Powrót

Na co zwrócić uwagę, wypłacając pieniądze z bankomatu?

Marcin wybierał się na zebranie do szkoły córki. Wychowawczyni, jak co roku, poprosiła o przyniesienie gotówki na ubezpieczenie szkolne. Przed zebraniem podjechał do bankomatu, wypłacił 50 zł i pojechał do szkoły. Marcin, bardzo rzadko korzystał z bankomatu, zazwyczaj płacił kartą lub telefonem. Miał włączone powiadomienia z banku o każdej operacji na koncie. Podczas zebrania dostał informację z banku, że z jego konta została pobrana cała kwota, którą można było wypłacić zgodnie z dostępnym limitem. Natychmiast zadzwonił do banku i zastrzegł kartę.

Komentarz eksperta BGK:
Sytuacja, w której znalazł się Marcin niestety zdarza się dosyć często. Zanim skorzystamy z bankomatu/wpłatomatu pamiętajmy o tym, że nie wszystkie urządzenia mogą być bezpieczne. Zdarza się, że przestępcy montują w nich dodatkowe elementy pozwalające na odczytanie danych zawartych na karcie i poznanie naszego kodu PIN do karty.

 • Zanim skorzystasz z bankomatu, najpierw zwróć uwagę czy bankomat nie wygląda inaczej niż zwykle, czy coś z niego nie wystaje lub się nie odkleja.
 • Zwróć uwagę na trzy rzeczy:
  • czy klawiatura nie wygląda na grubszą niż zwykle, czy nie ma na niej nakładki pozwalającej złodziejom na poznanie naszego numeru PIN,
  • czy nad monitorem i głównym oknem bankomatu nie ma dodatkowego daszku zainstalowanego przez oszustów po to, by ukryć pod nim kamerę skierowaną na klawiaturę (co umożliwi przestępcom poznanie numeru PIN),
  • czy w miejscu, w którym wkładasz kartę do bankomatu nie ma dodatkowej nakładki. W takim dodatkowym elemencie może znajdować się czytnik kart kopiujący paski magnetyczne.
 • Jeżeli bankomat z którego korzystasz jest stosunkowo nowym urządzeniem, powinien pozwolić na skorzystanie ze swoich usług poprzez zbliżenie karty do czytnika. Jeżeli masz taką możliwość, zawsze korzystaj z tej opcji.
 • Najważniejsza jest jednak ochrona numeru PIN. Bez numeru PIN, złodziej, któremu udało się skopiować pasek magnetyczny karty, niewiele może wskórać. Korzystając z bankomatu, stań przy nim, tak by zasłonić przed innymi wstukiwany kod PIN. Wskazane jest też, abyś zasłaniał np. drugą ręką, klawiaturę bankomatu podczas wprowadzania kodu PIN.
 • Regularnie sprawdzaj historię rachunku w bankowości elektronicznej. Jeśli zauważysz operację, której nie wykonywałeś, jak najszybciej skontaktuj się z bankiem, by zablokować kartę i złożyć reklamację. W szybkim reagowaniu zawsze pomoże Ci bankowość internetowa i mobilna oraz alerty o transakcjach kartowych, wysyłane na e-maila lub SMS-em.