Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny
Powrót

Ulga „Bez PIT dla młodych”. Sprawdź, ile i na jakich warunkach możesz zyskać.

Ulga „Bez PIT dla młodych”. Sprawdź, ile i na jakich warunkach możesz zyskać.

Jednym z pomysłów rządu na powstrzymanie młodych ludzi przed wyjazdem z kraju jest zerowa stawka PIT dla osób przed 26 rokiem życia. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów ulga ta ma objąć ponad 2 mln pracowników, przynosząc im bardzo konkretne korzyści finansowe. Jak duże i na jakich zasadach?

Dla kogo zerowy PIT?

Jeśli jesteś osobą młodą, stojącą u progu zawodowej kariery i podejmującą zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, znalazłeś się właśnie w dość uprzywilejowanym gronie zwolnionych z obowiązku płacenia podatku PIT. Wszystko to jednak zostało obwarowane bardzo konkretnymi ograniczeniami.

Pierwszym ograniczeniem jest wspomniany już wiek. Ulga „Bez PIT dla młodych” dotyczy wyłącznie tych osób, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia. Drugim wspomnianym już ograniczeniem jest sposób zatrudnienia - obejmuje wyłącznie przychody osiągnięte z tytułu umowy o pracę lub umowy zlecenie. Niestety, oznacza to, że zerowy PIT nie obejmie m. in. młodych przedsiębiorców, którzy niedawno rozpoczęli lub dopiero zamierzają rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Kolejnym, dość istotnym ograniczeniem w uldze „Bez PIT dla młodych” jest górna granica obejmowanych przez nią przychodów. W roku 2019 limit przychodów został wyliczony na 35 636,67 zł. Jest to limit wyraźnie niższy, niż przewidziany na lata kolejne, ponieważ sama ulga obowiązuje dopiero od 1 sierpnia. W latach kolejnych, w których zerowy PIT obejmować będzie przychody całoroczne. Limit przychodów został wyznaczony na 85 528 zł.

Ile zyskasz na nowej uldze?

Spełniając wszystkie powyższe wymogi, masz szansę na dość konkretny zysk z tytułu omawianej ulgi – tym większy, im większe będą Twoje przychody. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że zerowy PIT najwięcej korzyści przyniesie osobom otrzymującym wynagrodzenie na poziomie górnego rocznego limitu. Dla nich ulga ta będzie oznaczać dodatkowe 6 768 zł w skali roku (564 zł miesięcznie). Najmniej za to zyskają młodzi pracownicy otrzymujący jedynie minimalne miesięcznie wynagrodzenie. W ich przypadku zerowy PIT da im nie więcej niż 1 592 zł rocznie (133 zł miesięcznie). Z całą pewnością ulgi tego typu możemy uznać za krok w dobrą stronę.