Powrót

Lublin: 120 rodzin wprowadzi się do nowych mieszkań dzięki wsparciu BGK

Lublin: 120 rodzin wprowadzi się do nowych mieszkań dzięki wsparciu BGK

Przy ulicy Zygmunta Augusta w Lublinie powstały trzy nowe budynki komunalne. Mieszkania są wyposażone, a przestrzeń wspólna zaprojektowana z myślą o najmłodszych.

W trzech budynkach nowoczesnego osiedla znajduje się 120 jedno- i dwupokojowych mieszkań o powierzchni użytkowej od 34,5 do 53,7 m. kw. Lokale wyposażone są w kuchenki gazowe, zlewozmywaki oraz kompletny sprzęt sanitarny w łazienkach. W przestrzeni otaczającej budynki mieszkańcy nowego osiedla będą mogli skorzystać z ogrodzonego placu zabaw. Na najmłodszych czekają kolorowe huśtawki, drabinki do ćwiczeń oraz piaskownica. Nieco starsi docenią walory skweru z ławkami.

W inwestycję Miasto Lublin zaangażowało ok. 19 mln zł, zaś Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) z Funduszu Dopłat udzielił wsparcia wynoszącego 5,7 mln zł, co pokryło 30 proc. budżetu przedsięwzięcia.

Fundusz Dopłat, zarządzany przez BGK, to bezzwrotne dotacje, umożliwiające zwiększanie zasobu lokali przeznaczonych dla osób najuboższych, poprzez wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego.

Gmina Lublin, korzystając ze środków zgromadzonych w Funduszu Dopłat, od 2007 r. zrealizowała trzy inwestycje, w wyniku  których  powstało 214 lokali komunalnych i socjalnych. Udział wsparcia BGK przy realizacji tych przedsięwzięć wyniósł łącznie 9,9 mln zł. W kolejnych latach, w miarę pozyskiwania nowych terenów inwestycyjnych, miasto planuje budowę następnych lokali komunalnych i socjalnych przy wsparciu BGK.