Powrót

Aktualności

Dwór w Niećkowie wyremontowany dzięki działaniom fundacji Most the Most

Uroczyste przecięcie wstęgi rozpoczęło nowy etap w historii Dworu w Niećkowie. Dwór będzie miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców.

Dwór w Niećkowie nie tylko odzyskał dawną świetność, ale także będzie miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców. Wszystko dzięki grantowi w wysokości 1 mln złotych od fundacji Most the Most.

W pierwszej edycji konkursu Nasz Zabytek, w woj. podlaskim zwyciężył Dwór w Niećkowie. W marcu 2022 r. rozpoczęły się prace nad jego rewaloryzacją, a już w grudniu został oddany do użytku.

Podczas przeprowadzonych prac przebudowano dach oraz poddasze, gdzie wymieniono okna, wzmocniono strop, wygładzono ściany, ułożono podłogi oraz stworzono pomieszczenia sanitarne. Budynek ma również odnowione instalacje: elektryczną, grzewczą, wodno-kanalizacyjną. W obiekcie zamontowano także klimatyzację i wentylację.

Teraz Dwór w Niećkowie otworzy się dla lokalnej społeczności i będzie miejscem cyklicznych:

  • spotkań, zajęć i warsztatów (np. kulinarnych, plastycznych, kulturoznawczych, rękodzieła);
  • wydarzeń promujących lokalną kulturę (taniec ludowy, śpiew, wyszywanie, haftowanie, szycie)
  • spotkań Kół Gospodyń Wiejskich;
  • konferencji naukowych;
  • szkoleń dla mikro producentów rolnych.

Dodatkowo poddasze obiektu stanie się miejscem ekspozycji i przechowywania strojów ludowych Zespołu Kłosek, który rozsławia pieśnią i tańcem kulturę Mazowsza, Kurpi i Podlasia.

Konkurs Nasz Zabytek to flagowy projekt Fundacji Most the Most, której fundatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki takim inicjatywom, które pozwalają budować kapitał społeczny poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy, bank realizuje swoją strategię na lata 2021-2025. Budowanie zaangażowania społecznego jest jednym z jej kluczowych filarów.

Konkurs Nasz Zabytek wraca ponownie do woj. podlaskiego już lutym tego roku. Mieszkańcy po raz kolejny będą mogli zaangażować się w wybór kolejnego obiektu, któremu będą chcieli przywrócić dawną świetność oraz nadać nowe funkcje społeczne. Tak, aby zrewaloryzowany obiekt najlepiej i w pełni im służył. Każdy zgłoszony zabytek i pomysł mają szansę wygrać.

Więcej informacji na temat konkursu oraz jego harmonogram znajdziesz na stronie Fundacji Most the Most.