Powrót

Śniadanie biznesowe nt. finansowania przedsięwzięć na rynkach Afryki

Śniadanie biznesowe nt. finansowania przedsięwzięć na rynkach Afryki

W miniony wtorek rozmawialiśmy z przedsiębiorcami, którzy są zainteresowani ekspansją w Afryce. Goście wypełnili salę po brzegi, a dyskusje były bardzo konkretne.

Wspólnie z przedstawicielami zarządów PAIH, KUKE i PFR TFI omówiliśmy praktyczne aspekty wejścia na rynki afrykańskie. Eksperci przedstawili narzędzia wsparcia oferowane przez instytucje rozwoju m.in. wsparcie dłużne i kapitałowe oraz ubezpieczenie transakcji eksportowych.

Afryka zaraz za Azją jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się kontynentów. O rynek afrykański zabiegają wielcy gracze, tacy jak USA, Chiny, czy Rosja. Póki co eksport z Polski do Afryki to niewiele ponad 1% eksportu ogółem – wskazywał Wojciech Hann, członek zarządu BGK. W Afryce sfinansowaliśmy dotychczas kilkadziesiąt transakcji. Udział Afryki w łącznym wolumenie naszego wsparcia jest niewielki, ale podejmujemy działania na rzecz jego zwiększenia – kontynuował.

Gościem specjalnym spotkania była Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, która opowiedziała o wspieraniu eksportu jako kluczowym elemencie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Chcemy, by liczba zainteresowanych Afryką firm rosła. Ważne są: promocja, obecność na rynku pośredników służących pomocą przedsiębiorcom, instrumenty finansowe wspierające eksport i ekspansję zagraniczną oraz współpraca międzynarodowa – mówiła minister.

Prezes Wojciech Hann poprowadził panel dyskusyjny z polskimi przedsiębiorcami działającymi od lat w Afryce. Reprezentanci spółek Ursus, Navimor i Jakusz podzielili się swoimi doświadczeniami oraz uprzedzili, z jakimi barierami powinny się liczyć firmy zainteresowane rozwijaniem działalności na tych rynkach. Kancelaria Clifford Chance, obsługująca transakcje międzynarodowe, przybliżyła aspekty prawne współpracy z krajami Afryki.

Śniadania biznesowe, jak to afrykańskie, to jedno z narzędzi, dzięki którym realizujemy naszą strategię wsparcia przedsiębiorców w eksporcie i ekspansji zagranicznej.