Powrót

Polcom uruchamia hotel Courtyard by Marriott w Edynburgu

Polcom uruchamia hotel Courtyard by Marriott w Edynburgu

Grupa Polcom otworzyła dziś w szkockim Edynburgu pierwszy hotel modułowy. Polska firma jest właścicielem obiektu, który będzie działał pod marką Courtyard by Marriott. Moduły zostały wykonane w Polsce, następnie przewiezione do Szkocji i zmontowane na miejscu. Finansowanie dłużne projektu zapewnił Bank Gospodarstwa Krajowego. Docelowo 49% udziałów w przedsięwzięciu będzie miał Fundusz Ekspansji Zagranicznej zarządzany przez PFR TFI. Podczas otwarcia obiektu podpisano porozumienie o dalszej współpracy z BGK i realizacji kolejnych inwestycji.

– Dzisiejsze wydarzenie to kamień milowy w historii naszej firmy, która prowadzi ekspansję na rynki zagraniczne. Otwieramy nowy rozdział. Obok działalności budowalnej, deweloperskiej staliśmy się inwestorem. Nasz model biznesowy doskonale sprawdza się na zagranicznych rynkach gdzie obok najwyższej jakości, równie ważna jest efektywność, którą zapewniają rozwiązania modułowe – powiedział Łukasz Słominski, dyrektor zarządzający Grupy Polcom.

Czterogwiazdkowy hotel działający pod marką Courtyard by Marriott w Edynburgu jest częścią nowoczesnego kompleksu sportowego; ma 4 piętra, 160 pokoi i 5 sal konferencyjnych o łącznej powierzchni 229 m2. Grupa Polcom to rodzinna firma, która jest jednym z światowych liderów rozwiązań modułowych, deweloperem oraz producentem mebli do użytku biznesowego. Spółka realizowała inwestycje na całym świecie – m.in. hotel sieci citizenM na Manhattanie oraz obiekty w Londynie, Calgary, Amsterdamie, San Francisco czy St. Petersburgu.

– Modułowe konstrukcje cieszą się coraz większą popularnością na światowym rynku. Ich zaletą jest skrócenie czasu budowy. Dużo prostszy jest też sam proces „stawiania” hotelu, który wymaga zaangażowania mniejszej liczby pracowników czy sprzętu. Technologia modułowa pozwala na kompletne przygotowanie pokoi wraz z zapleczem – gotowe kontenery są na miejscu łączone w całość. To przyszłość budownictwa – mówi Łukasz Słominski.

Nowo powstały hotel jest również jednym z pierwszych polskich hoteli za granicą i jednym z dwóch, których współwłaścicielem jest Grupa Polcom (drugi powstaje przy lotnisku Luton niedaleko Londynu) – oba są efektem współpracy z BGK i siecią Marriott.

Wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw to strategiczny priorytet Banku Gospodarstwa Krajowego. Polski biznes potrzebuje wsparcia finansowego, by skutecznie konkurować na europejskich i światowych rynkach. BGK ma wieloletnie doświadczenie w finansowaniu międzynarodowych inwestycji polskich firm, co przynosi wymierne efekty. Udana współpraca z Grupą Polcom pokazuje, że rodzime firmy odnoszą biznesowe sukcesy poza granicami kraju. Tylko w tym roku zwiększyliśmy nasze zaangażowanie w finansowanie ekspansji i eksportu polskich przedsiębiorstw o 60% względem roku ubiegłego, osiągając po 9 miesiącach bieżącego roku poziom 1,6 mld zł, w tym 450 mln zł w sektorze budowlanym. Zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju planujemy dalszy wzrost wsparcia udzielanego polskim podmiotom na rynkach zagranicznych – mówi Jacek Szugajew, dyrektor zarządzający Banku Gospodarstwa Krajowego.

Instytucją finansującą projekt jest BGK, Grupa Polcom ma 51% udziałów, 49% jest kontrolowane przez Fundusz Ekspansji Zagranicznej. Hotel będzie działał pod marką Courtyard by Marriott.

– Fundusz Ekspansji Zagranicznej wspiera te polskie firmy, które chcą powtórzyć za granicą sukces odniesiony w kraju. Oferujemy kapitał, doświadczenie i wzięcie na siebie części ryzyka, rozbudowując gospodarczy potencjał Polski – mówi Ewa Małyszko, prezes PFR TFI.

Podczas uroczystego otwarcia hotelu podpisano list intencyjny z BGK w sprawie finansowania trzeciego projektu Polcom w Wielkiej Brytanii – hotelu w londyńskiej dzielnicy Canary Wharf. Będzie to największy modułowy hotel wybudowany do tej pory, gdzie na 47 piętrach zlokalizowanych będzie 620 pokoi dwóch marek – AC by Marriott i Residence Inn by Marriott.

O Polcom Group

Polcom Group to rodzinna firma, która została założona w 1997 roku przez Eugeniusza Słominskiego. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań konstrukcyjnych m.in. dla hoteli, restauracji, ośrodków wypoczynkowych i apartamentowców oraz produkcji mebli dla rynku detalicznego i hotelarskiego. Grupa jest jednym z liderów technologii modułowej w Polsce i realizuje projekty budowlane na całym świecie. Współpracuje z czołowymi operatorami hoteli (Marriott, Hilton, IHG, CitizenM). W jej skład wchodzą: Polcom Furniture, Polcom Steel, Polcom Modular, Polcom Developments i Polcom Construction.

O Banku Gospodarstwa Krajowego

BGK jest państwowym bankiem rozwoju aktywnie wspierającym polskie innowacyjne firmy, które dzięki jego wsparciu, coraz odważniej wchodzą na zagraniczne rynki. Zwiększanie obecności polskiego biznesu na zagranicznych rynkach jest jednym z priorytetów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dlatego bank, wykorzystując różnorodne instrumenty finansowe (m.in. gwarancje, pożyczki czy dofinansowanie), pomaga polskim firmom w międzynarodowej ekspansji.

O PFR TFI (TFI BGK)

Zarządzany przez PFR TFI Fundusz Ekspansji Zagranicznej oferuje finansowanie polskim firmom, które chcą zwiększyć obszar i skalę działalności. Unikalną cechą Funduszu jest przyjęcie na siebie całego, proporcjonalnego do udziału, ryzyka inwestycji. Fundusz nie ustanawia zabezpieczeń na polskich aktywach firmy, co odróżnia go od banków komercyjnych. Finansowania z FEZ nie zalicza się do długu polskiej spółki, a ryzyko znajduje się w bilansie zagranicznej spółki zależnej. W odróżnieniu od funduszy private equity FEZ nie wchodzi do akcjonariatu polskiej spółki. FEZ jest zawsze inwestorem mniejszościowym i pozostawia zarządzanie projektem w rękach polskiego partnera. Fundusz dzieli ryzyko przez czas określony w umowie inwestycyjnej, do 10 lat. Po tym okresie, gdy zagraniczna spółka ma już stabilną pozycję na rynku, następuje odkup udziałów, spłata finansowania na warunkach rynkowych.

 

Kontakt dla mediów:

Jakub Rutkowski

Polcom Group

jrutkowski@tailorsgroup.pl

603 33 40 68

Anna Czyż

Bank Gospodarstwa Krajowego

media@bgk.pl

609 220 208

Mariusz Orłowski

PFR TFI

mariusz.orlowski@martis-consulting.pl

513 065 784