Tykocin - architektoniczna perła Podlasia. Miasto, które jakby na przekór swej 500-letniej, burzliwej historii żyje leniwie niczym płynąca tuż obok Narew. Zarówno niezwykłość tej rzeki, jak i mnogość zabytków, sprawiają że dla turystów jest to miejsce niezwykle atrakcyjne, choć nieznane. Zmienić ten stan rzeczy próbuje Pan Adam Rudawski – pasjonat historii regionu, który dzięki pożyczce na rozwój turystyki, sukcesywnie rozwija swój turystyczny biznes.

 

Dlaczego warto przyjechać do Tykocina?

W Tykocinie historię widać na każdym kroku. Mamy 2000 mieszkańców i aż 60 zabytków, a co najważniejsze, zdecydowana większość z nich zachowana jest w oryginalnej formie. Najstarszy budynek w mieście, powstał w pierwszej połowie XVII w przytułku dla weteranów, tzw. Alumnat. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z najstarszych w Europie. Znajdujący się kawałek dalej Kościół św. Trójcy może poszczycić się kompletnym XVIII-wiecznym wyposażeniem. Miasto skrywa także wiele historycznych ciekawostek. Dla przykładu most, którym z miasta przejeżdża się do tykocińskiego zamku został zrekonstruowany, choć pierwotnie pochodzi z Wrocławia. Został tam zdemontowany przez Armię Czerwoną i z jakiegoś tajemniczego powodu znalazł się w Tykocinie.

Na przełomie XVI i XVII wieku ważnym punktem na mapie żeglugi śródlądowej była rzeka Narew. Czy to historia flisaków i handlu stała się dla Pana inspiracją do założenia firmy?

Tak. Z wykształcenia jestem historykiem. Jeszcze na studiach pracowałem jako przewodnik, pisałem przewodniki turystyczne. Kilka lat temu powołałem do życia FlisakPark Tykocin. Na zewnątrz można zobaczyć zrekonstruowane, związane z flisactwem przedmioty. Latarnię, która wskazywała drogę łodziom, wagę towarową czy służący do obróbki drewna trak. Park podzielony jest na trzy części. Pierwsza - przyrodnicza z figurami gigantycznych owadów. Druga - historyczna z Muzeum Narwi i rekonstrukcją dawnych urządzeń portowych. W muzeum można oglądać modele statków i łodzi narwiańskich, stroje, przedmioty wykorzystywane w żegludze i rybołówstwie, a nawet kule armatnie z czasów potopu szwedzkiego. Ostatnia część przeznaczona jest do wypoczynku, tam znajduje się z park linowy i przystań tramwaju wodnego.

Sprytnie łączy Pan naukę z zabawą.

To jest bardzo potrzebne. Postanowiłem połączyć element dziecięcej zabawy i aktywności z wiedzą i nauką.  Łódka, zwiedzanie i park linowy - całość stanowi spójny koncept, który mi przynosi klientów, a klientom zadowolenie. Oczywiście  największą popularnością cieszy się oczywiście park linowy!

Park finansował Pan z pożyczki na rozwój turystyki?

Tak i powiem szczerze to była dla mnie jedyna i ostatnia szansa na sfinansowanie tej inwestycji. Problem mojego biznesu polega na jego sezonowości. Szukając unijnych dotacji wszystkie obligowały nas do prowadzenia biznesu przez cały rok i stałego zatrudniania pracowników. Koszty pracownicze i niemożność zawieszania działalności powodowały, że nie mogłem skorzystać z dotacji. Pożyczka na rozwój turystki z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka, okazała się idealnie skrojona do moich biznesowych potrzeb. Dodatkową korzyścią było niewielkie oprocentowanie i fakt, że pożyczka finansowana jest ze środków Ministra Inwestycji i Rozwoju. To dodatkowo wzbudzało nasze zaufanie.

Jak przebiegały formalności związane z uzyskaniem środków?

Trzeba było napisać wniosek i pozbierać się całą dokumentację, dotyczącą działalności, niezalegania w urzędzie skarbowym i w ZUS. Tych załączników było sporo, ale w porównaniu do dotacji unijnych formalności jest zdecydowanie mniej. W pożyczce na rozwój turystyki bardzo wygodne było też to, że ja nie musiałem angażować własnych pieniędzy. One od razu trafiły do producenta parku linowego. Z punktu sezonowości mojego biznesu, bardzo ważna dla mnie była półroczna karencja w spłacie, która przypadła na miesiące zimowe. To czas kiedy park nie zarabia, dlatego też czasowo wszystko dobrze się ułożyło. Na ten moment FlisakPark Tykocin działa i mam zamiar go rozbudowywać.

Branża turystyczna w naszym regionie mocno się rozkręca, turystów przybywa, są żywo zainteresowani aktywną formą spędzania wolnego czasu. Dlatego też, jest to kierunek, którym warto podążać.  

FlisakPark

http://flisakpark.pl/

ul. Browarna 17

16-080 Tykocin