Powrót

Order Krzyża Terra Mariana dla Prezes BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczka

Flaga Estonii: poziome pasy: od góry: niebieski, czarny, biały

W przeddzień 103. rocznicy powstania Republiki Estońskiej, 23 lutego 2021 r., Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid przyznała 152 odznaczenia państwowe za wkład w pogłębianie przyjaznych relacji z Estonią.

Wśród 152 wyróżnionych osób znalazła się Beata Daszyńska-Muzyczka, którą uhonorowano Orderem Krzyża Terra Mariana ,,W imieniu swoim, Polski i wszystkich zaangażowanych w budowę Inicjatywy Trójmorza bardzo dziękuję Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid za ten wielki zaszczyt! - napisała na swoim Twitterze Prezes BGK.

Na oficjalnej stronie Prezydent Estonii czytamy: ,,Odznaczenia są wyrazem uznania za determinację w działaniu i wierność wartościom, na których opiera się współczesna Estonia - otwartości i demokracji, wiedzy i przedsiębiorczości (…).

Uroczyste wręczenie odznaczeń odbędzie się w pierwszym możliwym terminie: "Chcemy celebrować tę ważną chwilę, ale poczekamy, aż kryzys ustąpi" - powiedział Taavi Linnamäe, doradca ds. PR Prezydent Republiki.

 

 

Przypomnijmy, że Estonia dołączyła do Funduszu Trójmorza we wrześniu 2020 r., jako trzecie państwo po Polsce i Rumunii, zobowiązując się do zainwestowania 20 mln euro. Według ministra spraw zagranicznych Estonii, Urmasa Reinsalu, fundusz stanowi silny bodziec do przezwyciężenia strategicznych braków w inwestycjach infrastrukturalnych, szczególnie w takich obszarach, jak bezpieczeństwo energetyczne, sieci cyfrowe i połączenia transportowe. Z kolei minister finansów Estoniii Martin Helme mówił, że fundusz zapewni estońskim firmom dodatkowe możliwości pozyskiwania kapitału w regionie Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego - czytamy na stronie Polskiego Radia.

 

Więcej komunikatów znajdziesz na stronie Biura Prasowego.