Powrót
Gwarancja dla leasingu
Gwarancje spłaty leasingu/pożyczki leasingowej z regwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego były udzielane z Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego (PFG). Fundusz ma na celu ochronę gospodarki UE przed skutkami epidemii COVID-19.
Obecnie trwają pracę na przedłużeniem okresu udzielania tych gwarancji
Dla kogo?
mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwaNa co?
zabezpieczenie transakcji leasingowych przedsiębiorców z sektora MŚPTermin udzielania gwarancji
do 30 czerwca 2022 r.O produkcie
Czym jest gwarancja spłaty leasingu/pożyczki leasingowej?
Gwarancje spłaty leasingu/pożyczki leasingowej z regwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego są udzielane z Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego (PFG). Fundusz ma na celu ochronę gospodarki UE przed skutkami epidemii COVID-19.
Gwarancje zabezpieczają transakcje leasingowe (leasing lub pożyczkę leasingową) udzielane przez leasingodawców, którzy posiadają umowę zawartą z BGK w zakresie obejmowania transakcji leasingowych tą gwarancją.
Celem gwarancji jest wsparcie przedsiębiorców w dostępie do finansowania leasingowego.
Okres realizacji projektu, na mocy aktualnie obowiązujących przepisów, zakończy się 30 czerwca 2022 r.
Firmy leasingowe zainteresowane nawiązaniem współpracy z BGK w zakresie tych gwarancji zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: [email protected] .
Przedmiotem gwarancji może być:
- Leasing – leasing finansowy w rozumieniu definicji Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) tj. przenoszący zasadniczo całe ryzyko i pożytki wynikające z posiadania przedmiotu leasingu na Leasingobiorcę
lub
- Pożyczka na zakup rzeczowych aktywów trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej.
Korzyści dla leasingobiorców:
- ułatwienie dostępu do finansowania działalności gospodarczej w formie leasingu,
- wygoda i oszczędność czasu - wszystkie formalności związane z przeprowadzeniem transakcji leasingowej i jej zabezpieczeniem są realizowane u leasingodawcy,
- finansowanie leasingowe z gwarancją BGK jest udzielane na korzystniejszych dla przedsiębiorcy warunkach w porównaniu do standardowej oferty leasingodawcy. Dzięki gwarancji możliwe jest np.:
- obniżenia kosztu leasingu,
- wydłużenia okresu leasingu,
- otrzymania wyższej kwoty leasingu.
Więcej szczegółów o warunkach gwarancji oraz lista firm leasingowych oferujących te gwarancje będzie opublikowana po podpisaniu umów z BGK.
Parametry gwarancji
Odbiorcy gwarancji - mikro-, mali i średni przedsiębiorcy
Zakres gwarancji - do 80 proc. kwoty leasingu/pożyczki leasingowej
Waluta leasingu/pożyczki - złoty lub waluta obca
Maksymalne kwoty gwarancji - 100 tys. euro – leasingobiorcy prowadzący działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych, 120 tys. euro – leasingobiorcy prowadzący działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury 800 tys. euro – leasingobiorcy prowadzący działalność w pozostałych sektorach
Prowizja za udzielenie gwarancji - 0,20 proc. kwoty gwarancji za 1, 2, 3 rok0,30 proc. kwoty gwarancji za 4 i kolejny rok gwarancji
Maksymalny okres gwarancji - 120 miesięcy (minimalny 3 miesiące)
Zabezpieczenie gwarancji - weksel własny in blanco
Gwarancje będą zabezpieczać transakcje leasingowe przedsiębiorców z sektora MŚP, które będą udzielane na zasadach stosowanych przez leasingodawcę.
Wsparcie gwarancyjne udzielone przedsiębiorcy stanowić będzie pomoc publiczną.
Lista Leasingodawców
Lista firm leasingowych, które podpisały z BGK umowy dotyczące udzielania gwarancji spłaty leasingu i pożyczki leasingowej:
Komunikat
- 570,270 mln zł - udzielonych gwarancji dla transakcji leasingowych
- 723,629 mln zł - transakcji leasingowych zabezpieczonych gwarancją
- 3 397 - liczba gwarancji
Dane: 31 maja 2022 r.
Niniejsze finansowanie korzysta ze wsparcia instrumentu gwarancyjnego - Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego wdrażanego przez Europejski Fundusz Inwestycyjny przy wsparciu finansowym państw członkowskich wnoszących wkład do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego.