Powrót

Pierwsze mieszkania socjalne w Starachowicach ze wsparciem BGK

Pierwsze mieszkania socjalne w Starachowicach ze wsparciem BGK

Dzisiaj w Starachowicach oddano do użytkowania pierwszy budynek z 34 lokalami socjalnymi, które powstały w ramach rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.

W ramach zrealizowanego przedsięwzięcia przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach powstał budynek wielorodzinny z 34 lokalami socjalnymi. Są to pierwsze mieszkania socjalne w Starachowicach, które powstały w nowo wybudowanym budynku. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na około 1,9 mln zł. Dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego wyniesie 30 proc. tej kwoty, czyli blisko 570 tys. zł.

Budowa trzykondygnacyjnego budynku trwała niespełna półtora roku. Dwa mieszkania w budynku przystosowane są specjalnie dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz miejsc parkingowych, Miasto zadbało również o rodziny z małymi dziećmi przygotowując w sąsiedztwie budynku plac zabaw.

Władze Starachowic planują budowę kolejnego budynku socjalnego. Czterokondygnacyjny obiekt ma powstać przy ul. Kościelnej, w którym przewiduje się blisko 100 mieszkań. Według zapowiedzi Miasto będzie aplikowało o dofinansowanie tej inwestycji ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego jeszcze w tym roku - w edycji jesiennej programu.

Wnioski o dofinansowanie inwestycji można składać w Banku Gospodarstwa Krajowego dwa razy do roku - od 1 do 31 marca oraz od 1 do 30 września. BGK ma 3 miesiące na ocenę wniosków i podjęcie decyzji o przyznaniu, bądź odmowie przyznania dotacji. Wyniki kwalifikacji wniosków w zakończonej właśnie edycji wiosennej, w której BGK miał do dyspozycji ponad 65 mln zł będą znane do 30 czerwca 2016 r.

Po uruchomieniu w 2007 r. wieloletniego rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał łączne dofinansowanie o wartości ponad 663 mln zł na realizację ponad 1076 przedsięwzięć, których łączna wartość wynosi ponad 2,1 mld zł. Dzięki tym środkom powstało już ponad 11,1 tys. mieszkań oraz ponad 900 miejsc noclegowych, a kolejne 3.891 lokali/miejsc pozostaje w trakcie realizacji.