8 grudnia 1938 r. na dziedzińcu Belwederu miała miejsce niezwykła uroczystość. Pracownicy polskich banków państwowych wraz ze swoimi prezesami przekazali armii ufundowany z prywatnych składek samolot bojowy. W ten sposób do 212 eskadry stacjonującego na lotnisku Okęcie 1 Pułku Lotniczego trafił szczególny egzemplarz bombowca PZL P-37A „Łoś” z numerem bocznym 72.11. Na jego lewej burcie widniał napis "Dar pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego, Banku Polskiego, Państwowego Banku Rolnego, Pocztowej Kasy Oszczędności, Banku Polska Kasa Opieki".
Pod koniec lipca 1939 r. do skarbca w centrali BGK złożony został jako depozyt Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie bezcenny egzemplarz dwutomowej Biblii, wydrukowanej przez samego Gutenberga w latach 1452-1455. Do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie 48 egzemplarzy, w tym 20 kompletnych. 5 sierpnia 1939 r. Biblioteka Narodowa, złożyła w skarbcu BGK jako depozyt dwie skrzynie bezcennych skarb
ów polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego. Wśród nich „Kazania Świętokrzyskie”, „Psałterz Floriański”, „Kronika Polski” bp Wincentego Kadłubka czy rękopisy partytur oraz listów Fryderyka Chopina. Ewakuowane z kraju przez kierownictwo BGK po wybuchu wojny dzięki temu ocalały i wróciły do Polski na przełomie lat 50 i 60.tych XX w.
- 26 września 1939 r. na gmach centrali BGK spadają bomby lotnicze.
- W 1945 roku gmach centrali BGK w Alejach Jerozolimskich, był siedzibą stołecznego ratusza. Od września 1945 r. na drugim piętrze gmachu, swoje urzędowanie rozpoczęła Centralna Komisja Likwidacyjna dla spraw byłej AK.
- 1 stycznia 1946 r. w gmachu BGK otwarty został pierwszy na terenie Warszawy Urząd Stanu Cywilnego.
- 1 lipca 1965 r. gmach BGK wpisany został do rejestru zabytków.
Menu