Powrót

Aktualności

Osoby biorące udział w ceremonii wręczenia medalu

Prezydent Republiki Estońskiej przyznała odznaczenie państwowe prezes zarządu BGK Beacie Daszyńskiej-Muzyczka za wkład w pogłębienie przyjaznych relacji z Estonią.

W tym roku minęła 103. rocznica powstania Republiki Estońskiej. Z tej okazji Prezydent Estonii, Kersti Kaljulaid przyznała 152 odznaczenia państwowe Order Krzyża Terra Mariana. Wśród odznaczonych znalazła się Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

- W imieniu swoim, Polski i wszystkich zaangażowanych w budowę Inicjatywy Trójmorza bardzo dziękuję Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid za ten wielki zaszczyt! - napisała na swoim Twitterze prezes BGK. Na oficjalnej stronie Prezydent Estonii czytamy: ,,Odznaczenia są wyrazem uznania za determinację w działaniu i wierność wartościom, na których opiera się współczesna Estonia - otwartości i demokracji, wiedzy i przedsiębiorczości (…).

Prezydent Estonii, wręczając Order Beacie Daszyńskiej-Muzyczka stwierdziła, że nikt tak wytrwale i ciężko jak ona nie pracował na rzecz Inicjatywy Trójmorza. To wysiłki prezes BGK – zdaniem prezydent Kaljulaid - przekonały polityków z regionu, że ważne są nie tylko wspólne projekty infrastrukturalne, ale też by te projekty przynosiły zwrot z inwestycji.

Estonia dołączyła do Funduszu Trójmorza we wrześniu 2020 r., jako trzecie państwo po Polsce i Rumunii, i zobowiązała się do zainwestowania 20 mln euro. Według ministra spraw zagranicznych Estonii, Urmasa Reinsalu, fundusz stanowi silny bodziec do przezwyciężenia strategicznych braków w inwestycjach infrastrukturalnych, szczególnie w takich obszarach, jak bezpieczeństwo energetyczne, sieci cyfrowe i połączenia transportowe. Z kolei minister finansów Estoniii Martin Helme mówił, że fundusz zapewni estońskim firmom dodatkowe możliwości pozyskiwania kapitału w regionie Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego, o czym informowało Polskie Radio.

Fundusz Trójmorza to ekonomiczny wymiar Inicjatywy Trójmorza. Jego pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz inwestuje w przedsięwzięcia infrastrukturalne w regionie Trójmorza w trzech obszarach – transporcie, technologiach cyfrowych i energetyce. Obok zacieśnienia współpracy oraz poprawy infrastruktury w regionie, celem Funduszu jest także przyniesienie zysku jego inwestorom. Za inwestycje Funduszu odpowiadają profesjonalne i niezależne podmioty.

Inwestorami w Funduszu mogą być instytucje reprezentujące państwa Trójmorza, międzynarodowe instytucje finansowe oraz prywatni inwestorzy z całego świata. Zakłada się, że docelowo Fundusz będzie dysponować od 3 do 5 miliardami euro, inwestując w projekty o łącznej wartości do 100 mld euro. Środki Funduszu są uzupełnieniem dla pieniędzy publicznych i funduszy unijnych.

 

Więcej komunikatów znajdziesz na stronie Biura Prasowego.