W środku Wigierskiego Parku Narodowego, tuż nad samym jeziorem Wigry, położona jest niewielka miejscowość Gawrych Ruda. To tu, od ponad 20 lat swój turystyczny biznes „Nad Wigrami” wraz z żoną rozwija Sławomir Ochtera. Wiatr przemian przywiał go aż z Mazur i choć nie jest żeglarzem, tylko nauczycielem sprawnie manewruje po meandrach polskiej przedsiębiorczości. W odpowiednim momencie chwycił wiatr w żagle i gdy jego nowi sąsiedzi sprzedawali swoje gospodarstwa, on cierpliwie budował swoją agroturystykę. Niedawno, dzięki pożyczce na rozwój turystyki, z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka" sfinansował inwestycję, która wieńczy jego biznesowe dzieło.

 

Jak to się stało, że nauczyciel z Warmii na Suwalszczyźnie prowadzi agroturystykę?

Kiedy rozpoczął się okres transformacji moja żona, która miała tu nad Wigrami mały domek wypoczynkowy, wpadła na pomysł żeby tu przyjechać na wakacje i spróbować wykorzystać to miejsce turystycznie. Mieliśmy trochę doświadczeń i obserwacji, bo na Mazury od lat przyjeżdżali Niemcy i zostawiali twardą walutę, wiedzieliśmy więc, że może się udać. Co więcej, na początku lat dziewięćdziesiątych, byłem na spotkaniu z prof. Balcerowiczem w Białymstoku. Dotyczyło ono wyrównywania szans między wschodem i zachodem Europy. Pamiętam, że ktoś zapytał, co tu na Suwalszczyźnie można robić. A profesor odpowiedział: „Róbcie to na co macie ochotę, bo tu prawie nic nie ma”. Może być sklep, może być hotel, wszystko jedno, byle pracować.

Przez kilka następnych lat przyjeżdżaliśmy i doskonaliliśmy obiekt. W pewnym momencie pojawił się temat tworzenia miejsc pracy z wykorzystaniem środków unijnych. Zaproponowano mi, założenie gospodarstwa agroturystycznego, na które się zdecydowałem. Jednocześnie okoliczni mieszkańcy likwidowali gospodarstwa, sprzedawali ziemię, wyprowadzali się do miasta, a ja wręcz przeciwnie - kupowałem ziemię i rozwijałem swój biznes.

Miał pan też chyba szczęście do lokalizacji?

To prawda. W międzyczasie zmieniły się przepisy o funkcjonowaniu parków narodowych. Obecnie na tych terenach, nie ma możliwości budowania dużych obiektów, a jedynie modernizowania, tego co jest. Można więc powiedzieć, że natura chroni mnie przed konkurencją. Co więcej, tuż obok przebiega szlak Green Velo, prowadzący dookoła Jeziora Wigry. Jest to jeden z najpiękniejszych widokowo i najciekawszych szlaków rowerowych w Polsce. Wytyczono go przez teren Wigierskiego Parku Narodowego, głównie przez pola i lasy otaczające jezioro. Trasa liczy blisko 60 km. Jest ona niezwykle malownicza i znakomicie oznakowana. Są miejsca do odpoczynku, tablice informacyjne, ścieżki edukacyjne oraz wieże widokowe. Perełką na szlaku jest klasztor kamedułów -położony na półwyspie w północnej części jeziora, gdzie w 1999 roku był Jan Paweł II. Jest też tu kajakowy szlak papieski. Atrakcyjnym punktem na mapie jest także Wilno, do którego jest od nas niewiele ponad 200 km.

A jak wyglądały początki działalności?

Początkowo to był jeden budynek i pięć pokoi. Po kilku latach liczba klientów na tyle wzrosła, że zbudowałem drugi budynek o charakterze typowo hotelarskim.  

A teraz zrobił Pan kolejny krok…

Tak, dzięki pożyczce na rozwój turystki z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia -Turystyka. Szukałem sposobu na wydłużenie sezonu turystycznego, ponieważ na tym terenie sezon trwa jedynie dwa miesiące. Choć – muszę przyznać - całkiem sporo turystów odwiedza nas także w kwietniu, maju, wrześniu i październiku. Nie bez znaczenia jest także sama lokalizacja. W niewielkiej odległości znajduje się granica z Rosją, Litwą, czy Białorusią. Podróżujący turyści mogą się u nas również  zatrzymać na polu namiotowym, które rozbudowałem w ten sposób, aby mogły z niego skorzystać kampery. Na terenie naszego obiektu znajduje się także budynek socjalny z toaletami i łazienkami oraz bazą rowerową, a także wypożyczalnia, serwis i miejsce, gdzie klienci mogą bezpiecznie zostawić swoje rowery.

Jak Pan ocenia proces otrzymania środków?

Bardzo sprawnie. Na początku trochę nie wierzyłem, że to będzie tak, jak nas informowano. Dodatkowym atutem był profesjonalizm i życzliwość osoby nadzorującej przygotowanie potrzebnych dokumentów.

Mam doświadczenia z dotacjami i powiem szczerze, że wtedy było bardzo ciężko. Były nawet takie momenty, że musiałem rozbierać fragment budynku, bo zrobiłem więcej niż przewidywał dany etap projektu.

Ale w przypadku tej pożyczki było inaczej?

Tak. Bardzo prosto. Musiałem tylko napisać wniosek, przygotować trochę dokumentów. Formalności zajęły mi 2-3 miesiące. Otrzymane pieniądze rozdysponowałem w ciągu kilku miesięcy, inwestując w rozbudowę obiektu. Dodatkową korzyścią było po pierwsze, brak kosztów obsługi pożyczki i korzystne warunki spłaty. Po drugie, szybkie uzyskanie środków oraz bezproblemowe rozliczenie projektu po dostarczeniu faktur zakupu i robocizny. Dzięki pozyskanym środkom udało nam się zrealizować wszystkie zaplanowane w projekcie przedsięwzięcia, a to przełożyło się na większe zainteresowanie naszym obiektem hotelarskim, zwiększyło różnorodność usług oraz wydłużyło sezon turystyczny. Jedyne, co bym zmienił, to okres karencji. Trwał pól roku, ale ze względu na specyfikę tego biznesu tj. klimat, stosunkowo krótki sezon, czas karencji w spłacie pożyczki mógłby być dłuższy.

Patrząc na to, co Pan zrobił do tej pory i ile Pan ma energii to pewnie są już w kolejce inne pomysły.

W tym momencie zaskoczę. Generalnie uważam, że ta inwestycja wieńczy dorobek mojego życia. Uważam, że mając 60 lat, nie powinienem się już się zajmować inwestowaniem. Poświęciłem temu zajęciu 25 lat  i teraz chciałbym już spokojnie pilnować tego, co mam. Poza tym, przyznam się szczerze, ja te wszystkie trasy rowerowe i kajakowe świetnie potrafię opisać, ale sam tam nie byłem. Nie miałem czasu. Teraz chciałbym, żeby to się zmieniło. Może jeszcze wyremontuję dla siebie ten domek, od którego się wszystko zaczęło. Wtedy już spokojnie będę mógł wsiąść na rower i wyruszyć szlakiem Green Velo.

Rezydencja "Nad Wigrami"

Standard & Comfort Rooms

http://www.nadwigrami.info/

Gawrych Ruda 18

16-402 Suwałki