Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny
Powrót

Obniżenie PIT z 18 na 17 %. Jakie problemy dla przedsiębiorców mogą wyniknąć ze zmiany terminu?

Obniżenie PIT z 18 na 17 %. Jakie problemy dla przedsiębiorców mogą wyniknąć ze zmiany terminu?

Przyszedł czas na niższy PIT dla wszystkich. Powoli, choć wszystko wskazuje na to, że znacznie szybciej, niż się tego spodziewaliśmy. Nowe przepisy w sprawie stawki PIT oraz kosztów podatkowych miały, zgodnie z planem, wejść w życie 1 stycznia 2020 roku, a wszystko wskazuje na to, że zaczną obowiązywać już od 1 października 2019. Co to oznacza dla pracodawców, a co dla pracowników?

Niższy PIT już od 1 października

16 lipca 2019 roku rząd przyjął ustawę zakładającą obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 proc. dla wszystkich podatników, a także dodatkowe zmniejszenie PIT dla osób pracujących poprzez ponad dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu. W projekcie ustawy znalazł się zapis mówiący o tym, że nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku, jednak na stronach Ministerstwa Finansów pojawiła się już informacja, że obniżenie PIT i zmiana kosztów podatkowych zaczną obowiązywać już od 1 października tego roku. Co to oznacza?

Intensywna końcówka roku dla polskich firm

Spodziewane efekty zmian w przepisach możemy oceniać wyłącznie pozytywnie, jednak z pewnym zastrzeżeniem. Dobrym obyczajem w legislacji było zwykle wprowadzanie zmian w podatku dochodowym z początkiem kolejnego roku. Dzięki temu, zmiany te nie utrudniały ustalania wynagrodzeń i wyliczeń podatkowych. W tym roku jednak zarówno przedsiębiorcy, ich doradcy, jak i księgowi, mogą mieć ręce pełne roboty. Obniżony PIT to już druga w tym roku zmiana w podatku dochodowym, którą to zmianę trzeba będzie uwzględnić i odpowiednio wyliczyć. Tym razem działy kadr będą miały jeszcze mniej czasu na zmianę zaliczek na podatek i wprowadzenie prawidłowych wyliczeń w deklaracjach rocznych.

Mniejszy PIT to więcej pieniędzy w portfelach

Mimo wszystko możemy śmiało przypuszczać, że te chwilowe utrudnienia nie zepsują humoru ponad 25 milionom Polaków, których zapowiadane zmiany obejmą z pewnym wyprzedzeniem. Jak wynika z wyliczeń MF, z tytułu wejścia w życie nowych przepisów, roczny zysk podatnika otrzymującego minimalne miesięczne wynagrodzenie wyniesie 472 zł, a w przypadku pracowników otrzymujących wynagrodzenie na poziomie średniej krajowej – 732 zł.