Powrót

To już ostatnia szansa na skorzystanie z programu MdM – co zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie?

To już ostatnia szansa na skorzystanie z programu MdM – co zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie?

Program „Mieszkanie dla Młodych” dobiega końca, więc osoby, które obecnie planują zakup własnego M i myślą o otrzymaniu dofinansowania do wkładu własnego, muszą jak najszybciej podjąć decyzję w tej sprawie. W praktyce został już niecały miesiąc na zebranie niezbędnych dokumentów. Po raz ostatni wnioski będzie można złożyć od 2 stycznia do 30 września 2018 roku. Do rozdysponowania jest 381 mln zł.

Program „Mieszkanie dla Młodych” ruszył w roku 2014. W ciągu czterech lat Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał na dofinansowania do wkładów własnych kupującym mieszkania łączną kwotę 2,5 mld złotych. Pozwoliło to na realizację życiowego marzenia i kupno własnego mieszkania ponad 98 tysiącom rodzin.

Bank Gospodarstwa Krajowego intensywnie pracuje już nad wdrożeniem Narodowego Programu Mieszkaniowego, ale równocześnie wciąż jeszcze działa program Mieszkanie dla Młodych. Jego duża popularność powoduje, że ostatnia edycja programu w roku 2018 może być rekordowo krótka. 

- W 2018 r. do rozdysponowania pozostała nam kwota ok. 381 mln zł. Doświadczenia ubiegłych lat podpowiadają nam, że środki te wystarczą na dofinansowanie wkładu własnego dla ok. 13 tys. wnioskodawców - mówi Przemysław Osuch, zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK. – Jeśli zainteresowanie będzie utrzymywać się na poziomie zbliżonym do tegorocznego, to pula wyczerpie się już w ciągu kilku dni stycznia 2018 r. – dodaje Osuch.

Żeby pomóc potencjalnym beneficjentom, zebraliśmy najczęściej zadawane pytania i przygotowaliśmy na nie odpowiedzi, które mogą stanowić mini przewodnik dla zainteresowanych skorzystaniem z finansowego wsparcia przy zakupie własnego mieszkania.

1.         Kiedy ruszy ostatni nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w programie Mieszkanie dla Młodych?

Bank Gospodarstwa Krajowego wznowi od 2 stycznia 2018 r. możliwość składania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.

2.         Jak się przygotować, by usprawnić procedurę przyznawania dofinansowania wkładu własnego?

Dokumentację kredytową w wybranej przez siebie instytucji kredytującej można złożyć już teraz, o ile pozwalają na to procedury wewnętrzne banku, który będzie pośredniczył w przyznaniu środków. Takie podejście umożliwi bankowi dokonanie wstępnej analizy zdolności kredytowej. Pamiętajmy jednak, że złożenie wniosku o dofinansowanie wkładu własnego będzie możliwe dopiero od 2 stycznia 2018 r. Przypomnijmy, że wniosek o dofinansowanie wkładu własnego należy złożyć wraz z wnioskiem o kredyt. W celu uzyskania szczegółowych informacji, należy skontaktować się z wybraną instytucją kredytującą, współpracującą z BGK w obsłudze rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”. Wykaz instytucji dostępny jest na stronie internetowej BGK: <link bip wykaz-instytucji-kredytujacych-uczestniczacych-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-30>

www.bgk.pl/bip/wykaz-instytucji-kredytujacych-uczestniczacych-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-30/

.

3.         Jaka kwota środków zostanie udostępniona nabywcom w styczniu 2018 roku?

Ostatnia edycja programu to kwota 381 mln złotych, co wedle szacunków specjalistów z Banku Gospodarstwa Krajowego powinno umożliwić dofinansowanie wkładu własnego przy zakupie mieszkania około 13 tysiącom rodzin.

4.         Czy starczy pieniędzy dla wszystkich chętnych?

Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Ponieważ, tak jak dotychczas, obowiązywać w nim będzie kolejność zgłoszeń, można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że środki przeznaczone na ostatnią edycję programu zostaną zarezerwowane już w pierwszych kilku dniach stycznia 2018 r.

6.         Kto może skorzystać z finansowego wsparcia i jakie mieszkanie może kupić?

Wszelkie informacje na temat warunków, jakie powinien spełniać nabywca oraz nieruchomość, dostępne są na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa pod adresem:

http://mib.gov.pl/2-Jakie_mieszkania.htm 

http://mib.gov.pl/2-czy_moge_skorzystac_z_MdM.htm 

7.         Kiedy i jak dowiem się, czy mój wniosek został przyjęty i dostanę finansowe wsparcie?

Pełną obsługą wniosków o dofinansowanie wkładu własnego zajmują się banki kredytujące. To one poinformują swoich klientów, jaki jest status wniosku oraz czy przyznano dofinansowanie. To bank kredytujący udzieli także informacji, jakie pozostały jeszcze niezbędne kroki do wykonania w celu przyznania i wypłaty dofinansowania wkładu własnego.

8.         Jak mogę obliczyć, jakie dofinansowanie wkładu własnego mi przysługuje?

Informację taką można uzyskać w banku kredytującym, w którym nabywca złoży wniosek o dofinansowanie wkładu własnego. Przykłady obliczeń maksymalnej ceny zakupu nieruchomości, wysokości dofinansowania wkładu własnego oraz wysokości spłaty części kredytu w rządowym programie "Mieszkanie dla młodych", znajduje się pod adresem:

https://www.bgk.pl/files/public/uploads/graphics/przyklady_MdM_01_09_2015.pdf 

9.         Gdzie mam złożyć wniosek o dofinansowanie wkładu własnego?

Wykaz instytucji przyjmujących wnioski dostępny jest pod adresem:

<link bip wykaz-instytucji-kredytujacych-uczestniczacych-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-30>

www.bgk.pl/bip/wykaz-instytucji-kredytujacych-uczestniczacych-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-30/

.

10.       Co się stanie, jeśli teraz zabraknie dla mnie pieniędzy?

To już ostatnia odsłona programu MdM, więc ryzyko, że nie dostanie się dofinansowania jest wyższe niż w latach poprzednich.