski współwłaściciel spółki EventPlug

 

Jest Pan silnie zaangażowany w promocję i rozwój branży biotechnologicznej w Polsce. Skąd u Pana taka naukowa pasja?

Na początku od wyboru studiów. Jestem absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej oraz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed, gdzie obroniłem doktorat. Mogę powiedzieć, że jestem naukowym pasjonatem, nastawionym na wdrożenia wyników badań naukowych. Na koncie mam kilkanaście publikacji naukowych, czy blisko 20 zgłoszeń patentowych. Silnie działam w środowisku akademickim, wspieram popularyzację nauki, ale też zarządzam projektami naukowymi o potencjale komercyjnym.

 

Jaka jest historia Państwa firmy? Kiedy powstała i czym dokładnie się Państwo zajmujecie?

EventPlug powstała stosunkowo niedawno, bo w 2017 roku. Na początku zajmowaliśmy się m.in. działalnością logistyczną, ale od 2019 roku także pracami badawczo-rozwojowymi w zakresie testów genetycznych. To od kilku lat dynamicznie rozwijająca się dziedzina diagnostyki laboratoryjnej. Dziś pacjenci mają coraz większą wiedzę na temat tego, że znajomość swojego profilu genetycznego pozwala na wcześniejszą profilaktykę chorób cywilizacyjnych, czy wdrożenie skutecznej, spersonalizowanej terapii.

Dr inż. Dawid Nidzworski współwłaściciel spółki EventPlug

 

Skorzystaliście Państwo z pożyczki na innowacje, by na Pomorzu zbudować centrum badawcze. Jaką kwotę Państwo pozyskaliście?

Środki jakie uzyskaliśmy na nasz projekt, wyniosły 5 milionów złotych. Całą kwotę przeznaczyliśmy na budowę naszego centrum badawczo-rozwojowego oraz prace rozwojowe, których celem było opracowanie nowych testów do analizy mutacji odpowiadających za predyspozycje do nowotworów. W związku z tym, że pożyczka jest udzielana z funduszy unijnych, jej warunki są dużo korzystniejsze niż te rynkowe. Oprocentowanie wynosi od 0,5 proc. w skali roku. Są przeznaczone przede wszystkim dla przedsiębiorstw, które chcą sfinansować swój rozwój w oparciu o działalność badawczo-rozwojową, więc nasza działalność idealnie się w te założenia wpasowała. Dzięki wsparciu mogliśmy ograniczyć nasze odsetki o kilkaset tysięcy złotych.

 

Jakie badania i projekty prowadzicie Państwo obecnie i jaki mają one cel? Czemu mogą się przysłużyć?

Kontynuujemy badania w obszarze wcześniej wspomnianej diagnostyki genetycznej. Wyniki i efekty naszych badań będziemy chcieli licencjonować do firm wyspecjalizowanych w produkcji testów. Jeśli chodzi o cel, to oczywiście naszym założeniem jest jeszcze większe uproszczenie analiz genetycznych i sprawienie by stały się one jeszcze bardziej dostępne dla klientów. W naszym centrum badawczo rozwojowym prowadzimy obecnie kilkanaście projektów własnych oraz zewnętrznych związanych z szeroko rozumianą diagnostyką. 

 

Jak duży zespół tworzy Państwa centrum?

W centrum pracuje obecnie około 80 osób. Są to osoby o różnych specjalizacjach: biotechnolodzy, biolodzy molekularni, genetycy, chemicy, elektrochemicy, elektronicy. To wspaniali specjaliści. 

Z perspektywy czasu, co i jak zmieniło się w Państwa innowacjach dzięki unijnemu finansowaniu?

Dziś mamy przestrzeń na nowe projekty i nowe współprace. Najbardziej znaczącym elementem jest chyba zmiana dostępu do przestrzeni laboratoryjnej. Wcześniej był on bardzo ograniczony. Dziś jedynie analiza ekonomiczna danego projektu ogranicza nas w podejmowaniu decyzji czy chcemy się danym tematem zająć czy też nie. Dzięki uzyskanemu finansowaniu i wybudowaniu od podstaw nowego centrum badawczo rozwojowego możemy się stale rozwijać jako firma i wpływać na rozwój branży biotechnologicznej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Dla mnie, jako naukowca, to największa satysfakcja.

Logotyp: Fundusze Europejskie Program Regionalny, flaga Rzeczpospolitej Polski, Logotyp: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego