Przemysław Cieszyński

Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego od 2016

Przemysław Cieszyński zdobywał doświadczenie zawodowe na stanowiskach menadżerskich m.in. w Pepsico, Polcard czy Telewizji Polskiej. Był prezesem zarządu OT Port Gdynia (Grupa OT Logistics). Pracował w firmach doradczych Accenture i CII Group oraz przez jedenaście lat prowadził własną firmę Raitaro. W Accenture doradzał polskim i międzynarodowym korporacjom z branży usług finansowych. Z kolei firma Raitaro specjalizowała się w restrukturyzacjach i wdrożeniach informatycznych, również w formule zarządzania tymczasowego m.in. jako prezes Zarządu Sokółka Okna i Drzwi. Od 2006 r. reprezentował inwestorów finansowych w radach nadzorczych spółek notowanych na GPW, w tym: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Sygnity, Ciech, Yawal, Bomi, TC Dębica oraz Jastrzębska Spółka Węglowa.

W zarządzie BGK odpowiada za zarządzanie m.in. funduszami europejskimi. Wśród programów koordynowanych przez bank są regionalne programy operacyjne, pożyczki unijne czy programy krajowe jak Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka, Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie czy Fundusz Dostępności. Dzięki działaniom banku i współpracy z instytucjami finansującymi wsparcie trafia do przedsiębiorców, młodych osób, które chcą prowadzić własny biznes, podmiotów ekonomii społecznej, jednostek samorządowych, a także wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Absolwent wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Uzyskał dyplom MBA na Vanderbilt University w Nashville, TN (USA). Stypendysta programu Fullbrighta.

Aktywnie wspierał antykomunistyczną opozycję w czasach PRL. W latach 80. był m.in. kolporterem niezależnych wydawnictw Solidarności Walczącej we Wrocławiu.

Prywatnie fascynuje się głównie historią i polityką, ale lubi też słuchać muzyki i gotować. Aktywnie uprawia narciarstwo zjazdowe.