Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny
Powrót

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej

Jeżeli chcesz założyć jednoosobową firmę, musisz określić, czym będzie się zajmować i ją zarejestrować.

Branże i kody

Branżę, w której będzie działać firma, określasz na podstawie kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Jeżeli planujesz otworzyć bar, wybierz sekcję I i doprecyzuj, czy będzie to np.
placówka stała, czy będziesz przygotowywać i serwować napoje, czy planujesz samodzielnie przygotowywać potrawy, czy może skorzystasz z cateringu. Jeżeli myślisz o działalności transportowej, po wybraniu sekcji H (transport i gospodarka magazynowa) wybierasz rodzaj transportu i określasz, czy będzie to transport towarów, czy pasażerów, a następnie czy będą to np. podmiejskie
przewozy pasażerskie, taksówki osobowe, czy może wynajem samochodów z kierowcą. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.klasyfikacje.gofin.pl.
Jeżeli zechcesz rozwinąć działalność i zamiast baru otworzyć restaurację, zmień także kody i zaktualizuj wniosek do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej.

Nazwa i siedziba

Trzeba też określić nazwę firmy. W wypadku małej, jednoosobowej działalności będzie to imię i nazwisko przedsiębiorcy, może być także człon dodatkowy. Zastanów się, czy siedziba
będzie się mieściła w twoim mieszkaniu, czy w wynajętym lokalu. Do lokalu należy mieć tytuł prawny – nie musi być na piśmie, wystarczy umowa ustna.

Firmę zakładasz, składając wniosek:

A. w dowolnym urzędzie miasta lub gminy:

  • osobiście,
  • listem poleconym (potwierdzonym notarialnie),
  • przez pełnomocnika,

B. przez Internet na stronie www.firma.gov.pl przy użyciu:

  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
  • profilu zaufanego ePUAP.

Po założeniu konta i otrzymaniu linku aktywacyjnego e-mailem logujesz się na stronie, wypełniasz wniosek CEIDG-1 i wysyłasz go przez Internet. Wniosek jest automatycznie przekazywany do Głównego Urzędu Statystycznego (skąd otrzymasz numer działalności gospodarczej REGON), do urzędu skarbowego oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Jeżeli masz numer NIP, nie musisz występować o nowy. W momencie założenia jednoosobowej firmy, twój NIP staje się numerem firmowym.

Rejestracja jednoosobowej działalności 

Musisz wybrać sposób rozliczania się z fiskusem.

Masz kilka możliwości:

  • według skali podatkowej (18 proc, 32 proc.),
  • według 19 proc. stawki liniowej,
  • ryczałtem,
  • na podstawie karty podatkowej.

Nawet jeśli nie masz podpisu elektronicznego ani profilu zaufanego ePUAP, możesz złożyć wniosek przez Internet. Wówczas składasz go anonimowo, otrzymujesz kod e-mailem i z kodem
udajesz się do urzędu gminy. Masz na to 7 dni.

Konto firmowe

Jeżeli składasz wniosek w urzędzie, dane są wprowadzane do systemu przez urzędnika i przekazywane automatycznie do innych urzędów, które weryfikują m.in. twoje obywatelstwo
i nadadzą numer REGON oraz NIP. Możesz też założyć odrębne konto firmowe lub korzystać z własnego. Aby założyć konto, potrzebne będą: dowód osobisty, zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zaświadczenie o nadania numerów NIP i REGON oraz pieczęć firmowa.
Obowiązek posiadania konta istnieje w przypadku transakcji, których wartość przekracza 15 tys. zł (do końca roku 2016 15 tys. euro).

Ubezpieczenie w ZUS

Należy też udać się do ZUS-u i dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia (dzięki rejestracji w CEIDG jesteś płatnikiem składek). Rejestrując firmę w CEIDG, do maja 2017 będzie można automatycznie dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny. Skontaktuj się z urzędem skarbowym, by zadeklarować (na druku VAT-R), czy będziesz płatnikiem podatku VAT. Bycie płatnikiem VAT jest korzystne dla tych przedsiębiorców, którzy planują inwestycje (a w związku z tym będą mogli dokonywać odpisu podatku VAT).

 

Wnioski o rejestrację w 2015 rokuWnioski o rejestrację w 2016 (stan na XI 2016)
Przedsiębiorca online:13 810Przedsiębiorca online: 15 312
W urzędzie: 282 015W urzędzie: 247 890

Liczba wszystkich zarejestrowanych działalności gospodarczych w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG): 2 092 733 (stan na XI 2016).

Źródło: Ministerstwo Rozwoju (stan na XI 2016)

Pliki do pobrania