Powrót

Fundusz Trójmorza z Nagrodą Gospodarczą Polskiego Radia

Fundusz Trójmorza z Nagrodą Gospodarczą Polskiego Radia

Fundusz Trójmorza, którego pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, otrzymał Nagrodę Gospodarczą Polskiego Radia. Fundusz nagrodzono w kategorii „Przełomowe Rozwiązanie” za działania inicjujące przedsięwzięcia infrastrukturalne w rejonie Trójmorza.

Fundusz jest ekonomicznym wymiarem Inicjatywy Trójmorza. Inwestuje on środki finansowe w kluczowe projekty infrastrukturalne w regionie w trzech obszarach – transporcie, technologiach cyfrowych i energetyce. Obok zacieśnienia współpracy oraz poprawy infrastruktury w regionie Trójmorza, celem Funduszu jest także przyniesienie zysku jego inwestorom.

"Serdecznie dziękuję Kapitule Nagrody Gospodarczej Polskiego Radia za docenienie inicjatywy powołania Funduszu Trójmorza. Ogromnie cieszę się z tego wyróżnienia, ale najbardziej dumna jestem z tego, że powołując Fundusz pokazaliśmy, że mogą powstawać inicjatywy przełomowe, łączące kilkanaście państw Europy. Poprzez naszą inicjatywę pokazaliśmy, że można myśleć o rozwoju gospodarczym nie tylko w kontekście poszczególnych państw, ale całego regionu. Za nami już pierwsze trzy inwestycje obejmujące kluczowe sektory. Inwestycje, te pozwolą jeszcze bardziej połączyć nasze kraje i wzmocnią rozwój w regionie."  – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu Trójmorza i prezes BGK.

Akt założycielski Funduszu został podpisany w maju 2019 r. z inicjatywy BGK i we współpracy z rumuńskim EximBankiem. Obecnie w Fundusz zaangażowanych jest 9 krajów regionu Trójmorza, a łączne zaangażowanie inwestorów to 1 mld euro. Docelowo Fundusz ma dysponować od 3 do 5 mld EUR, inwestując w projekty o łącznej wartości do 100 mld euro. Środki Funduszu są uzupełnieniem dla pieniędzy publicznych i funduszy unijnych. Inwestorami w Funduszu mogą być instytucje reprezentujące państwa Trójmorza, międzynarodowe instytucje finansowe oraz prywatni inwestorzy.

Polskie Radio przyznaje Nagrody Gospodarcze polskim przedsiębiorstwom, które kształtują gospodarkę i nadają jej nowoczesny charakter. To próba motywowania i symulacji procesów korzystnych dla rozwoju gospodarki narodowej, a także promocja nowoczesnych form wytwarzania dóbr konsumpcyjnych o proekologiczne technologie. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach. W kategorii „Przełomowe rozwiązanie” nagradzane są najbardziej innowacyjne firmy w Polsce, od start up-ów po duże przedsiębiorstwa.

Więcej komunikatów prasowych znajdziesz na stronie Biura Prasowego.