Powrót

Rozmawiamy o finansowaniu ważnych gałęzi naszej gospodarki

Rozmawiamy o finansowaniu ważnych gałęzi naszej gospodarki

Przedstawiciele BGK dyskutowali o roli banku i możliwościach finansowania inwestycji infrastrukturalnych podczas IV Kongresu Energetycznego oraz I Kongresu Żeglugi Śródlądowej, które odbyły się w zeszłym tygodniu.

 

​Kongres Energetyczny to cykliczne przedsięwzięcie organizowane przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, które wpisało się już na stałe do kalendarza branży energetycznej i paliwowej. Podczas wydarzenia eksperci, decydenci i praktycy dyskutują o najważniejszych zagadnieniach dla polskiej energetyki oraz o jej sytuacji na tle Europy i świata.

W debacie na temat wielkoskalowej energetyki niskoemisyjnej uczestnicy zastanawiali się, w jakiej technologii i na jakich warunkach energia z atomu oraz z paliw kopalnych ma szansę rozwoju w Polsce. Prezes Wojciech Hann odpowiadał m.in. na pytania, jak pozyskiwać środki na finansowanie modernizacji oraz budowę nowych elektrowni oraz czy w Polsce potrzebna jest energetyka jądrowa. Nasz bank reprezentował także prezes Radosław Kwiecień oraz przedstawiciele Regionu Dolnośląskiego.

Według uczestników kongresu najważniejszym tematem wciąż pozostaje bezpieczeństwo energetyczne zarówno Polski, jak i całej Unii Europejskiej. Podczas wydarzenia eksperci omawiali także kierunki zmian w polskiej branży energetycznej i wydobywczej realizowane przez rząd. Tradycyjnie nie zabrakło również zagadnień związanych z nowinkami technicznymi oraz z wdrażaniem innowacji podnoszących efektywność przemysłu energetycznego.

 

Kongres Żeglugi Śródlądowej

Z kolei podczas I Kongresu Żeglugi Śródlądowej – najważniejszego wydarzenia związanego ze śródlądowym transportem wodnym – nasi eksperci przedstawili instrumenty finansowania infrastruktury. Prezes Włodzimierz Kocon podczas panelu „Możliwości finansowania inwestycji związanych z żeglugą śródlądową” omówił rozwiązania oferowane przez nasz bank. W spotkaniach uczestniczył również prezes Kwiecień oraz pracownicy Regionu Opolskiego, którzy zorganizowali stoisko naszego banku.

Wydarzenie było okazją do pogłębionej dyskusji na temat stanu polskich dróg śródlądowych oraz wykorzystania ich potencjału do rozwoju gospodarczego kraju. Uczestnicy mogli zapoznać się z planowanymi inwestycjami oraz posłuchać przedstawicieli biznesu działających w sektorze transportu wodnego.

Kongres zgromadził parlamentarzystów, samorządowców, polskich i międzynarodowych ekspertów oraz przedsiębiorców, którzy opierają swoją działalność na transporcie rzecznym. Wydarzenie stało się ważnym punktem debaty o wykorzystaniu polskich rzek w gospodarce.