Michał Krzysztofek to przedsiębiorca z Kielc, stolicy województwa świętokrzyskiego. By rozwinąć swój biznes i rozszerzyć działalność związaną z wynajmem motocykli, Pan Michał zdecydował się na pozyskanie pożyczki na rozwój turystyki - wsparcia dla firm z branży turystycznej i okołoturystycznej działających w Polsce Wschodniej. Jak z perspektywy czasu ocenia decyzję o skorzystaniu z zewnętrznych środków i jak wpłynęły one na jego firmę?

Kiedy zdecydował się Pan na założenie własnej firmy?

Decyzję o własnym biznesie podjąłem kilkanaście lat temu. Działalność prowadzę nieprzerwanie od 2009 roku - od tego czasu zajmowałem się różnymi rzeczami, przede wszystkim handlem czy świadczeniem zróżnicowanych usług. Obecnie poza głównym zajęciem, czyli doradztwem prawnym i technicznym w branży transportowej, postanowiłem prowadzić własną wypożyczalnię motocykli.

Pasja związana z motocyklami istniała od zawsze?

Odpowiem, że to zainteresowanie jest dość młode, ale na tyle silne, że obecnie sam mam kilka prywatnych motocykli, jak np. kultowa Honda CB 750 Seven Fifty, która została profesjonalnie przerobiona na tzw. „cafe racer”, czy cztery hondy Rebel 125 - w tej chwili również czekają na przebudowę na bobery. Seryjne motocykle po zmianie do wybranego stylu wizualnie cieszą oko, a na ulicy przykuwają wzrok każdego przechodnia i kierowcy. Dają wiele radości z jazdy oraz poczucie, że poruszamy się nietuzinkowym sprzętem, czymś absolutnie wyjątkowym.

Ile motocykli w chwili obecnej Pan posiada w swojej ofercie?

W ramach wypożyczalni obecnie posiadam dwa roczne motocykle Zipp Scrambler, dwa nowe Junaki RX One klasa Adventure – małe turystyki dla początkujących, a takze Suzuki GSX 600F z początku lat 90., bo bardzo lubię design tych czasów i motoryzację z dawnych lat. Jeśli finanse pozwolą, planuję oczywiście poszerzenie gamy motocykli na wynajem o kolejne modele.

Skorzystał Pan z pożyczki na rozwój turystyki. Jaką kwotę udało się Panu uzyskać i na co te środki zostały przeznaczone?

Kwota pożyczki wynosiła 27 tys. złotych, a przeznaczyłem je na zakup dwóch wspomnianych wyżej motocykli, czyli nowych modeli Junak RX One. Są to pojazdy o klasie Adventure, wygodne, funkcjonalne, a przy tym dające dużo radości z jazdy. Są oczywiście w pełni turystyczne i pozwalają na wspaniałe wycieczki turystyczne z podziwianiem widoków włącznie.

Pandemia wpłynęła na Pana biznes?

Biznes turystyczny był mocno uzależniony od sytuacji pandemicznej, ale pożyczka na rozwój turystyki, na którą się zdecydowałem gwarantowała możliwość odroczenia spłaty o rok, co w przypadku mojego biznesu było bardzo ważne. Pierwsza rata przypadnie po sezonie letnim, czyli gdy motocykle zaczną generować przychody.

Czyli ten produkt okazał się dla Pana biznesu korzystny?

Decyzja o zaciągnięciu pożyczki w moim przypadku była prosta. Jest to bardzo korzystna oferta ze znikomym oprocentowaniem na długi okres, bo aż na 8 lat. To pozwala na niskie raty. Trudno byłoby znaleźć podobną ofertę w bankach komercyjnych.

Kim są Pana klienci? Kto wynajmuje u Pana motocykle?

Póki co, moimi głównymi klientami są osoby rozpoczynające przygodę z motocyklami, Ci którzy chcą przetestować sprzęt dla siebie do zakupu oraz oczywiście turyści, którzy chcą czynnie wypoczywać i zwiedzać nasz region. By móc jeździć motocyklem z silnikiem o pojemności do 125 centymetrów sześciennych, od lipca 2014 roku wystarczy jedynie prawo jazdy kategorii B. Dzięki mojej ofercie najmu, osoby nie posiadające swojego moto mogą poczuć przysłowiowy wiatr we włosach i zasmakować radości z jazdy motocyklem.

Jakie ma Pan plany rozwoju swojego biznesu?

Plany oczywiście są rozległe, jednak wszystko ograniczają fundusze. Chciałbym przede wszystkim poszerzyć gamę motocykli do wynajęcia klasy 125, ale też zakupić kilka większych pojemności. Docelowo chciałbym mieć do zaoferowania klientom na wynajem około 20 sztuk różnych jednośladów. Niemniej już dziś zapraszam do skorzystania z naszej oferty wszystkich chętnych: wystarczy wpisać „wynajem motocykli Kielce” na Facebooku lub www.mekmoto.pl by zapoznać się z ofertą. Tu gdzie działam, Ziemia Świętokrzyska potrafi zachwycić, obfituje w unikatowe zabytki i wspaniałe trasy, które warto przemierzyć motocyklem!