Fundusze Europejskie Program Regionalny
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjny
Powrót

Finansowanie działalności gospodarczej – jakich błędów powinieneś się wystrzegać?

Finansowanie działalności gospodarczej – jakich błędów powinieneś się wystrzegać?

Młodzi, początkujący przedsiębiorcy z braku doświadczenia często wystawieni są na wielka próbę. Brak obycia branżowego i niedostatecznej wiedzy sprawiają, że wymagająca sytuacja staje się problematyczna. Jednym z podstawowych błędów startujących inwestorów jest brak poduszki finansowej oraz nieznajomość źródeł finansowania, potrzebnych na każdym etapie rozwoju firmy.

Błąd 1. Już na starcie brakuje Ci dostatecznej wiedzy o źródłach pozyskania środków na założenie i rozwój firmy

Finansowanie startu Twojego biznesu to często kluczowa kwestia w planowaniu ścieżki rozwoju firmy. Skromna wiedza o dostępnych źródłach finansowania rozwoju działalności gospodarczej bywa kłopotliwa – nigdy nie wiesz, co może stanąć na drodze do sukcesu. Dlaczego? Nieznajomość tego zagadnienia może nie tylko utrudnić Ci prowadzenie działalności, ale wręcz całkowicie uniemożliwić jej założenie. I z tego punktu widzenia jest to błąd kluczowy. Jak się go wystrzec?

Przede wszystkim: zbieraj informacje na temat wszelkich źródeł finansowania przedsiębiorstwa, ile zdołasz. Sięgnij po poradniki, artykuły, fora internetowe skupiające przedsiębiorców, grupy dyskusyjne na portalach społecznościowych, a także po opinie działających już biznesmenów. Od nich, z pewnością, wiele dowiesz się o zasłużenie zyskujących popularność programach unijnych i przyznawanych w ich ramach pożyczkach. Poznasz takie rozwiązania, jak:

  • Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości,
  • dotacje z Urzędu Pracy,
  • pożyczki z Regionalnych Programów Operacyjnych
  • możliwość pozyskania zewnętrznego inwestora.

Najważniejsze to zapoznać się z wszelkimi możliwościami i na podstawie zgromadzonych informacji wybrać rozwiązanie, najodpowiedniej dopasowane do Twoich potrzeb oraz możliwości.

Błąd 2. Brak dostatecznie silnego zaplecza finansowego

Biorąc pod uwagę aspekt finansowy w początkowym etapie działalności firmy, większość przedsiębiorstw funkcjonuje z dnia na dzień. Wyodrębnienie środków na zaplecze finansowe – tzw. „poduszkę finansową” jest często niemożliwe. Jednak problem ten dotyka również doświadczonych przedsiębiorców, którzy z jakichś powodów nie chcą, lub nie mogą utworzyć dla swojej firmy tego zabezpieczenia. Może to się obrócić przeciwko nam, zwłaszcza gdy pojawią się problemy z płynnością finansową, z wyegzekwowaniem płatności od kontrahentów czy po prostu z nagłym i czysto losowym zdarzeniem.

Cechą wspólną tych dwóch problemów są finanse. Stanowią one jeden z filarów prowadzenia działalności gospodarczej, i podwalinę do sprawnie funkcjonującej firmy. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, uważaj by nie popełnić tych błędów, jeśli chcesz poradzić sobie na konkurencyjnym rynku, jeśli jej właściciel będzie je notorycznie popełniał. Pamiętaj! Wiedza, znajomość rynku i umiejętność przewidywania to coś, bez czego żaden przedsiębiorca nie zajdzie tam, gdzie dojść chcieliby wszyscy.