Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny
Pomysły na kreatywny biznes

Chyba każdy człowiek jest w pewnym sensie artystą - posiada pierwiastek kreatywnego myślenia. Kreatywność przydaje się szczególnie w biznesie, gdyż pozwala na bycie często o krok przed konkurencją. Mówiąc krótko – kreatywny biznes to dochodowy biznes.

Kreatywność i ciężka praca

Sukces w biznesie opiera się nie tylko na talencie czy też szczęściu. To przede wszystkim wiele godzin ciężkiej pracy, rozwijania umiejętności, nieustannej motywacji oraz kreatywności w działaniu. W dużym stopniu sukces firmy zależy od nieszablonowego, oryginalnego pomysłu, który jest w stanie zapełnić niszę rynkową oraz zaspokoić potrzeby konkretnej grupy. Dochodowy biznes to najczęściej kreatywny biznes, który nie kopiuje innych modeli, łącząc w sobie przedsiębiorczość z siłą wolnego umysłu.

Pomysł na kreatywny biznes?

Współczesna rzeczywistość ekonomiczna stwarza ogromne możliwości rozwijania oraz wdrażania różnego rodzaju pomysłów. Obecnie panuje moda na tworzenie tzw. start-upów, które prześcigają się w opracowywaniu wciąż czegoś nowego, goniąc za przysłowiowym „jednorożcem biznesowym”. Jednak, aby stworzyć kreatywny, a przy tym dochodowy biznes, wcale nie potrzeba wiele. Najlepsze pomysły podsuwa samo życie. Wystarczy obserwować swoje otoczenie i znaleźć rozwiązanie dla konkretnych potrzeb. Z takiej zasady wyszli np. twórcy Ubera – Travis Kalanick i Garrett Camp, którzy w pewien zimowy wieczór 2008 roku nie mogli złapać żadnej taksówki w Paryżu. Rozwiązanie tego problemu nasunęło im się samo. Wpadli na pomysł stworzenia aplikacji, która pozwoliłaby szybko zamówić transport, z każdego miejsca na mapie, wykorzystując do tego telefon. Pomysł genialny w swej prostocie, łączący potrzebujących przejazdu z oferującymi kurs.

Rozwiązanie globalnego problemu

Warto spojrzeć również szerzej na problemy współczesnego świata. Jedną z globalnych bolączek, również w Polsce, jest smog, który, jak podaje WHO, zabija rocznie ponad 6,5 mln osób. Pewien niemiecki start-up zaproponował rozwiązanie pod nazwą City Tree’s, które polega na montowaniu paneli roślinnych, będących w stanie skutecznie filtrować powietrze. Wartością dodaną projektu jest atrakcyjny widok takich paneli. Pomysł, oczywiście, wypalił. Pomysł, który pomoże zarówno nam wszystkim, a pomysłodawcom korzyść w kieszeni.

Pomysł, plus kapitał unijny

To tylko parę przykładów z życia wziętych, które narodziły się z kreatywności oraz chęci rozwiązania konkretnego problemu społecznego. Dziś mamy nieograniczone możliwości w kreowaniu pomysłów biznesowych w różnych obszarach i sferach życia. Takie rozwiązania w formie start-upów można również w łatwy sposób sfinansować, korzystając np. z pożyczek unijnych na rozwój własnej działalności gospodarczej czy pożyczek dla firm z młodym stażem. Dobry pomysł plus zastrzyk gotówki unijnej to już duży krok do realizacji pomysłu oraz na przyszły sukces rynkowy.