Powrót

Nowe miejsca pracy i rewitalizacja Poznania - kolejna umowa programu Inwestycje Polskie

Podpisanie umowy o finansowaniu inwestycji przez konsorcjum banków w składzie Bank Gospodarstwa Krajowego, Berlin Hyp AG oraz ING Bank Śląski SA zamyka kolejny etap realizacji przyszłego regionalnego centrum handlowego w Poznaniu. Zabezpieczenie finansowania uruchamia rozpoczęcie prac budowlanych centrum. Jego powierzchnia handlowa sięgnie 100.000 mkw, z czego 80proc. już wstępnie wynajęto.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z zabezpieczenia finansowania „Łaciny" przez tak wiarygodne konsorcjum banków. Prace budowlane powinny rozpocząć się praktycznie natychmiast, ponieważ w 2016 roku planujemy otwarcie obiektu - podkreśla Fabrice Bansay, Prezes APSYS Polska. Dzięki olbrzymiemu zainteresowaniu najemców, wśród których znalazły się takie marki jak: Carrefour, Leroy Merlin, Multikino, Van Graff, Inditex (m.in.: Zara, Bershka, Pull&Bear), H&M, C&A, LPP Group (m.in.: Reserved) „Łacina" została już wstępnie skomercjalizowana w ponad 80proc. Jest to dowód na ogromny potencjał miejsca, wyrażający się poprzez doskonałą lokalizację, niepowtarzalny, światowej klasy design, zastosowanie najnowszych technologii oraz zaoferowanie klientom unikalnych usług i wyjątkowej obsługi - dodaje Fabrice Bansay.

Zalety projektu, jak i kompleksowe 17-letnie doświadczenie APSYS w budowie i zarządzaniu obiektami handlowymi miały wpływ na pozytywną decyzję o utworzeniu konsorcjum finansującego inwestycję przez ING Bank Śląski (agent) oraz Berlin Hyp (współorganizator konsorcjum) i BGK (uczestnik). Łączna kwota kredytu inwestycyjnego udzielonego przez konsorcjum wyniosła 187 mln EUR. Dodatkowo APSYS otrzymał kredyt na VAT w wysokości 42 mln PLN. Okres finansowania wynosi 6 lat. Udział Banku Gospodarstwa Krajowego w transakcji realizowany jest w ramach programu Inwestycje Polskie, który od roku z powodzeniem wspiera ważne dla gospodarki projekty inwestycyjne.

- Dołączyliśmy do konsorcjum finansującego to unikalne przedsięwzięcie, ponieważ wpisuje się ono w realizowany przez nasz bank program Inwestycje Polskie. To program rządowy, który wspiera projekty mające pozytywny wpływ na gospodarkę i przyczyniające się do powstania nowych miejsc pracy. Ta inwestycja ma także ogromne znaczenie regionalne i lokalne, ponieważ pozwoli na rewitalizację ważnej części miasta Poznania - mówi Dariusz Kacprzyk, Prezes Zarządu BGK.

Centrum „Łacina" będzie pierwszym centrum regionalnym, dedykowanym Poznaniowi i całemu regionowi Wielkopolski. Jako wielofunkcjonalny kompleks nowej generacji prezentuje najwyższe standardy i jakość w wymiarze architektury, poszanowania dla środowiska, obsługi klienta i zróżnicowanej oferty.

- Chcemy, aby „Łacina" była dla Poznania i jego mieszkańców tym, czym Manufaktura dla Łodzi - wizytówką miasta i miejscem tętniącym życiem społecznym i kulturalnym - dodaje Fabrice Bansay. Ze względu na swoją wielkość i zróżnicowanie marek, galeria sama w sobie będzie miejscem unikalnym, satysfakcjonującym różne potrzeby i oczekiwania. Pod jednym dachem znajdzie się w Łacinie 300 najemców, w tym 40 wielko- i średnio powierzchniowych, 220 butików, 40 restauracji i kawiarni oraz 3300 miejsc parkingowych.

 

 

 

PROJEKT W LICZBACH:

  • Powierzchnia najmu: 100 000 m2 powierzchni najmu
  • Liczba najemców: 300
  • Przestrzeń do parkowania: 3300
  • Otwarcie: w 2016 r
  • Architekci: RTKL, BEG
  • Obszar zasięgu : 995 000 mieszkańców - Badanie rynku DTZ
  • Liczba miejsc pracy: 3000 w fazie budowy, 3500 po otwarciu
  • Całkowity koszt inwestycji: 290 mln euro
  • Inwestorzy: Apsys oraz Fonciere Euris