A A A Wersja kontrastowa
Infolinia 801 598 888, 22 475 8888

Program „Mieszkanie dla młodych” pomógł nabyć ponad 21 tysięcy nowych mieszkań

pdf
  • 21 654 mieszkania i domy zostały zakupione z dopłatą państwa w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla młodych"
  • Łączna wartość przyznanych dopłat wyniosła 500 mln zł, dzięki czemu do gospodarki trafi przeszło 5 mld zł - tyle wynosi wartość nabywanych domów i lokali mieszkalnych
  • Wykorzystanie tegorocznego limitu na podstawie wniosków przekazanych do Banku Gospodarstwa Krajowego przez banki kredytujące wynosi 271 mln zł.

„Mieszkanie dla młodych" to prorodzinny program rządowy, który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszego mieszkania. Między innymi przyczynia się do zwiększenia liczby dzieci, jednocześnie pozytywnie oddziaływując na sektor budowlany i wzrost gospodarczy. Obsługą finansową przedsięwzięcia zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego, którego rolą jest wspieranie społecznego i gospodarczego rozwoju kraju. W ramach limitu obowiązującego w 2015 r. do BGK wpłynęły 11 673 wnioski o dofinansowanie zakupu mieszkania, a łączna ich liczba od początku realizacji programu wynosi już ponad 23,5 tysiąca. Z przewidzianego na ten rok limitu dopłat w wysokości 715 mln zł zarezerwowano już 37 proc.

Średnia powierzchnia mieszkań nabywanych w programie wynosi 53,12 m2. Osoby korzystające z programu „Mieszkanie dla młodych" mają również możliwość zakupu domu jednorodzinnego - obecnie jego średnia wielkość to 84,92 m2.

Rada Ministrów przyjęła na początku marca projekt nowelizacji ustawy, w oparciu o którą realizowany jest rządowy program „Mieszkanie dla młodych". Nowelizacja przewiduje, że wzrośnie dofinansowanie dla osób i rodzin z dziećmi.

Program „Mieszkanie dla młodych" jest jedną z wielu inicjatyw Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, które służą poprawie sytuacji mieszkaniowej Polaków. Od 2007 roku BGK zapewnia profesjonalną obsługę programu „Rodzina na swoim", który pomógł ponad 192 tysiącom osób nabyć mieszkanie na własność. Dopłaty do kredytów preferencyjnych „Rodzina na swoim" będą wypłacane do 2022 roku. Gminy, powiaty i organizacje pozarządowe mogą korzystać z dotacji wspierających budownictwo socjalne i komunalne. BGK przyznał im łączne dofinansowanie o wartości 540 mln zł na realizację ponad 900 przedsięwzięć, których wartość przekroczyła 1,8 mld zł. Dofinansowaniem objęto łącznie ponad 15,6 tys. lokali i miejsc noclegowych, z których do chwili obecnej ponad 11 tys. zostało oddanych do użytkowania. Ponadto Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwo Finansów wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego prowadzą prace nad przygotowaniem i wdrożeniem nowego programu budownictwa czynszowego (realizowanego przez TBS-y).