Powrót

Wspieramy innowacje i rozwój podlaskich i lubuskich przedsiębiorców

Wspieramy innowacje i rozwój podlaskich i lubuskich przedsiębiorców

Firmy z województwa lubuskiego i podlaskiego mogą już skorzystać z pożyczek unijnych, który posłużą ich rozwojowi, zwłaszcza w początkowym okresie działalności. W województwie lubuskim ze wsparcia skorzystają również przedsięwzięcia innowacyjne. Do rozdysponowania są 83 mln zł. To pierwsze transakcje realizowane przez instytucje finansowe w tych województwach z wykorzystaniem funduszy europejskich z budżetu na lata 2014-2020.

​Nowe umowy pozwolą lubuskim i podlaskim przedsiębiorcom wdrożyć innowacyjne produkty i usługi. Łącznie 83 mln zł będą dostępne w instytucjach i jednym konsorcjum finansowym, z którymi nasz bank podpisał umowy.  Firmy mogą liczyć na atrakcyjnie oprocentowane pożyczki udzielane na warunkach preferencyjnych lub rynkowych, z których uzyskaniem nie wiążą się dodatkowe opłaty lub prowizje.

W województwie podlaskim Pożyczki na Inwestycje Rozwojowe będą bezpośrednio udzielać konsorcjum ECDF S.A. i Mega Sonic S.A. oraz Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. Wartość jednostkowej pożyczki może wynieść nawet 1 mln zł.

W województwie lubuskim pożyczki unijne będą dostępne w Fundacji „Przedsiębiorczość”, Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Zielonej Górze, Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz konsorcjum ECDF S.A. i Mega Sonic S.A. Lubuskie firmy będą mogły skorzystać z Małej Pożyczki (do 500 tys. zł) oraz Dużej Pożyczki (od 500 tys. zł do 2 mln zł). W obu województwach przedsiębiorcy będą mieli na spłatę zobowiązania 5 lat, z okresem karencji do 6 miesięcy.

Na co można wziąć pożyczkę?

Podlaskie firmy mogą sięgnąć łącznie po 28 mln zł. Pożyczki na inwestycje rozwojowe udzielane ze wsparciem BGK będzie można wykorzystać w sektorze usług, a także do wdrożenia technologii informacyjno-komunikacyjnych. Natomiast przedsiębiorcy z lubuskiego mogą przeznaczyć 55 mln zł na wzmocnienie swojego potencjału gospodarczego, wsparcie rozwoju, podniesienie konkurencyjności, wprowadzenie nowych produktów dla firm oraz zwiększenie liczby miejsc pracy. Finansowane będą w szczególności inwestycje w start-upy, przedsięwzięcia innowacyjne na poziomie regionu oraz projekty wdrażające technologie informacyjno-komunikacyjne.

Z pożyczek unijnych mogą już korzystać przedsiębiorcy z jedenastu województw (pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, małopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, podkarpackiego, lubelskiego, lubuskiego i podlaskiego). Wkrótce udostępnimy środki dla MŚP w kolejnych czterech regionach.

Więcej informacji o projektach finansowanych z Regionalnych Programów Operacyjnych
znajdziesz stronie rpo.bgk.pl.