Powrót

Kolejny rekord w programie wspierania społecznego budownictwa czynszowego. Może powstać nawet 4,8 tys. mieszkań.

Kolejny rekord w programie wspierania społecznego budownictwa czynszowego. Może powstać nawet 4,8 tys. mieszkań.

W XI edycji naboru wniosków w programie wspierania społecznego budownictwa czynszowego (SBC) inwestorzy złożyli 48 wniosków o kredyty na utworzenie aż 4,8 tys. mieszkań na wynajem i spółdzielczych. To druga edycja programu SBC w tym roku, poprzednia także cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Łączna liczba mieszkań objętych wnioskami o preferencyjne finansowanie w tegorocznych naborach wyniosła ponad 9 tys., co stanowi 38 proc. liczby mieszkań z wniosków złożonych we wszystkich dotychczasowych edycjach programu SBC.

Na rekordowy wynik w 2021 r. w dużej mierze miały wpływ zmiany w programie SBC. Nowelizacje ustaw, które wspierają rozwój mieszkalnictwa, wprowadziły szereg rozwiązań, które pomagają samorządom, społecznym inicjatywom mieszkaniowym (SIM), towarzystwom budownictwa społecznego (TBS), spółkom gminnym oraz spółdzielniom mieszkaniowym w realizacji przedsięwzięć mieszkaniowych.

Program SBC działa od 2015 r. i wspiera rozwój budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Dzięki udzielonym kredytom powstają mieszkania na wynajem i mieszkania spółdzielcze z umiarkowaną stawką czynszu oraz opcją dojścia do własności.

Mieszkania, sfinansowane preferencyjnym kredytem SBC, są przeznaczone dla osób, których nie stać na zakup mieszkania lub jego wynajęcie na warunkach komercyjnych, a których dochody są zbyt wysokie, aby mogły one skorzystać z zasobów komunalnych.

Ponadto, najemcy lokali mieszkalnych mogą skorzystać z wieloletnich dopłat do czynszu z rządowego programu „Mieszkanie na Start”.

Środki przeznaczone na kredyty SBC pochodzą częściowo z kredytów udzielonych Bankowi Gospodarstwa Krajowego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (BRRE). Preferencję w oprocentowaniu pokrywa budżet państwa.

Więcej o programie wspierania społecznego budownictwa czynszowego.