Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny

Pożyczki unijne na finansowanie inwestycji

Pożyczki unijne na finansowanie inwestycji

Do 2020 roku Polska otrzyma z funduszy Unii Europejskiej nawet 20 mld euro finansowego wsparcia. Środki te przeznaczone są na rozwój firm, głównie z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a starać się o nie mogą praktycznie wszystkie podmioty, stawiające na rozwój i nowe inwestycje w firmie. Unijne programy o zasięgu krajowym i regionalnym, oferowane są w formie instrumentów zwrotnych – pożyczek, poręczeń i wejść kapitałowych,  z których każdy przedsiębiorca może wybrać odpowiedni dla swojej organizacji rodzaj finansowania.

254 możliwości wsparcia

Środki oferowane z funduszy unijnych otwierają przed polskimi przedsiębiorcami wiele nowych możliwości oraz perspektyw. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą obecnie skorzystać z 254 typów wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w całej Polsce. Finansowanie głównie obejmuje inwestycje, szkolenia, wspieranie innowacji, wdrażanie nowych technologii czy też zakładanie nowych firm. Ponadto zwrotne instrumenty aktywizują osoby bezrobotne, poprzez udzielanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

W zależności od regionu oraz dostępnej oferty, firmy mogą skorzystać z dużych, małych lub mikropożyczek inwestycyjnych o finansowaniu maksymalnie nawet do 2,4 mln zł. Warto zaznaczyć, że każda z pożyczek unijnych rządzi się własnymi prawami i posiada inne wymagania względem przedsiębiorstw ubiegających się o taką formę finansowania.

Atrakcyjne warunki

Na terenie całej Polski działają instytucje finansujące, pozwalające przedsiębiorcom na skorzystanie m.in. z pożyczek inwestycyjnych, inwestycyjno-obrotowych, rozwojowych czy też pożyczek hipotecznych. Ponadto, w ofercie dla przedsiębiorców są poręczenia, dzięki którym firmy mogą zabezpieczyć swój kredyt i rozpocząć inwestycje. Wejście kapitałowe to produkt dobry dla start-uów. Umożliwia ono wybranemu inwestorowi przejąć część udziałów w firmie. Dzięki temu młoda firma rozwinie się i wzmocni swoją pozycję na rynku.
Wsparcie unijne udzielane przez lokalnych pośredników finansowych jest najczęściej przyznawane na znacznie bardziej korzystnych, atrakcyjnych warunkach, niż to, oferowane przez banki komercyjne.

Pamiętajmy, że ostateczna kwota przyznawana w ramach konkretnej pożyczki jest uzależniona od rodzaju finansowania oraz analizy wniosku pożyczkowego. Szczegółowe informacje oraz niezbędne dokumenty do wypełnienia znajdziesz na stronie internetowej instytucji finansujących, udzielających finansowania. Pełna lista kontaktowa dla poszczególnych regionów Polski znajduje się na stronie www.bgk.pl/pozyczki-unijne/instytucje-finansujace/ oraz na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. Sprawdź ofertę dla siebie!