Powrót

TBS Wrocław zbuduje 159 mieszkań dzięki finansowaniu z BGK (Grupa PFR)

TBS Wrocław podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, działającym w Grupie Polskiego Funduszu Rozwoju, na udzielenie kredytu o wartości 23 mln zł. Finansowanie pozwoli gminnej spółce zakończyć rozpoczętą w marcu inwestycję mieszkaniową przy ul. Pakistańskiej, dzięki której powstanie 159 mieszkań czynszowych. BGK działający w Grupie PFR, realizuje w ten sposób jeden z priorytetów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jakim jest zwiększanie dostępu Polaków do tanich mieszkań czynszowych.

16 listopada spółka gminna TBS Wrocław podpisała umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, dzięki której zrealizuje inwestycję mieszkaniową przy ul. Pakistańskiej. To kolejna umowa BGK podpisana w ramach nowego rządowego programu społecznego budownictwa czynszowego. Całość inwestycji będzie kosztować prawie 34 mln zł, a kredyt w wysokości 23 154 000 zł pozwoli na zbudowanie 159 lokali mieszkalnych o powierzchni prawie 8 tys. m2 oraz 136 miejsc postojowych o powierzchni 1 788 m2 w garażu wielostanowiskowym. Inwestycja rozpoczęła się w marcu 2016 r., a planowany termin jej zakończenia to październik 2017 r.

- Społeczne budownictwo czynszowe w ocenie rządu wymaga nadal istotnego wzmocnienia. Przyjęty 27 września 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy przewiduje uwzględnienie TBS w zintegrowanym systemie wsparcia społecznego budownictwa czynszowego, stanowiącego II filar programu „Mieszkanie+”. Zmiany, jakie rząd skieruje do Sejmu na początku 2017 r. przyczynią się do wzrostu efektów społecznego budownictwa czynszowego. Ważne będzie większe wykorzystanie istniejącego, a niedostatecznie dostrzeganego w ostatnich latach potencjału inwestorów budownictwa społecznego – powiedział Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

- Udzielony dzisiaj kredyt wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a w szczególności w jeden z jej priorytetów jakim jest zwiększenie dostępu Polaków do tanich mieszkań czynszowych. Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu BGK w finansowanie społecznego budownictwa czynszowego, powstało już ponad 100 tysięcy mieszkań w całym kraju – powiedział Dariusz Stachera, dyrektor departamentu budownictwa społecznego w BGK.

Działalność TBS Wrocław Sp. z o.o. już od ponad 18 lat wpisuje się w potrzeby mieszkaniowe Wrocławia. Mieszkania na wynajem budowane w systemie towarzystwa budownictwa społecznego znajdują najemców najczęściej wśród ludzi młodych. Ponadto takimi mieszkaniami zainteresowani są osoby mieszkające w substandardowych mieszkaniach komunalnych, chcące poprawić sobie warunki bytowe. Mieszkaniami społecznymi zainteresowane są także osoby spoza Wrocławia, które w dużej aglomeracji upatrują dla siebie szansę na pozyskanie ciekawej i dobrze płatnej pracy.

- Wszystkie mieszkania znajdujące się w zasobach naszej Spółki, jak i obecnie budowane, powstały przy ścisłej współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, której ramy wyznacza ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Ustawa ta na przestrzeni lat zmieniała się i proponowała różne zasady finansowania inwestycji. Obecnie na podstawie zmiany obowiązującej od 25.10.2015 r. Spółka może skorzystać z finansowania zwrotnego w formie kredytu preferencyjnego i ustalić wysokość czynszu na poziomie do 5 proc. wartości odtworzeniowej. Oddajemy najemcom do użytku mieszkania całkowicie wykończone, w wersji „pod klucz”, przy czym jakość robót wykończeniowych jest bardzo wysoka. Mieszkania są energooszczędne i zapewniają komfort zamieszkiwania. Mieszkania mają panele podłogowe w pokojach i przedpokojach, a łazienki wyposażone są w wannę lub kabinę natryskową, miskę ustępową, umywalkę, baterie natomiast kuchnia w zlewozmywak i kuchnię elektryczną z płytą ceramiczną – powiedział Witold Turzański, wiceprezes Zarządu TBS Wrocław Sp. z o.o.

Bank Gospodarstwa Krajowego inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Działa w ramach grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, rozwijając systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. BGK zarządza także programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej.

 

Kontakt dla mediów:

Bank Gospodarstwa Krajowego

Anna Czyż, 609 220 208, anna.czyz@bgk.pl