Zapracowany, zabiegany, żeglarz z krwi i kości – tak w skrócie można opisać Pana Krzysztofa Kraja, właściciela firmy Czarter Jachtów we wsi Wrony k. Giżycka. Choć sam przyznaje, że własny biznes to ciężki kawałek chleba, czarterami jachtów zajmuje się już od ponad 20 lat. Niedawno, dzięki pożyczce na rozwój turystyki z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka", sfinansował część planowanych inwestycji. 

 

Jak wyglądały początki działalności?

Z jachtami i łódkami mam do czynienia niemal od zawsze. Kiedyś bardzo dużo pływałem, remontowałem i budowałem łodzie. To był wspaniały czas. Żeglarstwo to nie tylko pasja, hobby, to swego rodzaju sposób życia – to zwyczaje np. wspólne śpiewy przy ognisku, pewien kanon zachowań. Choć dziś żeglarstwo wygląda zupełnie inaczej, było mi ono zawsze bliskie. Z racji tego, że na Mazurach prowadziliśmy kilka sklepów, mogliśmy zainwestować w działalność tutaj - zakup jachtów, pielęgnację całego terenu, czy adaptację budynku pod kątem przyjęcia gości. 

Jak liczna jest Pana flota?

Na ten moment dysponujemy 10 jachtami i łódką motorową Nautika 1000. To jednak nie wszystko. Oprócz czarterowania jachtów zajmujemy się także wynajmem pokoi. Nasza posiadłość leży w wsi Wrony k. Giżycka, w bliskim sąsiedztwie lasu, z bezpośrednim dostępem do jeziora Tajty, więc dla osób ceniących sobie ciszę i spokój – to dobre miejsce na relaks. 

Dlaczego zdecydowaliście się na realizację dodatkowych inwestycji?

Wynikało to tak na prawdę z kilku powodów. Po pierwsze, chcieliśmy poprawić całą infrastrukturę i po części sfinansować zakup nowych jachtów – bardziej dopasowanych do potrzeb naszych gości. Obserwujemy, jakie modele jachtów cieszą się największą popularnością. Zakup dodatkowych jachtów to odpowiedź na coraz to bardziej wymagające gusta klientów. Inną kwestią jest fakt, że bardzo dużą uwagę przykładamy do stanu naszej floty. Wszystkie nasze łodzie są nie starsze jak 4 lata. Po drugie, zależało nam na budowie nowego pomostu, ponieważ stary miał już 10 lat i był dość mocno wysłużony. To właśnie na realizację tych przedsięwzięć wzięliśmy pożyczkę na rozwój turystyki z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. 

Jak się Pan dowiedział o tej formie wsparcia?

Informacje o możliwości otrzymania pożyczki na rozwój turystyki w internecie znalazł mój teść. To on zajął się wszelkimi aspektami formalnymi, które w naszym przypadku trwały dość długo. To co trzeba przyznać, to fakt, że dzięki tej pożyczce i niskiemu oprocentowaniu firmy mają realne szanse rozwoju i sfinansowania potrzebnych inwestycji.

Sezon za pasem. Jakich inwestycji zamierza Pan się jeszcze podjąć?

Ze względu na ograniczony teren posiadłości wspólnie z żoną planujemy budowę parkingu dla naszych gości. W dalszej kolejności chcemy rozwijać to co mamy i tak jak do tej pory - dbać o dotychczasową działalność. 

Czarter Jachtów Krzysztof Kraj

http://www.czarter-gizycko.pl/pl/

Wrony 12A

11-500 Giżycko