Powrót

Aktualności

Największe finansowanie BGK na Ukrainie – na ponad 30 mln EUR – już przynosi efekty

Największe finansowanie BGK na Ukrainie – na ponad 30 mln EUR – już przynosi efekty

Polska jest 4. największym dostawcą produktów na Ukrainę (za Chinami, Niemcami i Rosją). Polski eksport w tym kierunku systematycznie rośnie. W 2017 roku wyniósł 4,2 mld EUR, w 2019 r. 4,7 mld EUR a w 2020 r. niemal 5 mld EUR [1]. Zainteresowanie eksportem na Ukrainę potwierdzają też dane z BGK. Jeden z ukraińskich importerów uruchomił właśnie największy w regionie kompleks przetwarzania i magazynowania zboża. Dostawcą silosów był polski Feerum. BGK wsparł transakcję kwotą 30,25 mln EUR i polski eksporter, dzięki umowie z BGK, otrzymał już pieniądze.

Jeden z ukraińskich importerów uruchomił największy w regionie kompleks przetwarzania i magazynowania zboża. Jego łączna pojemność to 375 tysięcy ton. Dostawca silosów, polski eksporter, by zrealizować eksport na Ukrainę, skorzystał ze wsparcia BGK. Bank dokonał największego w historii wykupu wierzytelności finansując dostawę za granicę. Importer właśnie otworzył kompleks a polski eksporter otrzymał już pieniądze od BGK za zrealizowanie eksportu.

- Wspieramy przedsiębiorców w eksporcie i ekspansji na ponad 70 rynkach, w tym na Ukrainę. To kierunek z potencjałem a polscy przedsiębiorcy mogą się z nami czuć bezpiecznie. Pomagając polskim firmom w eksporcie, pomagamy również polskiej gospodarce wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Od 2019 r., poprzez wykup wierzytelności na Ukrainie, sfinansowaliśmy kontrakty o wartości 323 mln zł. Łącznie udzieliliśmy finansowania eksportu na rynek ukraiński na kwotę 765 mln zł, w tym zdecydowana większość to transakcje z ostatnich 2-3 lat. Dwa największe kwotowo projekty ukraińscy klienci ukończyli w tym roku i eksporterzy otrzymali już całość środków z BGK a importerzy spłacają na korzystnych warunkach kredyt do BGK. Te 2 największe projekty, to budowa centrum handlowego przez Unibep oraz dostawa silosów od polskiego eksportera Feerum – mówi Joanna Wierzbowska z Departamentu Ekspansji Zagranicznej BGK.

Bezpieczeństwo transakcji zagranicznych zabezpiecza KUKE - Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

- Ukraina staje się dla Polski najważniejszym rynkiem wschodnim, a wymiana z roku na rok rośnie. W portfelu KUKE kraj ten znalazł się w ubiegłym roku już na trzecim miejscu pod względem wartości ubezpieczonej przez polskie firmy sprzedaży, po Niemczech i Czechach. Ubezpieczyliśmy eksport towarów o wartości 1,25 mld zł. Co ważne, relatywnie niewiele notujemy przypadków zgłoszeń ze strony klientów o interwencję i windykację, a wskaźnik szkodowości od kilku lat utrzymuje się na niskim poziomie. Jednocześnie skuteczność odzyskiwania należności jest wysoka. KUKE ubezpiecza sprzedaż na Ukrainę chemii budowlanej, żywności, kosmetyków. Dobrze radzą tam sobie firmy handlowe, które zaopatrują w towary największe sieci detaliczne. Dajemy także ochronę projektom inwestycyjnym realizowanym przez polskich wykonawców, jak centra handlowe czy elewatory zbożowe, łącząc przy tym siły z BGK – mówi Daniel Piotrowski, zastępca dyrektora Departamentu Ryzyka Ubezpieczeniowego w KUKE.

Z dostępnych danych  wynika, że w II kw. 2021 r. import z Polski wyniósł 1,3 mld $ (793,4 mln $ w porównywalnym okresie 2020 r.), a eksport do Polski 1,32 mld $ (630 mln $ w porównywalnym okresie 2020 r.). Łączna wymiana wyniosła 4,62 mld $. (3,23 mld. $ w porównywalnym okresie 2020 r.) [2]

[1] Zob.: www.trademap.org/Bilateral_TS.aspx

[2] Zob.: www.gov.pl/web/ukraina/informator-ekonomiczny

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Biura Prasowego.