Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny

Myślisz o pożyczce unijnej na poprawę efektywności energetycznej? Zobacz, czym jest i co możesz dzięki niej zyskać!

Myślisz o pożyczce unijnej na poprawę efektywności energetycznej? Zobacz, czym jest i co możesz dzięki niej zyskać!

Poprawa efektywności energetycznej to ograniczenie niepotrzebnych kosztów w Twojej firmie. Jednym z celów, na jakie przeznaczone są pożyczki unijne, jest poprawa efektywności energetycznej. Dlaczego poprawa efektywności energetycznej może korzystnie wpłynąć na wydatki w Twojej firmie?  

Czym jest efektywność energetyczna?

Efektywność energetyczna to – w ujęciu ogólnym – najbardziej efektywny stosunek nakładu energetycznego. Najprościej mówiąc, efektywność energetyczna rozumiana jest jako jeden ze sposobów na oszczędzanie energii, zarówno gdy chodzi o urządzenia (np. pralki, telewizory), produkty (m. in. opony), jak i budynki. To właśnie na efektywność energetyczną w budynkach Unia Europejska przeznaczyła środki w formie pożyczek unijnych. Środki z nich przeznaczane są na poprawę efektywności energetycznej właśnie w budynkach firmowych, czy w budownictwie mieszkaniowym.

Dlaczego warto zwiększać efektywność energetyczną budynków?

Z wielu badań wynika jasno, że aż 70 proc. całej energii używanej w budynkach, pochłania ich ogrzewanie. To z kolei prowadzi do wniosku, że właśnie poprawa ich efektywności energetycznej może przynieść największe oszczędności energii, a co za tym idzie – obniżenia kosztów. Jeśli do tego zdecydujesz się połączyć ją z inwestycją w np.: panele słoneczne, Twoje roczne rachunki za energię mogą spaść do zaskakująco niskiego poziomu. Ale to nie wszystko! Większa efektywność energetyczna to mniejsze obciążenie elektrowni i pieców CO, mniejsze zadymienie i smog w Twojej okolicy, a to z kolei oznacza lepszą jakość powietrza, którym oddychasz Ty i Twoi najbliżsi. Czyż nie warto o to zadbać?

Jak zdobyć środki na poprawę efektywności energetycznej?

W ofercie pożyczek unijnych znajdziesz kilka produktów stworzonych z myślą o finansowaniu poprawy efektywności energetycznej, zarówno w przedsiębiorstwach, jak i spółdzielniach lub wspólnotach mieszkaniowych, Towarzystwach Budownictwa Społecznego, czy jednostkach samorządu terytorialnego. Wysokość poszczególnych pożyczek możliwych do wzięcia różni się w zależności od regionu, w którym są udzielane. Ponadto łatwo można je dostosować do indywidualnych potrzeb – możesz liczyć na kwotę od 100 tys. do nawet kilku milionów złotych.