Powrót

Historia gospodarcza w pigułce. Bank Gospodarstwa Krajowego zaprasza na plac Piłsudskiego.

Historia gospodarcza w pigułce. Bank Gospodarstwa Krajowego zaprasza na plac Piłsudskiego.

Bank Gospodarstwa Krajowego dołączy do grona firm prezentujących swój dorobek podczas Polskiej Wystawy Gospodarczej w roku 2018. W dniach 22-28 października w pawilonie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie będzie można zapoznać się z historią kluczowych inwestycji BGK w II RP. Jest to jednocześnie zapowiedź wystawy multimedialnej „Historia. Wizja. Rozwój”, która zostanie uruchomiona w siedzibie banku na początku listopada.

Pawilon Polskiej Wystawy Gospodarczej przez miesiąc gościł polskie firmy – wielkie i małe, stawiające pierwsze kroki na rynku i te z wieloletnią tradycją, reprezentujące rozmaite branże. Były one skupione w pięciu przestrzeniach wystawowych, odzwierciedlających pojęcia istotne dla polskiej gospodarki:  Rozwój, Kreatywność, Solidarność, Nowe Technologie i Przyszłe Pokolenia. Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach przestrzeni „Rozwój” przedstawi w pigułce historię swoich trzech głównych przedwojennych przedsięwzięć – budowy portu w Gdyni i zakładów chemicznych w Mościcach oraz realizacji osiedla mieszkaniowego na warszawskim Kole.

- Fakt, iż mogliśmy stać się częścią Polskiej Wystawy Gospodarczej, to dla nas duże wyróżnienie – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezesZarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. – Pokazujemy na niej, jak wielki był wkład BGK zarówno w życie gospodarcze, jak i społeczne Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego. To doświadczenie i wieloletnie dziedzictwo pozwala nam skutecznie wspierać gospodarkę w dzisiejszym świecie pełnym wyzwań. Udział w tym prestiżowym projekcie - zainicjowanym przez Prezydenta RP - traktujemy jako docenienie nie tylko historycznych osiągnięć, ale także naszej współczesnej roli, która wciąż rośnie.

Ekspozycja BGK w pawilonie PWG potrwa tydzień (22-28 października) i będzie zwieńczeniem tegorocznej edycji wydarzenia, które w drugiej połowie 2019 roku w nowej odsłonie pojawi się na błoniach PGE Narodowego w Warszawie. Natomiast 10 listopada w siedzibie banku w Al. Jerozolimskich publiczności zostanie udostępniona wystawa „Historia. Wizja. Rozwój”, która przedstawi niemal stuletnie dzieje banku: począwszy od jego założenia, poprzez kluczowe inwestycje, zaangażowanie w kulturę i sprawy społeczne, na życiu pracowników kończąc. Fascynująca historia, spleciona z losami Polski, która dopiero co odzyskała niepodległość, a następnie odbudowywała swoją państwowość i pozycję w świecie, zostanie opowiedziana zarówno za pomocą licznych multimediów, jak i artefaktów i rekwizytów z epoki. Wystawa będzie czynna do końca 2018 roku, wstęp na nią będzie wolny.