Powrót

Nowe oblicze PGE ARENA Gdańsk dzięki inicjatywie JESSICA

Podpisanie umowy JESSICA PGE ArenaW przyszłym roku na stadionie PGE Arena Gdańsk działalność rozpocznie nowe Centrum Rekreacyjno-Sportowe. Dzięki temu stadion będzie mógł oferować, poza imprezami masowymi, jeszcze więcej rozrywki na co dzień. Będą to m.in. gokarty elektryczne, laserowy paintball, squash, bowling, bilard, gry zręcznościowo-umysłowe. Znajdzie się tu także restauracja oraz sklep sportowy. Projekt jest współfinansowany w formie niskooprocentowanej pożyczki udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013.

Powstające Centrum to bardzo ważne przedsięwzięcie dla dalszego rozwoju PGE ARENA i dzielnicy Letnica - mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska. Udowadnia, że kompleksowo podchodzimy do obiektu, nie tylko jako areny wydarzeń masowych, ale także traktując go jako obiekt użyteczności publicznej w pełnym tego słowa znaczeniu.

Z kolei Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego podkreśla, że centrum rekreacyjno-sportowe to nie tylko projekt komercyjny, ale także taki, w którym istotną wagę przykłada się do kwestii społecznych z myślą o rozwoju regionu. Cieszę się, że jest coraz więcej firm i instytucji, które wykorzystują możliwości wynikające z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego m.in. takie instrumenty jak Inicjatywa JESSICA - dodał Marszałek.

Umowę pożyczki podpisali 19 lipca: Jarosław Bełdowski - Wiceprezes - Pierwszy Zastępca Prezesa Zarządu BGK oraz Tomasz Kowalski - Prezes Zarządu Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 sp. z o.o (BIEG).

Wraz z zakończeniem UEFA EURO 2012TM nie zamknęliśmy procesów związanych z rozwojem PGE ARENA. Realizowane przez BIEG przedsięwzięcia, takie jak budowa Centrum, są świetnym tego przykładem. Chciałbym podkreślić, że szczególną wagę przykładamy do optymalnego zarządzania strukturą finansów spółki, czego potwierdzeniem jest uzyskanie preferencyjnej pożyczki z Inicjatywy JESSICA - tłumaczy Tomasz Kowalski, Prezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012.

Całkowity koszt inwestycji netto wynosi ok. 9,3 mln zł, z czego ok. 6,8 mln zł zostanie sfinansowane w formie pożyczki ze środków Inicjatywy JESSICA w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego na lata 2007-2013. Pozostała kwota stanowi wkład własny BIEG.

Z perspektywy operatora stadionu, budowa Centrum stanowi kontynuację procesu komercjalizacji PGE ARENA i stwarza nam wiele nowych możliwości. Maksymalne wykorzystanie infrastruktury obiektu zapewni jak najwięcej rozrywki dla odwiedzających stadion, także tej codziennej. Przykład czynnego od niedawna zewnętrznego toru gokartowego świadczy o dużym zapotrzebowaniu na tego rodzaju aktywności - mówi Borys Hymczak, Prezes Arena Gdańsk Operator.

Jarosław Bełdowski, Wiceprezes - Pierwszy Zastępca Prezesa Zarządu BGK zaznacza, że - umowa inwestycyjna na budowę Centrum to już piąta z kolei podpisana przez BGK w ramach Inicjatywy JESSICA na Pomorzu. Cieszymy się, że możemy wspierać realizację pożądanych i ważnych społecznie projektów, takich jak utworzenie Muzeum Emigracji w budynku Dworca Morskiego w Gdyni, czy rewitalizacja dworca kolejowego w Sopocie. W ramach Inicjatywy JESSICA na Pomorzu mamy jeszcze do zainwestowania ok. 71,5 mln zł, ale oceniamy wnioski na łączną kwotę ponad 225 mln zł - mamy więc z czego wybierać.

JESSICA jest Inicjatywą Komisji Europejskiej umożliwiającą finansowanie inwestycji miejskich z wykorzystaniem instrumentów zwrotnych (w tym preferencyjnych pożyczek). Zgodnie z założeniami Inicjatywy, projekty przeznaczone do sfinansowania muszą łączyć element komercyjny (zapewniający rentowność projektu) oraz tzw. element społeczny, ważny z punktu widzenia lokalnej społeczności.

Na Pomorzu BGK wdraża Inicjatywę JESSICA w czterech miastach na prawach powiatu, tj. w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Sopocie. Współpracując z Agencją Rozwoju Pomorza S.A., BGK pełni rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich wybranego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w trybie konkursowym. Rolą BGK jest udzielanie niskooprocentowanych pożyczek na realizację przedsięwzięć na obszarach miejskich z zakresu np. rewitalizacji, transportu miejskiego oraz oszczędności energii. Umowa z EBI podpisana została 13 października 2011 r., a kwota, którą na mocy tej umowy powierzono BGK, wynosi ok. 165 mln zł i może być zainwestowana w projekty z zakresu np. rewitalizacji, transportu miejskiego oraz oszczędności energii.

Inicjatywa JESSICA jest przez BGK wdrażana na terenie 3 województw (pomorskie, wielkopolskie, mazowieckie), a łączna wielkość środków zarządzanych przez BGK wynosi 625 mln zł. Dotychczas BGK udzielił łącznie 24 pożyczek JESSICA na łączną kwotę ok. 312 mln zł, z czego pięć umów na kwotę 93,52 mln zł dotyczy finansowania projektów z terenu woj. pomorskiego. 

 

czytaj więcej o inicjatywie JESSICA